Yavru Tavşan Nasıl Beslenmeli?

Yavru tavşanlar beslenme konusunda seçici ve hassastır. Bu yazımızda özellikle 8 hafta dolaylarında tavşanlar için beslenme önerilerini paylaşacağız.

yavru tavşan

Yavru tavşanları hayatlarının ilk dönemlerinde neyle besleyeceğini bilmek sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için kritik önem taşır. Ortalama 8 haftalık bir tavşanı neyle besleyeceğin konusunda endişelerin varsa, bu rehber tam sana göre.

8 haftalık bir tavşanı yonca peletleri, protein açısından zengin saman ve kalsiyum açısından zengin yiyeceklerle beslemelisin, çünkü güçlü ve sağlıklı büyümeleri için buna ihtiyaçları vardır. Ayrıca az miktarda çeşitli sebze ve karbonhidratlara da ihtiyaç duyarlar.

Her tavşan ebeveyni farklı bir beslenme programı uygular. Tıpkı insanlar gibi, bazı tavşanlar sadece pelet veya soya bazlı yiyecekler yer, bazıları tamamen et ve sebze. Bazıları tüm meyve ve sebzeleri yer, kimisi sadece pirinç veya diğer tahılları yer.

Tavşanlar söz konusu olduğunda, yavru tavşanını neyle besleyeceğini bilmek önemlidir. Çünkü tavşanlar biz insanlarla aynı beslenme düzenini izlemez ve bu durum onların sağlığında sorunlara yol açabilir.

Ayrıca, tavşanını her bir yiyecek türünden ne kadar beslediğine de dikkat etmelisin. Erkek tavşanlar dişilerden daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyar olacaktır. Ayrıca, yeterli kalori alması için tavşanını günde en az altı kez beslemen gerektiğini unutma.

Yavru Tavşan Neler Yer?

Kuru mama ya da yaş mama yiyebilirler. Kuru mama ile yaş mama arasındaki fark, kuru mamanın tavşanlar için daha kolay sindirilebilir olmasıdır. Yaş mama tavşanların yiyemeyeceği lif ve neme sahiptir. Kuru mama, tavşanın tahılı sindirirken yiyebileceği pirinç ve diğer tahıllardan oluşur. Kuru mama genellikle ıslak mamaya göre daha ucuzdur ve en ucuz mama türüdür. Başlangıçta, çok fazla kuru mama yerse tavşanının dişlerininin ağrımaya başladığını fark edebilirsin. Ancak, herhangi bir mamayı kullanmadan önce tavşanının dişlerinin sağlıklı olduğundan emin olman önemlidir.

Herhangi bir diyette olduğu gibi, muhakemeni kullanmalı ve yaratıcı olmalısın. Bazı tavşanlar kuru mamayı diğerlerinden daha çok sever. Ancak, ihtiyaç duydukları tüm besinleri almaları için onları aşırı beslemediğinden emin olmalısın. Doğru ya da yanlış yiyecek türü yoktur, sadece farklı tatlar vardır. Piyasada birçok farklı marka kuru ve yaş mama var ve bazılarında daha fazla protein var ama tavşanının neyi sevdiğini bulmak sana kalmış. Bazı insanlar tavşanları için fıstık ezmesi kullanırlar ve eğer protein açısından çok yüksekse, aslında onlar için bazı sorunlara neden olabilir.

Yavru Tavşanlar Ot Yiyebilir mi?

8 haftalık tavşanları otla besleyip beslememek, çimin türüne bağlıdır. İşte tavşanın için doğru çimi bulmana yardımcı olacak bazı ipuçları:

Ot, insan gıdasından çok farklı değildir. Aynı vitamin ve besin maddelerine sahiptir, ancak daha az şekerlidir. Bununla birlikte, yedikleri çimlerden çıkarabilirlerse biraz havuçtan da keyif alabilirler.

Tadına gelince, çim diğer toprak mahsüllerinden daha iyi değildir. Sadece tadı daha iyidir. Üstelik dişlerini ve dillerini güzel ve beyaz tutacaktır.

yavru tavşan

Tavşanı beslediğin otta herhangi bir kimyasal veya böcek ilacı kullanılmadığından emin olmalısın. Bu kimyasallar sağlıklarını olumsuz etkiler. Ayrıca kürklerini daha sık çizmelerine neden olma ihtimali vardır. Hasta olduklarında veya çok fazla stres altında olduklarında bunu yapma eğilimindedirler. Bu olursa, kendilerini daha iyi hissedene kadar onlara başka bir şey vermeye çalışmalısın.

Yutamayacağı bir şey olursa diye tavşanın için bir kase su bulundurmak her zaman iyi bir fikirdir. Ancak unutma, tavşanının günlük diyeti için her zaman taze bir çim ve taze sebze ve kırpılmış çim kaynağı bulundurmalısın.

Neden bazı tavşanlar ot yerken bazıları yemiyor? Muhtemelen daha çok sevdikleri bir şeyler yedikleri için. Tadını daha çok beğendikleri şeyleri yeme eğilimindedirler.

Sağlıklı tavşanlar her zaman en iyi yemi yerler. Zengin ve kaliteli bir yem olmalıdır. Ayrıca yüksek lif içeriğine ihtiyaçları vardır. Vücutları için iyi olan şeylerden bazıları yeşil yapraklı sebzeler, yonca samanı, tatlı su ve doğru miktarda vitamin ve mineraldir.

Paylaşan heymypet