Yeşil İguana Tür Profili

Muhtemelen 1960’ların Godzilla filmlerindeki başrolleri nedeniyle, güney Brezilya’dan Meksika’ya kadar tüm yollarda bulunan yeşil iguanalar (Amerikan iguanaları), tüm sürüngen evcil hayvanlarının en popüleri haline geldi. Bununla birlikte, bu devasa kertenkelelere onları satın alan sahiplerinin büyük çoğunluğu, ihtiyaç duydukları çok özel bakımı sağlayamıyor. Ne yazık ki, evcil hayvan dükkanlarının yeşil iguanaları tecrübesiz ve donanımsız hayranlara sorumsuzca satması çok yaygın.

Bazı web sitelerinin söyledikleri ne olursa olsun, yeşil iguana yeni başlayanlar için değildir. Birçok iguana sahibi bu sürüngenler tarafından kalıcı olarak yaralandı. Daha da fazla sayıda iguana, yetersiz bakım nedeniyle istemeden öldürüldü. Karmaşık çevresel ve diyet gereksinimlerinin yanı sıra, onları yıkamak, egzersiz yapmak ve yemeklerini hazırlamak zaman alır. Yeşil iguanalar uzun vadeli bir taahhüttür.

Türe Genel Bakış

Ortak Adı: Yeşil iguana, Amerikan iguanası

Bilimsel Adı: İguana iguana

Yetişkin Boyutu: 9 kg’ye kadar; 182 cm uzunluğa kadar, kuyruk toplam uzunluğun çoğunu oluşturur

Ömür Beklentileri: Vahşi doğada yeşil iguanalar yaklaşık 20 yıl yaşar. Esaret altında bakım zor olur ve birçok iguana, ciddi yetersiz beslenme ve uygunsuz yetiştirme nedeniyle yaşamın ilk birkaç yılında ölür.

Yeşil İguana Davranışı Ve Mizacı

Yeşil iguanalar gün boyunca aktif, ağaçlarda yaşayan büyük kertenkelelerdir. Su yollarının yakınında yaşamayı seçerler. İguanalar son derece iyi yüzücülerdir. Hızlı bir kaçamak yapmak için genellikle birçok katlı bir daldan bir nehir sıçramasına atlamayı seçerler.

Bu kertenkeleler çok hızlı büyürler. Elle tutulmayı sevmezler. Kamçı yaralanmaları yaratan çok tehlikeli pençeleri ve kuyrukları vardır. Pençelerini göz açıp kapayıncaya kadar kullanmaktan hiç korkmazlar. Çocukken bile çetin savaşçılardır. Ciddi ısırıklara neden olurlar.

Yetişkinliğe ulaşmaları üç ila dört yıl sürer. Gençler, hayatlarının ilk yılında aile gruplarında kalırlar. Bu gruplardaki erkek yeşil iguanalar, dişileri yırtıcılardan (şahinler, baykuşlar, yılanlar ve insanlar gibi) korumak için genellikle kendi vücutlarını kullanır. Bunu yapan tek sürüngen türü gibi görünmektedir.

Yeşil İguanayı Barındırmak

Bir buçuk metre uzunluğunda, tam büyümüş yeşil bir iguana, gençken olduğundan daha fazla alana ihtiyaç duyar. Yalnızca bir ayak uzunluğundadır. Ancak çabucak büyürler. Çoğu yetişkin iguana, yarım küçük bir yatak odası veya çok büyük bir muhafaza gerektirir. En az 243 cm uzunluğunda, 243 cm yüksekliğinde ve 121 cm genişliğinde bir muhafaza inşa etmeyi planla.

İguananın evde kendi yatak odası olmasına izin veremiyorsan, kendi özel iguana kafeni inşa edebilir veya pahalı bir özel yapım muhafaza satın alabilirsin. Düzenli banyo olanakları ve çevresel unsurların yanı sıra güvenli bir şekilde tırmanmak için birçok ağır dal ve tünek sağlaman çok iyi olacaktır. Yeşil iguanalar ayrıca özel ısıtma ve aydınlatma elemanları gerektirir.

Sıcaklık

Yaygın olarak tanınmayan yeşil iguanalar, tropik ortamlara özgüdür. Sağlıklı olmak için 26 santigrat ila 35 santigrat sıcaklık gerektirirler. Ek ısı, ısı lambaları kullanılarak sunulmalı. Muhafazanın asla 25 santigratın altına düşmesine izin verme.

 

Işık

Bu kertenkeleler uygun UVB ve UVA aydınlatma kaynaklarına sahip olmalıdır. Aksi takdirde vücutları, ölümcül bir durum olan metabolik kemik hastalığına (neden olan kalsiyum emilimini destekleyen D vitamini üretemez. UVB aydınlatması günde 10 ila 12 saat açık olmalı ve ampuller ışığın bitmediğine bakılmaksızın, altı ayda bir değiştirilmelidir.

Nem

Bu tropikal kertenkeleler yüksek nem gerektirir. Ortalama nemi yüzde 80’e (yüzde 70 ila 90 aralığında) getirmek için muhafazadaki ayrı konumlara sisleyiciler veya buğulayıcılar ekleyin. Muhafazayı bir higrometre ile birden fazla yerde test et. Muhafazanın tüm parçalarını bu aralığa getirin.

Yemek Ve Su

Birçok iguana sahibi iyi niyetlidir. Ancak iguanaların ne yemesi gerektiği konusunda tamamen yanlış bilgilendirilmişlerdir. Esaret altındaki yeşil iguanalar et tüketecek olsa da, aşırı hayvansal protein tüketimi ciddi böbrek sorunlarına ve erken ölüme neden olacaktır. İguanana et verme.

