Yetişkin Bir Kedinin Ne Kadar Su İçmesi Gerekir?

Kedilerin optimum sağlık için her gün taze içme suyuna ihtiyacı vardır. Su, böbreklerin kandaki toksinleri atmasına yardımcı olması için gereklidir. İster hastalıktan ister sıvı eksikliğinden olsun, kedilerde dehidrasyon tehlikelidir. Tedavi edilmezse ölüme yol açabilir. Peki yetişkin bir kedinin ne kadar su içmesi gerekir?

Akut veya kronik böbrek yetmezliği olan kediler genellikle intravenöz veya deri altı damlama yoluyla verilen ekstra sıvıları gerektirir. İkinci tedavi genellikle evde gerçekleştirilir. Öğrenmesi ve uygulaması nispeten kolaydır. Çoğu kedide, bu tedavilerden sonraki iyileşme önemli ve görünürdür.

Aşırı Su Alımı

Aşırı su içmek kedi hipertiroidizmi veya kedi diyabeti için kırmızı bayrak olabilir. Kediler sıcak havalarda içgüdüsel olarak daha fazla su içebilirken, tüm kedilerin alışkanlıklarında olduğu gibi, bir kedinin normal olarak ne kadar su içtiğini bilmek önemlidir. Aniden çok miktarda su tüketmeye başlarlarsa ve başka belirtiler de gösterirlerse, derhal veteriner hekime başvurulmalıdır.

Su İhtiyacı Beslenmeye Bağlıdır

Kedilerin vücut dokuları yaklaşık yüzde 67 sudan oluşur. Tesadüfen, bu yaklaşık olarak vahşi doğada yakaladıkları ve yedikleri avdaki su yüzdesidir. Buna karşılık, kuru kedi maması yüzde 6 ila 10 arasında su içerir. Konserve kedi maması en az yüzde 75 nem içeriğine sahiptir. Bu da onu iyi bir su kaynağı yapar. Bu nedenle, tamamen kuru mamayla beslenen bir kedi, özel bir çiğ veya konserve mamayla beslenen bir kediden daha fazla ek içme suyuna ihtiyaç duyacaktır. Aynı şekilde, kuru ve konserve kedi maması kombinasyonundaki bir kedi de daha fazla içme suyuna ihtiyaç duyar.

Dr. Jennifer Coates, PetMd.com için yazdığı bir makalede, kuru mamayla beslenen 10 kiloluk yetişkin bir kedinin günde yaklaşık bir bardak suya ihtiyacı olduğunu öne süren bir formül yarattı. Konserve diyetindeki aynı kedinin günde yaklaşık üçte bir bardak suya ihtiyacı vardır.

Öneriler

-Tercihen, diyetten bağımsız olarak tüm kediler için her zaman taze ve temiz su bulundurun.

-Dehidrasyon belirtilerine dikkat edin. Ensedeki gevşek deriyi yukarı çekmek iyi bir testtir. Hemen geri sıçrarsa, kedi yeterince hidratlıdır. Geri çekilmesi yavaşsa, dehidrasyondan şüphelenin. Boyun derisi belirgin bir şekilde geri çekilmezse ve kedi başka bir hastalık belirtisi gösterirse, derhal veterineri ara.

-Kedinin konserve mamasına su eklemeyi veya daha ilginç hale getirmek için içme suyuna bir veya iki buz küpü eklemeyi dene.

-Kedinin içme alışkanlıklarını bilin. Aniden “suyu keserlerse” veya düzenli olarak aşırı miktarda içmeye başlarlarsa, veterineri ara.

Paylaşan heymypet