Yetişkin Kedilerin Ne Kadar Su İçmesi Gerekir?

Tıpkı bizlerde olduğu gibi kedilerin de temel ihtiyaçlarından biri su. Peki, kedin gün içerisinde yeterince su içiyor mu? Yetişkin kedilerin ne kadar su içmesi gerekir ki? Birlikte öğrenip kedilerimize bol bol su ikram edelim!

yetişkin kedilerin ne kadar

 

 

Kediler, optimum sağlık için her gün taze içme suyuna ihtiyaç duyar. Su, böbreklerin kandaki toksinleri atmasına yardımcı olmak için gerekli. İster hastalıktan ister sıvı eksikliğinden kaynaklansın, kedilerde su kaybı tehlikeli ve tedavi edilmezse ölüme yol açar. Peki, yetişkin kedilerin ne kadar su içmesi gerekir?

Akut veya kronik böbrek yetmezliği olan böbrek yetmezliği olan kediler, genellikle intravenöz veya deri altı damla yoluyla verilen ekstra sıvılara ihtiyaç duyar. İkinci tedavi genellikle evde yapılır. Öğrenmesi ve uygulaması nispeten kolay olur. Çoğu kedide, bu tedavilerden sonraki iyileşme önemli ve görünür olur.

Aşırı Su Alımı

Aşırı su içmek, kedi hipertiroidizmi veya kedi diyabeti için tehlikenin bir işareti. Kediler sıcak havalarda içgüdüsel olarak daha fazla su içse de, bir kedinin normalde ne kadar içtiğini bilmek önemli. Aniden çok miktarda su tüketmeye başlarlarsa ve başka semptomlar da gösterirlerse, derhal bir veteriner konsültasyonu belirtilir.

 

yetişkin kedilerin ne kadar

Su İhtiyacı Beslenmeye Bağlı Olur

Kedilerin vücut dokuları yaklaşık yüzde 67 sudan oluşur. Tesadüfen bu, vahşi doğada yakalayıp yedikleri avdaki su yüzdesi kadar. Buna karşılık, kuru kedi maması yüzde 6 ila 10 arasında su içerir ve konserve kedi maması en az yüzde 75 nem içeriğine sahip olur. Bu da onu iyi bir su kaynağı yapar. Bu nedenle, tamamen kuru mama diyetindeki bir kedinin daha fazla takviyeye ihtiyacı olacak. Özel bir çiğ veya konserve mama ile beslenen bir kediden daha fazla su içer. Kuru ve konserve kedi maması yiyen bir kedinin de daha fazla su içmeye ihtiyacı olur.

10 kiloluk yetişkin bir kedinin günde yaklaşık bir bardak suya ihtiyacı olur. Konserve mama alan aynı kedinin günde yaklaşık üçte bir oranında bir bardak suya ihtiyacı olur..

Öneriler

-Diyetten bağımsız olarak, tercihen otomatik bir su sebili ile tüm kediler için her zaman taze, temiz su bulundurur.

-Dehidrasyon belirtilerine dikkat et. Ensedeki gevşek deriyi yukarı çekmek iyi bir test. Hemen geri sıçrarsa, kedi yeterince sıvı almış demek oluyor. Geri çekilmesi yavaşsa, su kaybından şüphelen. Daha ilginç hale getirmek için kedinin konserve mamasına su eklemeyi veya içme suyuna bir veya iki buz küpü eklemeyi dene. Boyun derisi kayda değer ölçüde geri çekilmiyorsa ve kedi başka bir hastalık belirtisi gösteriyorsa, derhal veterinerini araman gerekir.

-Kedinin su içme alışkanlıklarının farkında ol. Aniden su içmeyi bırakır veya düzenli olarak aşırı miktarda içmeye başlarlarsa, veterinerini aramayı ihmal etme.

Paylaşan heymypet