Yavru Köpeğine ‘Otur’ Komutunu Nasıl Öğretirsin?

Yeni sahiplendiğin yavru köpeğine ‘otur’ komutunu öğretmen çok işe yarayacak. Peki nasıl öğreteceğini biliyor musun? Eğer bilmiyorsan kemerleri bağla, bizden öğreneceğin çok şey var!

yavru köpeğine 'otur' komutunu

 

Yavru köpeğine ‘otur’ komutunu öğretmek, birçok şekilde kullanabileceğin harika bir durum. Bu, öğretilmesi kolay bir komut ve yeni sahiplendiğin yavru köpeğinin doğal davranışı için övgü aldığında kazanan gibi hissetmesine yardımcı olur.

Köpeğin komutla nasıl “oturacağını” öğrendiğinde, bunu çocuklara ‘lütfen’ ve ‘teşekkür ederim’ demenin öğretildiği şekilde varsayılan bir davranış olarak kullansan iyi olur. Örneğin, ‘otur’ komutunu vermek, köpek yavrusu enerji patlamalarını kontrol etmek için harika bir teknik. Kuyrukları yerde kaldığı sürece, yasak alanlara burnunu sokmayı bırakır. 

Köpeğine ‘Otur’ Komutunu Öğretmenin Faydaları

Yavru köpeğin, bu varsayılan davranışı daha büyük ödüller için ödeme yapmanın bir yolu olarak kullanmayı öğrenecek. İstediğini almak amacıyla oturan bir köpek için para birimi haline gelir. Çünkü yalnızca evin kurallarına uyarak istediğini elde edeceğini bilmesi gerek.

Bu konuda sana söylemek istediğimiz birkaç örnek var. Kapıdan çıkmadan önce köpeğin oturarak sana bir ödeme yapsa iyi olur. Yemek zamanı oturması, kibar bir ricaya dönüşür. Ödül ise, kasenin önüne konması. Köpek yavrusu sana oyun için bir oyuncak getirdiğinde, oyunla ödüllendirmeden önce ona ‘oturması’ gerektiğini öğret.

Bu komutu öğretmen onun için kötü bir durum değil. Dur ve büyüdüğü zaman saldırgan biri olma ihtimalini düşün. Şimdi yola koyul ve bahsettiğimiz komutu ona öğret. Bu davranış, köpeğinin aile içindeki sosyal konumunu güçlendirirken kontrolü sana verecek. Yavru köpeğin, ailenin bir parçası olarak insanlarla iyi geçinmesi gerektiğini ve kaynakları (yemek, kapıyı açma, oyunlar) kontrol ettiğin için sana karşı kibar olması gerektiğini en başından öğrenir.

Yem Eğitiminin Temelleri

Günümüzde çeşitli eğitim teknikleri mevcut. Yem eğitimi, yavru köpeğini nazikçe cezbetmek ve oturma pozisyonuna yönlendirmek için oyuncak gibi yüksek değerli bir ödül kullanır.

yavru köpeğine 'otur' komutunuYem Eğitimi Nasıl Olur?

1. Yavru köpeğinin önünde dur ve yemi başının hemen üstünde, yani burnunun önünde tut. Yemi başın üstünden yukarı doğru kaldır. Oyuncağın hareketini takip etmesi için dostunun kafasını kaldırması gerekecek. Haliyle bu da dengesini bozacak. Burnu yemi takip ettiğinden, tüylü alt kısmı düşmemek için yere değmeli.

2. Minik dostunun önünde dur ve ‘otur’ de. Onunla sağlam ve sakin bir sesle konuştuğundan emin ol.

3. Oturur oturmaz, köpeğe ödül veya oyuncak ver.

4. Bir köpek yavrusu rutini oluştur ve bu egzersizi her gün birkaç kez tekrarla. İkramlarla çalışıyorsan, biraz acıkmak için antrenmanı yemeklerden önce planladığından emin ol. Kısa bir süre içinde, yavru köpeğin, cezbedilmeyi beklemek yerine, siz ‘otur’ dediğiniz anda poposunu dikerek tedaviye kısayoldan gidebileceğini öğrenecek…

5. En iyi arkadaşın ‘otur’un ne anlama geldiğini öğrendiği zaman, bir el işareti ile kelime komutuna eşlik et. Kapalı bir yumruk gibi hangi sinyali kullanacağına karar ver. Bu el işaretini her seferinde kullan. Her seferinde aynı el işaretiyle ve yem olmadan kelime komutunu kullanarak, köpek yavrusu el işaretini komutla ilişkilendirmeye başlamış olacak. Amacınız, el hareketini ve kelimeyi tanıması, davranışı gerçekleştirmesi ve ardından ödül veya oyuncakla ödüllendirilmesi.

