Yazın Barınaklara Yardım Etmek İçin Neler Yapabiliriz?

Aslında barınaklar yılın her dönemi yardıma ihtiyaç duyuyorlar. Ancak özellikle yazın barınaklara yardım etmek, hayvanlar için çok daha faydalı. Peki bu durum neden kaynaklanıyor ve barınaklara nasıl yardım edebiliriz?

yazın barınaklara yardım edelim!

Yaz geldiğinde birçoğumuzun aklına benzer şeyler gelir: tatiller, güneş, havuz ve keyfi birçok şey daha… Fakat barınaklar ve barınak çalışanları için durum neredeyse tam tersi. Bunun sebebi, barınakların özellikle yaz vakti neredeyse dolup taşacak hale gelmesi. Tam da bu yüzden yazın barınaklara yardım etmemiz o kadar önemli ki! Hele ki COVID-19 pandemisi barınak yoğunluğunun üstüne tüy dikerken.

Tabi ilk önce barınakların yaz yoğunluğu neden oluşuyor sorusunu detaylıca yanıtlamamız gerekiyor. Kedilerle başlayalım. Biliyoruz ki kediler, mart ayında kızışıyor ve hamile kalan birçok dostumuz, yaza doğru doğun yapıyor. Bu da doğal olarak sokaktaki hayvanların nüfusunda bir artış demek. Hal böyleyken sokaktan barınaklara aktarılan kedilerin oranı da artış gösteriyor.

Bir de yaz aylarında insanların daha az hayvan sahiplenmesi problemi var. Bu durumun sebebi, birçok araştırma sonucuna göre aynı: tatil. İnsanlar tatile çıkmadan önce hayvan sahiplenmeye pek sıcak bakmıyorlar. Nitekim böylesi bir durumda hele ki yeni sahiplendikleri bir hayvan, ek sorumluluklar demek. Kimse de tatiline ek sorumluluklar karıştırmak istemiyor.

Üstüne üstlük, bir de sorumsuz insanlar var. Hayvanlarının ihtiyaçlarını yeterince karşılayamayıp suçu hayvanlara atıyorlar. Öfkeleri ve sabırsızlıkları biriktikçe birikiyor ve en sonunda genellikle yaz vakti, hayvanlarını sokağa bırakıyorlar. Yaz vakti olmasının nedeni de bariz ve yukarıdaki paragrafta geçiyor: tatil. Çeşme belediyesinin bu konuyla ilgili güzel bir röportajını buradan okuyabilirsin.

Son olarak, COVID-19 da barınakların dolmasına yol açıyor. Aslında pandeminin başlarında birçok insan, yalnızlıklarından kurtulmak için hayvan sahiplendi. Sonradan sonraya ortaya çıktı ki, bu motivasyon hayvan sahiplenmek için pek iyi değilmiş. Çünkü tamamen bencillikten yola çıkıyor. Doğal olarak benzer bir bencillik anında da birçok hayvan sokağa bırakılıyor ya da barınakların yolunu tutuyor. Bu hayvan terkleri, özellikle yaz aylarında artış gösteriyor.

yazın barınaklara yardım

YAZIN BARINAKLARA NASIL YARDIM EDEBİLİRİZ?

Sebepleri uzun uzun sıraladık. Şimdi sıra, işin daha umut dolu kısmına geldi. Hayvanseverler olarak barınaklara ve dolaylı olarak hayvan dostlarımıza nasıl yardım edebiliriz? İşte yazın barınaklara yardım etmek için yapabileceklerimiz:

Bağışlar: Bağışlar her zaman mantıklı ve en doğrudan çözüm yöntemlerinden biri olarak önemini hiçbir zaman yitirmez. Özel olarak yaz zamanı, bu bağışları çoğaltmaya özen gösterebiliriz. Eğer kendimizin bağış yapacak kadar maddi durumu yoksa, başkalarını bu konuda ikna etmek için çalışmanın kimseye zararı olmaz herhalde!

Gönüllülük: Yine benzer şekilde gönüllülük, bir yardım biçimi olarak hiçbir zaman şaşmaz. Üstelik yazın doğanın ve hayvanların arasında vakit geçirme fikri oldukça cazip, öyle değil mi? En olmadı barınaklardaki köpek dostlarımızı şöyle bir yürüyüşe çıkarmaya ne dersin? Yazın gönülüllük işini bir düşün deriz.

Sosyal medya desteği: Yazın barınaklara oturduğun yerden de yardımcı olabilirsin. Bu içerik gibi yaz vakti barınakların desteğe olan ihtiyacını dillendiren içerikleri paylaş, yeter! Sonuçta sen özel olarak destek olamayabilirsin ama destek olacak birilerine ön ayak olmak da çok önemli. Bu konuya yönelik farkındalığın artması, birçok sorunu çözecektir diye umuyoruz.

Bizim tavsiyelerimiz burada sona eriyor. İlla ki aklımıza gelmeyen daha birçok şey vardır, belki onları da sen bulup çıkarırsın. Eğer barınaklar ve hayvan sahiplenme konusu ilgini çekiyorsa sana bir tavsiyemiz daha var. Barınak sahipleri hayvan sahiplenmeye dair oldukça çarpıcı bir iddiada bulundu, o iddiayı buradan okuyabilirsin!

Paylaşan heymypet