Yılanlarda Göz Kapağı Enfeksiyonu

Yılanların tam olarak göz kapakları yoktur. Bunun yerine, korumaya yardımcı olan gözlük adı verilen gözlerinin üzerinde bulunan özel olarak uyarlanmış ölçeklere sahiptirler. Normal bir deri dökme döngüsü sırasında, göz kapakları genellikle çıkar. Ancak bazen bağlı kalırlar, bu da görüşü bozan ve hatta birden fazla derinin kalma durumu devam ederse enfeksiyona neden olan göz kapaklarının tutulması adı verilen bir duruma neden olur. Yılanlarda göz kapağı enfeksiyonunu gelin birlikte inceleyelim.

ev yılanı

Yılanlarda Göz Kapağı Enfeksiyonuna Neden Olan Tutulan Göz Kapakları Nelerdir?

Tutulan göz kapakları, bir yılanın gözlerinin üzerinde olması gerektiği gibi dökülme sırasında düşmeyen pullardır. Bu sorun herhangi bir yılanın başına gelebilir. Ancak yetersiz beslenmiş veya susuz kalmış yılanlarda ortaya çıkması daha olasıdır.

Yılanlarda Tutulan Göz Kapaklarının Belirtileri

Yılanının dökülen derisini incelediğinde göz kapaklarının sağlam olması yani gözlerin olduğu yerde delik olmaması gerekir. Göz delikleri varsa, derinin geri kalanından ayrı düşmüş veya yılanın üzerinde kalmış olması muhtemeldir.

Belirtiler

-Dökülen deride boş göz delikleri

-Yılanında bulutlu gözler

-Yemeğin reddedilmesi

-Sinirlilik

-Saldırganlık

Yılanının gözlerinin açık mı yoksa bulutlu mu olduğunu kontrol et. Berrak gözler genellikle göz kapaklarının döküldüğü anlamına gelirken, bir veya iki gözdeki bulutlu görünüm, göz kapaklarının tutulduğunu gösterir. Diğer koşullar bulutlu gözlere neden olur. Bu nedenle sürüngenler konusunda deneyimli bir egzotik veterinere danışın.

Tutulan göz kapakları ile ilişkili davranışsal işaretler, yılanına yaklaştığında karakteristik olmayan sinirlilik ve saldırganlıktır. Bozulmuş görme, yılanları çevrelerinden belirsiz hale getirerek endişeye neden olur. Yılanın ayrıca yemek yiyemeyecek kadar gergin olduğu için yiyecekleri reddeder. Enfeksiyon veya diğer sağlık koşulları mevcutsa, bunlar yılanının davranışını ve iştahını da etkiler.

Tutulan Göz Kapaklarının Nedenleri

Göz kapaklarının tutulmasının yaygın bir nedeni, yılanın muhafazasındaki nem eksikliğidir.

Dehidrasyon, sürüngeninin sağlığını birçok yönden etkiler ve diğer dökülme sorunlarına da sebep olur.

-Düşük nem veya yetersiz su kaynağı nedeniyle dehidrasyon

-Yetersiz beslenme

-Akarlar

-Bakteriyel enfeksiyonlar

-İncinme

Tedavi

Veteriner hekimi, yılanının görüşünü bozmamak veya özellikle birden fazla kulübede tutulmuşlarsa, enfeksiyona zemin hazırlamamak için tutulan göz kapaklarını çıkarmak sebebiyle bir ziyaret önerecektir.

Veterinerinin önereceği başka bir seçenek de yılanı günde birkaç kez hafif ılık suda bekletmektir. Suyun sadece yılanının vücudunu kaplayacak kadar derin olduğundan emin ol ve sallanmasını veya boğulmasını önlemek için onu denetle. Birkaç gün sonra, tutulan derinin yumuşaması, yılanının derilerini çıkarmasına yardımcı olur.

Bazı tecrübeli yılan sahipleri, göz kapaklarını bantla çıkarır. Bu işlemi yaparken kendini rahat hissediyorsan, bir parça şeffaf bant al ve yavaşça ama sıkıca yılanın göz kapağına bastır. Yavaşça soyun ve kapak banda yapışmalıdır. Yine de dikkatli ol, çünkü bu yöntem, bant pullarına yapışırsa veya bu işlemi kapaksız bir göze uygularsan yılanına zarar verirsin.

Enfeksiyonlar veya akarlar, veterinerin tarafından reçete edilen ilaçlarla tedavi edilmelidir.

Tutulan Göz Kapakları Olan Yılan İçin Prognoz

Kapakların elle çıkarılması gerekiyorsa, kapakları dikkatlice gevşetmek veya bantlamak sorunu hafifletecek ve yılanın normal rutinine dönmesine izin verecektir.

Tutulan göz kapaklarını çıkardıktan sonra yılan sağlığının en önemli belirleyicileri, çevresi ve diyetidir. Uygun nem ve sıcaklık, yeterli alan ve yılan türüne uygun besin açısından zengin bir diyet, sağlığı ve mutluluğu için hayati önem taşır.

Göz Kapağı Tutulmasını Önleme

Yılanlarda eksik dökülmeyi (veya disekdizi) önlemek için, yılanının muhafazasında uygun nem seviyelerini koru. Çoğu yılan, yüzde 50 ila 70 nemli bir ortamda gelişir. Tropikal yılanını düzenli olarak buğulamak, uygun dökülme için gereken nemi korumasına da yardımcı olur.

Yılanının göz bölgesine enfeksiyon veya zarar gelmesini önlemek için muhafazanızın temiz olduğundan ve kör nesnelerden arınmış olduğundan emin olun.

Yılanını hidrasyon için bol su içeren dengeli bir diyetle besleyin. Ek olarak, iyi havalandırılmış bir kutuya nemli bir kağıt havlu koyarak yılanın için bir “dökülme kutusu” sağlayabilirsin. İçerideki mikro iklim, deri dökme için en uygun ortamı yaratır.

Sürüngenler ve Amfibiler

Evcil hayvanının hasta olduğundan şüpheleniyorsan hemen veterineri arayın. Sağlıkla ilgili sorular için, evcil hayvanını muayene ettikleri, evcil hayvanının sağlık geçmişini bildikleri ve evcil hayvanın için en iyi önerileri yapabilecekleri için her zaman veterinere danışın.

 

Paylaşan heymypet