Yavru Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Sokakta zor durumda bulduğun yavru bir kedinin hayatını mı kurtardın? Peki, ilk etapta isim seçmen için cinsiyetini merak ediyorsun değil mi? Maalesef minik yavrunun cinsiyetini öğrenmen ilk aylarda pek kolay olmayacak. Sana yavru kedilerin cinsiyeti hakkında tahminde bulunman için birkaç taktiğimiz var.

yavru kedilerin

 

 

En basitinden isim seçerken bile yeni sahiplendiğimiz yavru kedilerin cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Cinsiyetsiz bir isim seçmeyi tercih eden ebeveynlerimiz için diyecek sözümüz yok. Ancak, bazı ebeveynler bunu önemsiyor. İlk aylarda cinsiyeti öğrenmek için bacak arasına bakmak bile çözüm olmuyor. Çünkü, yalnızca 5 haftalıktan büyük kedilerin cinsiyeti dış görünüşten belli olur. 

Bir yavru kedinin erkek mi dişi mi olduğunu belirlemek için genital şekil ve aralığın yanı sıra tüy rengi gibi ipuçları var. Hatta bazen seni cevaba yönlendirecek davranışsal ipuçları bile olur.

Yavru kedinin cinsiyetini belirlemek zor bir durum. Çünkü ilk bakışta profesyoneller bile bir dişi kedi yavrusunu erkekten ayırt etmekte zorlanır. Ancak, yeni kedinin kız mı erkek mi olduğunu anlamanın dört yolunu sana söyleyeceğiz. 

Yavru Kedilerin Cinsiyetini Anlamanın 4 Yolu 

1. Yavru Kediyi İncelemek

Hayata atılan miniğin ilk birkaç haftasında anne-yavru akışını bozmaman gerek. Bu süre zarfında bir yavru kediye çok fazla dokunulursa, anne onu terk eder. Hatta emzirmeyi tamamen bırakabilir. Bu nedenle, yavru kedinin cinsiyetini belirlemek için fazla endişelenme. Bunun yerine, yavru kedilerinle ilgilenmeye başlamak için en az iki hafta (veya tercihen daha uzun süre) bekle.

Yavru kedinin cinsiyetini değerlendirirken stresi en aza indirmek gerekir. Minikleri nazikçe okşayarak ve vücuduna yakın bir şekilde sararak başla. Sırtlarını tam kuyruğun dibinde kaşımak, söz konusu kısımları kuş bakışı görmenizi sağlayıp otomatik olarak kaldırmalarına neden olur. Ancak bir yavru kedi soğuk veya panik halindeyse, muayeneyi daha sonraki bir tarihe bırak. Yavruların daha da stresli olmasını istemezsin değil mi?

2. Genitalleri Tanımak

işi bir yavru kedinin cinsel organları, dikey vajinal yarık anüsün hemen altında ve aralarında çok az boşluk olacak şekilde (kedi baş aşağı ve size dönükken) baş aşağı bir ünlem işaretine benzer. Erkek yavru kedinin organı ise çok kalın bağırsağa benzer. Penis anüsün hemen altında bulunur ve testislerini yerleştirmek için yeterli boşlukla ayrılır. Yavru kedi olgunlaştıkça erkek kedilerin organları belirginleşmeye başlar. 

Görsel gözlemde her kedi yavrusu sana aynı görünüyorsa, yavrulardan birini seçerek parmağını ve başparmağınızı testis torbası bölgesinin her iki yanına hafifçe yerleştirerek kontrol edebilirsin. Bu şekilde derinin altında hissedeceğin iki küçük oval cisim, kedinin erkek olduğunun işaretidir. 

yavru kedilerin

3. Tüy Rengi

Yavru kedinizin cinsiyetini anlamanın daha basit ama daha az güvenilir bir yolu da tüylerinin rengi. Bu bilgi seni şaşırttı mı? Kaplumbağa kabuğu veya üç renkli kediler neredeyse her zaman dişi olur. Dişi kedilerin kromozomal yapısı bu renklenmeden tek başına sorumlu olur. Dolayısıyla herhangi bir kedinin de kız olduğunu hemen hemen garanti edebilirsin. 

Bununla birlikte, turuncu veya kızıl renkli kediler çoğunlukla erkek olur (ikonik erkek tekir kedileri düşün). Ancak kızıl renkli kedilerin sadece dörtte üçü erkek olduğundan, bu özellik üç renkli özellik kadar güvenilir değil. Yine de kızıl bir dişi kedin varsa, mucizevi bir yavruyla aynı evi paylaştığın için sevinmende engel görmüyoruz. Laf aramızda kalsın, tüy rengi ve cinsiyeti ne olursa olsun hepsi birer mucize… 

4. Davranış Göstergeleri

Yavru kediler büyüdükçe benzersiz kişiliklerini geliştirmeye başlar. Erkek “yavru kedi” cinsel olgunluğa yaklaştıkça ortalıkta dolaşmaya başlar. Ayrıca bölgesel bilinçle hareket ederler. Genellikle ana üslerini kurmak ve izinsiz girenleri savuşturmak için püskürtme yaparlar. Erkekler ayrıca daha huzursuz ve agresif olabilir. Agresiflikleri de korumacı tavırlarından geliyor sanırsak…

Dişi yavru kediler (bazen dört aylık kadar küçükler) kızgınlığa girer ve bu “yaşlanmanın gelişini” yüksek sesle bağırarak ve dikkat çekme davranışıyla dile getirebilirler. 

Bununla birlikte, yavru kedini ne kadar erken kısırlaştırırsan (standart öneri beş ila altı aydır, ancak pediatrik kısırlaştırma ve kısırlaştırma altı ila sekiz haftada da olabilir), kediniz bu cinsiyet nüanslarını o kadar az gösterecektir.

Bazı insanlar erkek kedilerin dişilere göre daha arkadaş canlısı ve dışa dönük olduğunu iddia eder. Ancak bu fark hiçbir şekilde evrensel değil. Kedi kişilikleri neredeyse insan kişilikleri kadar çeşitli olur. Bu yüzden evcil hayvanını ilk etkileşimde kurduğun bağa göre seç ve cinsiyetine daha az dikkat et.

Paylaşan heymypet