Otçul olan yabani yeşil iguanalar öncelikle sebze ve meyvelerle beslenir. Karahindiba yeşillikleri, hindiba, lahana, taze maydanoz, hardal yeşillikleri, roka ve diğer kalsiyum açısından zengin yapraklı sebzeler dahil olmak üzere koyu yapraklı yeşillikler günlük diyetin çoğunu oluşturmalıdır. İguanalar yiyeceklerini çiğnemeden bütün olarak yutarlar. Bu nedenle tüm yiyecekleri küçük parçalar halinde doğra. Bu çeşidi günde bir kez besle. İguanan fazla yemiyorsa, yiyeceklerin taze olduğundan emin ol. 24 saat içinde yenmeyen yiyecekleri çıkar ve at.

Yanlış bilgilendirilmiş iguana sahipleri, onlara su sağlayan, ancak diğer sebzelere kıyasla çok az besin değeri olan marulla besleme eğilimindeler. Kalsiyum bağlayıcı ıspanak gibi oksalat oranı yüksek sebzelerden kaçınılmalıdır. Ara sıra veya yeşil iguananı yemeye ikna etmek için çilek gibi küçük miktarlarda meyveler sunulabilirsin.

Kertenkelenin ıslanması için yeterince derin, ancak yüzmek için yeterince büyük olmayan bir su havzası sağla. Kaseyi her gün değiştir ve temizle. İguana bazen ayrı, temiz ve klorsuz bir su kabından içmeyi öğrenecektir. İguananın hidrasyonunun çoğu doğrudan vejeteryan diyetinden gelir.

 Yaygın Sağlık Ve Davranış Sorunları

Çeşitli hastalık sorunlarına yatkın olan iguanalar, esaret ortamında tipik olarak sağlıklı ve sağlam evcil hayvanlar değildir. Sağlıkla ilgili herhangi bir düzensiz veya anormal olay belirtisi için kertenkeleni yakından izle.

İguananın dışkısında kan görürsen, bu bir mesane taşından olabilir. Bir muayene ve radyografiler (X-ışınları) veterinerinin bu sorunu teşhis etmesini sağlayacaktır. Böbrek hasarını önlemek için sıvı tedavisi gibi genellikle taşların cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Veteriner hekimi gelecekteki taşların oluşmasını önlemek için gerekli diyet düzeltmelerini tartışacaktır.

Vücuttaki şişliklere apse denir. Apsenin cerrahi olarak çıkarılması veya delinmesi ile tedavi edilirler. Apse içindeki materyal, enfektif organizmayı tanımlamak ve tedavi yolunu belirlemek için kültürlenebilir.

Yumurta bağlama (distosi), bir dişi yumurtalarını geçemediğinde meydana gelir. Esir sürüngenlerde yaygın bir sorundur. Ancak yaşamı tehdit edebilir. Uygun olmayan aydınlatma ve sıcaklık, yanlış beslenme ve dehidrasyon dahil olmak üzere kötü hayvancılık yaygın nedenlerdir. Distosisi olan bir iguana yemeğe ilgi duymaz ve hızla hasta, uyuşuk veya tepkisiz hale gelir. Bu hayvanlara, onları kaybetmemek için yardım etmek için genellikle tıbbi ve cerrahi prosedürler gereklidir.

Yeşil iguanaların büyümesine, güçlü kemiklere sahip olmasına ve metabolik kemik hastalığından kaçınmasına yardımcı olmak için kalsiyum gereklidir. Bu kalsiyumu metabolize etmek için D3 vitamini gereklidir. Her beslemede mamanın üzerine serpilebilecek ek tozlar mevcuttur. İguanan büyüdükçe, egzotik veterinerine bazı temel kan testleri yaptırarak kalsiyum ve diğer kimya değerlerini izleyin. Bu temel değerler, yeterli veya çok fazla kalsiyum, protein ve diğer besin öğelerini sağlayıp sağlamadığını sana bildirecektir.

 Yeşil İguananı Seçmek

Çeşitli tarihli çevrimiçi makaleler ve kitaplar, bakımları, diyetleri ve çevresel gereksinimleriyle ilgili yanlış bilgilere sahiptir. Halihazırda bir yuvaya ihtiyacı olan bir hayvanı nasıl sahipleneceğini öğrenmek için temel olarak bilimsel web sitelerinin ve birçok iguana kurtarma kuruluşunun uzmanlığına güven.

Hawaii eyaleti gibi bazı hassas ekosistemlerde iguana sahipliği yasaktır. Adada doğal yırtıcıları olmayan egzotik evcil hayvanlardır, bu nedenle bitki popülasyonları ve bitkilerin desteklediği böcek ve kuş yaşamı için potansiyel olarak tehlikelidirler. Sahipleri tarafından idare edilemeyecek kadar büyüdükten sonra sahipleri tarafından serbest bırakılan iguanaların gelecekteki olası etkileri nedeniyle, Hawaii eyaleti bu ağaçta yaşayan devlerin ithalatını ve bulundurulmasını kesinlikle yasaklıyor. İhlal edenler üç yıl hapiste kalacak ve 200.000 dolara kadar para cezasına çarptırılacak.

New York’ta, bu egzotik kertenkelelerin mülkiyeti, kamu güvenliği endişesi nedeniyle 1999’dan beri yasaklanmıştır. Vahşi, tehlikeli ve doğal olarak insanlara zarar vermeye meyilli hayvanlar olarak sınıflandırılmışlardır.

Ülkemizde iguana bakmak yasaldır.

 Yeşil İguanaya Benzer Türler

Potansiyel bir evcil hayvan olarak yeşil iguana ile ilgileniyorsan, bu diğer kertenkele türlerini inceleyin:

Kara Boğazlı Monitör Tür Profili

Yeşil Anole Tür Profili

Nil Monitörü Tür Profili

Paylaşan heymypet