Yeraltı Filtreleri Hakkında Bilmen Gerekenler

Yeraltı filtreleri, alt tabakanın altına veya çakılın altına yerleştirilmiş bir tür akvaryum filtrasyonudur. Bunları kullanmak, tankının arkasında asılı olan hantal bir filtre ihtiyacını ortadan kaldırır. Birkaç nedenden dolayı taban filtreleri hakkında bazı tartışmalar var. Bu filtreler, sık filtre temizliği gibi kirli bir bakım rutinini ortadan kaldırsa da, tankına girdikten, alt tabaka ve dekor yerleştirildikten sonra bunlara erişemezsin. Uygun bakım olmadan, zemin altı filtreleri akvaryumculara önemli sorunlar açabilir.

Bir Yeraltı Filtresi En İyi Nasıl Kullanılır?

Yeraltı filtresi kullanmayı planlıyorsan, aşağıdaki ipuçlarını aklında bulundur:

1) Kaba bir çakıl alt tabaka kullan (kum yok)

2) Alt tabakaya düzenli olarak çakıl vakumla

3) Biyolojik yükünü düşük tutun (canlı bileşenlerin sayısı)

4) Sert zemin için altı plakalı bir materyal seç

5) Tankın altını kaplamak için yeterli filtre plakası kullan

6) Filtre plakasını 2-5 cm çakılla ört

Yeraltı Filtreleri Nasıl Çalışır?

Yeraltı filtresi takmak için boş bir tankla başla. Filtre, tankının dibine oturacak düz, dikdörtgen bir plastik plakadan yapılmıştır. Bir hava pompası veya bir güç başlıklı su pompası kullanarak suyu hareket ettirmek için plakaya bağlı kaldırma boruları vardır. Tüp, suyu çakılın içinden ve plakanın altından aşağı çeker, ardından tüpü yedekler. Bu, çakıl boyunca atıkları aşağı çeken ve aerobik bakterilerin çakıl içinde büyümesine izin veren, tüm çakıl yatağını biyolojik bir filtre haline getiren bir su akışı oluşturur. Atıklar alt tabakadan filtre plakasının altına düşecektir. Kalıntı plakanın altında kalır ve bir sifon kullanılarak derin çakıl vakumlama ile periyodik olarak çıkarılması gerekir.

Yeraltı filtre plakaları tankın tüm tabanını kaplamalıdır. Bu nedenle daha büyük bir tankta birden fazla çakıl altı filtre plakasına ihtiyaç vardır. Bu, çakıldan ve plakanın altından su çekmek için birden fazla alandan emiş yapmanı sağlayacaktır. Emme, kaldırma borusunun aşağısındaki bir hava taşına bağlı bir hava pompası kullanılarak oluşturulur. Hava taşından gelen kabarcıklar, yükselen kabarcıklarla suyu yukarı çekmek için güçlü bir akışla ince olmalıdır. Bu, suyun çakıldan aşağıya, filtre plakasının altından ve baloncuklarla birlikte tüpten yukarı akmasıyla emiş oluşturur. Alternatif olarak, “güç kafaları” adı verilen, kaldırma borusunun üstüne oturmak ve suyu filtre plakasından çekmek için yapılmış su pompaları vardır. Bunlar hava taşlarını kullanmaktan daha güçlü ve daha verimlidir.

Bazı zemin altı filtreleri, yukarı kaldırma borusu ağzına bağlanan kartuş bileşenleri (tipik olarak aktif karbon veya köpük sünger kapları) içerecektir. Aşağıda listelenen birkaç kurulum dışında bunları yeraltı filtrende kullanmana gerek yoktur.

Yeraltı Filtreleriyle İlgili Temel Sorunlar

Daha iyi bir estetiği korumanın dışında, çakıl altı filtrelerinin çok az faydası vardır. Erişimleri olmadığı için, bir kez tankına koyduğunda, akvaryumu temizlemek için tamamen parçalamadığın ve baştan başlamadığın sürece tam olarak temizleyemezsin. Çakıl altı filtreleri, düzenli olarak çakıl süpürülmezse filtreyi çıkarmadan, çıkarılamayan büyük miktarlarda pisliği yakalar. Tank veya bidon filtrelerine asılması, her ne kadar çirkin ve dağınık bir görüntü olsa da, düzenli olarak temiz tutulması ve bakımı daha kolaydır. Çakılda biriken aşırı miktarda döküntü, amonyak ve nitrat seviyelerini yükseltir.

Yer Altı Filtresinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeraltı filtreni korumak için, alt tabakayı düzenli çakıl süpürmesi ile temiz tutman gerekecektir. Çünkü bu filtre çakıl yatağına pislik çeker. Alt tabakanı düzenli olarak temizlemezsen, tüm kalıntılar filtre plakasının altına çekilir ve bu, pisliğin çökmesi için bir sığınak olacaktır. Yeraltı filtre plakasını temizlemenin bir yolu, bir teneke kutu filtresinin giriş borusunu kaldırma borusuna takmaktır. Çıkış borusunu bir kovaya yerleştirin ve teneke kutu filtresini açın. Bu, biriken tüm kalıntıları filtre plakasının altından ve filtreyi etkili bir şekilde temizleyen ve aynı zamanda su değişimi yapan atık kovasına emecektir. Çakılda ve filtre plakasının altında kalan kalıntı miktarını sınırlayarak işlevini uzatacaksın.

Yeraltı filtrenin akvaryumuna tam olarak oturduğundan daima emin ol. Yanda filtre bulunmayan boşluk varsa, bu noktalara çok sayıda pislik sıkışacaktır.

Yeraltı Filtreleri İçin En Uygun Akvaryum Türleri

Aşağıdaki akvaryum türleri, çakıl altı filtreleri için en iyi seçimdir.

Hastane/Karantina Tankları

Hastane ve karantina tankları yalnızca geçici olarak, sıklıkla sınırlı dekorla ve alt tabaka olmadan kullanılır. Ancak biraz çakıllı bir alt çakıl filtresi kullanmak için ideal bir seçimdir. Sadece birkaç balık veya omurgasız için yeterli filtreleme sağlarlar. Bazı çakıl altı filtrelerle birlikte gelen sünger eklerle birlikte kullanılırlar. Karantina tanklarında karbon ekleri kullanma. Çünkü karantinadayken balıkları tedavi etmek için suya eklenen ilaçları kaldıracaklar.

Yetiştirme Tankları

Yetiştirmeyi amaçladığın türlerin yumurtlama sırasında alt tabaka için herhangi bir özel gereksinimi yoksa, bir alt çakıl filtresinin daha düşük akışı iyi seçim olacaktır. Bazı balıklar, alt tabakaya yumurta serperek ve çakıl altı filtre plakasının üzerinde iri çakıl veya hatta mermer kullanarak bu üreme tanklarını filtrelemek için iyi çalışır. Filtre tüplerinde verilen sünger kartuşların kullanılması yavruların tüplere girmesini engelleyebilir.

Küçük Tanklar

Betta tankları ve diğer küçük akvaryumlar, bir taban filtresi kullanarak iyi çalışır. Bettalar gibi yavaş hareket eden balıklar için düşük su akışı sağlamak amacıyla bir hava pompası ve hava taşı ile birlikte kullanılırlar. Küçük tanklardaki çakılları süpürmek de zor değildir.

Paylaşan heymypet