6. İlk başta, her seferinde ödül veya oyuncakla ödüllendirmen gerek. Yavru köpeğin dersleri dört gözle beklemesi için yalnızca bu eğitim tatbikatları sırasında aldığı bir ödül kullanmayı da unutma. O zaman diğer anlardan bir farkı kalmaz.

7. Sonunda, ödüllendirmeden (sözlü övgü dışında) ‘otur’masını iste. Sadece ikinci veya üçüncü seferde bir mama/oyuncak ödülü ver. Buna ‘aralıklı ödüller’ denir ve güçlü bir öğretim aracıdır. Yavru köpeğin bir muamele görebileceğini öğrenir ama ne zaman olduğunu bilmez. Amaç, komutu tanımayı öğrenmesi ve eylemi bir ödül olsun veya olmasın gerçekleştirmesi. Akıllı bıdıklar!

‘Clicker’ Eğitiminin Temelleri

Clicker eğitimi doğal bir davranışı şekillendirir. Yavru köpeği pozisyona sokmak veya başka bir şekilde bir oturma pozisyonuna yerleştirmek yerine, köpeğinin bu hareketi kendiliğinden yapmasını amaçlar. Bu hareketi yaptığı zaman ona ödül vermeyi de ihmal etme.

Biraz daha uzun sürer, ancak yavru köpeğin başka ne yapmasını istediğini keşfedebilmek için neredeyse ters taklalar atacak. Clicker eğitimi, yavru köpekler için çok eğlenceli. Onlara nasıl öğreneceklerini ve seni nasıl memnun edeceklerini öğretir. Minik şekerler kullan, böylece karnı doldurmak için her şeyden çok bir tat ve koku olur.

yavru köpeğine 'otur' komutunuClicker Yem Eğitimi Nasıl Yapılır?

1. İkramlarını ve ‘Clicker’ı hazırla. Köpek yavrusunun onlara odaklanmaması için ikramları bir kenara koy. Ardından, yavru köpeğinin kendi başına oturmasını izle. Alt kısmı yere değdiği anda tuşa bas. Ardından yavru köpeğine ödül maması at. Zamanlama çok önemli ve kuyruk temas ettiği anda tıklamak önemli. Tedavi, davranışı güçlendirmek için takip eder.

2. Köpek yavrusu muhtemelen biraz kafası karışmış görünecek ama ödülü mideye indirirken minnettar olacak. Artık ikramların kullanışlı olduğunu biliyor ve bir tane daha istiyor. Bu, köpek beyninin ileri vitese geçtiği ve başka bir muameleyi nasıl alacağını bulmaya çalıştığı zaman. 

3. Konuşma, cezbetme, işaret etme veya başka rehberlik teklif etme. Olayları kendi başına çözmesine izin ver. Nasıl çalıştığını anlamak en güçlü dersi verir. Yavru köpeğin, Clicker hareketini  tetikleyen bir şey bilecek. Ancak oturmayı tekrarlamak için birkaç hata alır ve hemen tıklatarak tedavi edersin.

4. Bu ikinci veya üçüncü muameleden sonra, yavru köpeğin bir şeylerin yolunda olduğunu anlayacak! Ödüle götüren her türlü davranışı sunmaya başladığın zaman tekerleklerin döndüğünü neredeyse görebilirsin. Belki bacağını patiler, havlar, bir oyuncak kapar, çizer ve kazayla oturur pozisyona düşer.

5. AHeyecanını kaybetmemek için hala heyecanlıyken bırak.

6. Artık komutu eylemle ilişkilendirmeye başlayabilirsin. Alt kısmı yere değdiğinde, tıkladığın anda ‘otur’ de ve ardından ödülü ver. Bu şekilde köpek yavrusu, kelimenin eylemi tanımladığını anlayacak.

Umarız verdiğimiz bilgiler senin akıllı yavrun için yeterli olur ve ‘otur’ komutunu hemen kapar! Deneyimlerini çok merak ediyoruz. Lütfen bizimle paylaş!

Paylaşan heymypet