Yavru Köpeğimi Ne Sıklıkta Yıkamalıyım?

Yeni köpek sahiplenmiş ebeveynlerin hepsinin aklında tek bir soru, “Yavru köpeğimi nasıl yıkamalıyım?” Ne duruyorsun? Öğrenmek için yazımızı okusana!

yavru köpeğimi

 

 

“Yavru köpeğimi ne sıklıkla yıkamalıyım?” sorusunun cevabı: gerekli olmadıkça ayda bir defadan fazla yıkamamak. Yavru ve yetişkin köpeklerin tüylerinde, khasar görmesini önlemek ve yumuşak kalmasını sağlamak için doğal yağlar bulunur. Köpeğini çok sık yıkamak bu yağları yok eder.

Bir yavru köpeğin ne sıklıkla yıkanacağı türden türe değişir. Uzun tüylü bir köpek türünün çok uzun süre yıkanmaması durumunda tüylerinin birbirine dolaşması veya keçeleşmesi muhtemel. Banyo sıklığı da mevsimden mevsime değişir.

Yavru köpekler eğlenceli ve meraklı kaşifler. Çamur birikintilerine sıçrayarak veya kokulu bir şeyin içinde yuvarlanarak neşe ve macera yaşamayı severler. Bu nedenle, her dört haftada bir banyo yapmak ortalama öneri olsa da, arada bir veya iki ekstra banyoya ihtiyacı olur. Bize kalırsa bunda bir sorun yok. Pis dolaşması yerine dört hafta dolmadan yıkamak en iyisi.

Minik Dostumuzu Yıkamaya Ne Zaman Başlayalım?

Yavru köpeklerin yaklaşık sekiz haftalık olana kadar yıkanmaması gerekir. Yaşlı köpeklerin vücut sıcaklığı kendi kendini düzenler ancak yavru köpekler henüz bu yeteneğe sahip olmaz. Sekiz haftalıktan küçük bir köpek yavrusu, banyo işlemi sırasında aşırı ısınabilir veya çok üşüyebilir. Banyo yapacak kadar büyümeden önce, gerektiği zaman sıcak ve ıslak bir bezle silmeyi dene.

yavru köpeğimiYavru Köpekleri Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru köpeğini yıkarken dikkat etmen gereken bazı önemli noktalar var. İşte senin için bazı ipuçları:

1. Banyo Sıklığı: Yavru köpeğini sık sık yıkamamaya özen göster. Aylık bir banyo genellikle yeterli. Çünkü fazla banyo, köpeğin doğal yağlarını kaybetmesine neden olur. Ancak, eğlenceli maceralarından sonra ekstra bir banyoya ihtiyaçları duyarsa yıkamanda sakınca da yok. Her zaman bu kaçamağı yapmaman yeterli.

2. Hazırlık: İlk banyoya başlamadan önce ihtiyacın olan her şeyi hazırla. Bunlar arasında; ödüller (iyi davranışları ödüllendirmek için), havlu, uygun fırça, köpek şampuanı, saç kurutma makinesi yer alır.

3. Banyo Zamanı: İşte banyo sırasında yapman gerekenler:

  • Yavrunun tüylerini nazikçe tara.
  • Yavrunun rahat hissettiği bir banyo alanı seç.
  • Banyo sırasında bol övgü ve ödül ver.
  • Eğlenceli hale getirmek için oyuncaklar veya sevgi göster.
  • Nazikçe yıka ve cildini kontrol et.
  • İyi durula ve kulaklarına su kaçmasını önle.
  • Sonrasında sarsılmasını bekle veya saç kurutma makinesi kullan.

4. Saç Kurutma Makinesi: Eğer yavrunun tüyleri uzunsa veya kalınsa, kurulamak saç kurutma makinesi gerekir. Yavrunun saç kurutma makinesine alıştırması için sesini yavaşça artır ve sabırla ödüllendir.

6. Cilt Kontrolü: Banyo sırasında yavrunun cildini kontrol et. Tüyleri arasında şüpheli bir şey bulursan veterinere başvur. Bu basit ipuçları, yavru köpeğinin banyo deneyimini daha kolay ve keyifli hale getirecek.

Paylaşan heymypet