Yeni Başlayanlar İçin Tarantula Rehberi

Kabul ediyoruz! Herkes evde tarantula beslemekten hoşlanmaz. Ancak tarantula beslemeyi ilke edinen okurlarımızı da bilgilendirmemiz şart. Evet, yeni başlayan ebeveynler için tarantula rehberi…

tarantula rehberi

 

 

Herkes için ideal olmadığını kabul ediyoruz. Örümcek severler için tarantulalar harika evcil hayvanlar olacak. Bir evcil hayvan tarantulası almakla ilgileniyorsan ancak bakmaya yeni başlıyorsan bir tarantula sahiplenmeden önce bilmen gereken bazı şeyler var. Tarantulaların yaşam alanını nasıl kuracağını, bir tarantulayla nasıl başa çıkacağını, hangi güvenlik önlemlerini alman gerektiğini öğrenmen gerek. Yeni tarantulana mümkün olan en iyi bakımı sağlamana yardımcı olmak boynumuzun borcu. Tarantula rehberi huzurunda…

Tarantulalar Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir tarantula sahiplenmeyi düşünüyorsan dikkate alman gereken birkaç şey var. Tarantulalar sessiz ve fazla yer kaplamayan böcekler ancak canlı av yerler. Canlı cırcır böcekleri, evcil tarantulalar için en popüler yiyecek türü. Bu nedenle örümceğinin canlı bir kriket yemesini izleme fikri sizi rahatsız ediyorsa, evcil hayvan seçimini yeniden gözden geçirmen gerek. Tüylü ve yumuşak gibi görünseler de, elleme konusunda minimumda tutulmalı. Örümcekler sahipleriyle bağ geliştirmezler. Bu nedenle insan etkileşimi aradıkları bir şey değil. Son olarak, birçok tarantula gençlerine ve hatta yirmilerine kadar yaşaması mümkün. Bu nedenle bazı türler uzun vadeli bir taahhüt.

Yeni Başlayanlar İçin Tarantulaları Tanımak

İstediğin zaman evcil hayvan örümceğini basitçe alma arzusuna karşı koymak zor olsa da, bunun bir tarantula için acı verici olduğu kadar korkutucu da olabileceğini unutmamak çok önemli. Tarantulalar tipik olarak yalnız bırakılmayı sevdikleri için, gerekli olmadıkça örümceğine dokunmaktan kaçınman gerek. Ancak onu tutma dürtüsü duyarsan, bunu dikkatli bir şekilde yaptığından emin ol. Örümceğini yerden almaya çalışarak korkutman, sana ürkütücü tüyler atmasına ve hatta ısırmasına neden olur. Ek olarak, örümceğini uyurken ürkütmediğinden emin ol. Ancak onu ikna edecek bir şeye ihtiyacın varsa, örümceğini avucuna hafifçe almak için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullan. Örümceğin eline geçtiğinde, onu yere veya bir yüzeye yakın tuttuğundan emin ol. Eğer evcil arkadaşın yere düşerse yaralanması mümkün. 

Güvenlik ve Sağlık Önlemleri

Yeni başlayanlar için iyi olan tarantula türlerinin tipik olarak agresif olduğu bilinmemekle birlikte, herhangi bir tarantulanın seni ısırıp yaralaması mümkün. Tarantulaların dişleri olur ve bu dişler zehirli. Ancak zehirleri insanlara zarar vermez. Buna rağmen, bazı insanlar ısırıldığı zaman zehre karşı alerjik reaksiyon gösterir ve bu nedenle diğerlerinden daha olumsuz etkilenir. Bir tarantula tutarken, özellikle senin veya onu tutan kişinin ona alerjisi olup olmadığını bilmiyorsan bu dikkate alınması gereken bir husus.

Tarantulaların ayrıca fırlatılabilen ve deride tahrişe neden olan ve gözünüze kaçması durumunda ciddi sorunlara neden olabilecek ürtiker tüyleri var. Tarantulalar genellikle bunu yalnızca tehdit altında olduklarında yaparlar. Ancak bir tarantula alıyorsan veya evcilleştirmeye çalışıyorsan tüyler cildine de yapışması mümkün.

tarantula rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Tarantula Habitatları

İlk tarantula yaşam alanını kurmak basit bir işlem. Tarantulalar için çok fazla alan gerekmez. Küçük bir plastik kap tarantulan için yeterli olur. Seçtiğin yaşam alanı ne olursa olsun, kaçışları önlemek için sıkıca kapanan bir kapağa sahip olduğundan emin ol. Tabaka derinliği, tarantulanın yuva yapmasına izin vermenin yanı sıra nem seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

Dikkat Edilmesi Gereken Tarantula Sağlık Endişeleri

Tarantulalar tipik olarak tıbbi müdahale gerektirmez. Bu iyi bir haber çünkü örümcek tıbbi bakımı konusunda bilgili bir veteriner bulmak zor. Nadir görülen sağlık sorunlarına rağmen, yine de tarantulanın sağlığını izlemen gerek. Örümceğini izlemen gereken iki ana şey parazitler ve yaralanmalar.

Evcil tarantulalarda parazitler çok yaygın değil. Ancak yine de oral nematod almaları mümkün. Bu küçük parazitler, örümceğinin iştahını olumsuz etkiler. Başlangıçta ağız çevresinde beyaz bir madde olarak görülür.

Yaralanmalar herhangi bir zamanda meydana gelmesi mümkün. Ancak özellikle örümceğin tüy dökerken yaygın görülür. Tarantulanın dış iskeleti henüz sertleşmediyse, kriket ısırıklarından kaynaklanan yaralanmalara yatkın demek oluyor. Ek olarak, örümceğini tutman gerekiyorsa, düşürmemek veya yüksek bir yerden atlamasına izin vermemek için dikkatli ol. Tarantulaların kırmızı kanı yok. Bu nedenle kanarlarsa kırmızı yerine soluk mavi bir renk görebileceğini unutma. Kanları vücutlarının içinde berrak veya saydam şekilde olur. Ancak oksijenle temas ettiğinde maviye döner. Sahi, örümceklerin kanının oksijenle temas ettiği zaman maviye dönüştüğünü biliyor muydun? 

Paylaşan heymypet