Yengeçler Hangi Meyveleri Yer?

Münzevi yengeçlerin aksine evcil yengeçler pek çok meyveyi severek tüketir. Peki, yengeçler hangi meyveleri severek tüketiyor? Haydi, birlikte öğrenelim!

yengeçler hangi

 

 

Vahşi doğada münzevi yengeçler yemek konusunda seçici olmazlar. Bu nedenle çok çeşitli yiyecekler yerler. Evcil hayvan olarak münzevi yengeçler meyveler de dahil olmak üzere pek çok şey yerler. Bir evcil yengecin hangi meyveleri yemesi gerektiğini bilmek, mümkün olduğu kadar uzun yaşamasına yardımcı olmak için önemli. Sahi, yengeçler hangi meyveleri yer?

Münzevi Yengeçler Yiyeceklerini Nasıl Bulurlar?

Münzevi yengeçler yiyeceklerini iki şekilde bulabilirler: yiyeceği koklayarak ve diğer münzevi yengeçlerin yemek yerken görerek. Bir münzevi yengecin evindeki koku alma duyusunu, evine bir kokulu ve kokusuz yiyecek seçeneği koyarak kolayca gözlemlemen mümkün. Münzevi yengecin büyük olasılıkla kabuğundan çıkıp, antenlerini oynatarak doğruca daha kötü kokan yiyeceğe yönelir. Bu, bir keşiş yengecinin yemeğini diğer hayvanlar gibi nasıl kokladığını gösterir.

Bazı insanlar münzevi yengeçlerin burnu olmadığı için koku alabilmelerine şaşırırlar. Yengeçlerin bunun yerine antenlerinin tüylerinde bulunan duyu alıcıları var. Bu antenler kıpırdadığı zaman koku bu reseptörlere çekilir. Yengecin yemeğin kokusunu almasına izin verir.

Yengeçleri Ne İle Beslemen Doğru?

İnsanlar gibi, yengeçler de çeşitli bir diyetle gelişirler. Ancak yengecini beslerken, doğal ve sağlıklı yiyecek seçeneklerine odaklanman gerek. İşlenmiş gıdaları diyetlerinde mümkün olduğunca kullanmamaya gayret göster. 

Yengeçler omnivor olduğu için; sebzeleri, etleri, balıkları, kuruyemişleri ve taze meyveleri günlük diyetlerine dahil etmende sakınca yok. Bu nedenle genellikle senin tükettiğin gıdaları tüketeceği doğru.

Yengeçler, diyetleri kalsiyum, karoten ve antioksidanlar içeren yiyecekler içerdiğinde özellikle gelişirler. Formüle edilmiş yengeç yemi tipik olarak bunlardan bazılarını içerir. Yengecinin karoten eksikliği olup olmadığını anlamanın kolay bir yolu, tüy döktükten sonra rengine bakmak. Eksikse, tüy dökümünden sonra rengi parlak kırmızımsı/turuncu bir renkten soluk ten rengine veya griye döner. Antioksidanlar birçok meyve ve sebzede de yaygın olarak bulunur.

yengeçler hangi

Yengeci Besleyecek Meyveler

Kaliteli formüle edilen bir yengeç diyetinin yanı sıra, yengecin çeşitli meyveler yemesi mümkün. Yengecinin yemesi için güvenli meyveler şunlar:

  • Mango
  • Papaya
  • Hindistan cevizi (taze veya şekersiz kurutulan)
  • Elma
  • Muz
  • Üzüm
  • Ananas
  • Çilek
  • Kavun
  • Kuru üzüm

Yengeçler için yiyeceğin boyutu gerçekten önemli değil. Bu nedenle yiyeceği ısırık büyüklüğünde parçalara ayırma zorunluluğu hissetme. Yengeçin, servis ettiğin yemeği yavaşça yer ve kendi parçalara ayırır. Dostuna et ikram etmende bir sakınca yok. Ancak, etin üzerinde baharat, tereyağı gibi ek şeylerin olmadığından emin ol.

Yiyecekleri doğrudan kafese veya yengecin kolay erişebileceği düz bir tabağa yerleştir. Beslemeden önce yiyeceklerin üzerinde olabilecek böcek ilaçlarını çıkarman gerek. Yiyecekleri iyice yıka ve kurulayıp servis et.

Su Tüketimi

Yiyeceklere ek olarak, tüm yengeçlerin hem tatlı hem de tuzlu suya erişmesi gerekir. Münzevi yengeçlerin içmek için tatlı suya ihtiyacı olur. Ancak çoğu münzevi yengeç, banyo yapmak için kullanmanın yanı sıra tuzlu su da ister.

Yengecinin yaşam alanında her zaman biri tatlı su ve diğeri tuzlu su için olmak üzere iki su kabı bulunması gerekir. Musluk suyu, klor giderici bir ürünle işlenmeden su kaynağı olarak kullanılmamalı. Tuzlu su yapmak için evcil hayvan dükkanından özel tuzlar satın almak iyi bir fikir. Tuzlu su yapmak için asla sofra tuzu kullanılmaması gerekir.

Paylaşan heymypet