Yavru Kediler Yetişkin Mamasına Ne Zaman Geçmeli?

Minik bebeğinin hiç büyümemesini istesen de eninde sonunda büyüyecek. Tabii beslenmesi de gelişimine göre şekillenecek. Peki, yavru kediler yetişkin mamasına ne zaman geçmeli? Haydi, öğrenelim!

yavru kediler yetişkin

 

 

Çoğu kedi yaklaşık 12 aylık olana kadar yavru kedi olarak kabul edilir. Ancak Maine Coon gibi büyük ırkların olgunluğa erişmesi 18 ay ile 2 yıl kadar sürer. Bu büyüme ve gelişme döneminde yavru kedilerin tam ve dengeli bir yavru kedi mamasına ihtiyacı olur. Yetişkinliğe ulaştıkları zaman (cinslerine göre), yavru kediler yetişkin kedi mamasına geçme zamanı gelmiş demek oluyor.

Yavru Kedilerin Yetişkin Maması Yemesi Uygun Mu?

Yavru kedilerin yetişkin kedilerden farklı beslenme ihtiyaçları olur. Bu nedenle bu ihtiyaçları destekleyecek bir yavru kedi mamasına ihtiyaç duyarlar. Ancak gıda etiketinde mamanın “tüm yaşam evreleri için” formüle edildiği belirtiliyorsa, mamanın hem yavru hem de yetişkin kediler için güvenli olduğu anlamına gelir.

Yavru Kediler Ne Zaman Kuru ve Yaş Mama Yer?

Yavruların tamamen olgunlaşmadan yetişkin kedi maması yememeleri gerekir. Ancak, kuru mama ve ıslak yavru kedi maması yemeye çok daha erken başlamalarında sakınca yok.

Üç ila dört haftaya geldikleri zaman yavru kediler,in nemli kuru mama veya ıslak mama yemeye başlaması mümkün. Altı ila sekiz hafta arasında yavru kediler anne sütünden tamamen kesilir ve kuru veya ıslak yavru kedi maması yemeye başlar.

yavru kediler yetişkinYetişkin Kedi Mamasına Geçmek Neden Önemli?

Yavru kediler hızlı bir büyüme ve gelişme yaşarlar. Hareketli oldukları için çok fazla enerjiye sahip olurlar. Yavru kedi maması, enerjik ve büyüyen yavru kedileri desteklemek için daha yüksek kaloriye ve daha fazla protein ve yağa sahip olur. Ayrıca beyin ve görme gelişimini desteklemeye yardımcı olmak için DHA’nın yanı sıra gelişen bağışıklık sistemleri için gerekli vitamin ve minerallerle formüle edilmiştir.

Yetişkinliğe ulaştıkları zaman kedilerin bu besinlere aynı miktarda ihtiyacı kalmaz. Ayrıca, genellikle daha az enerjik olurlar. Bu nedenle yüksek kalorili yavru kedi maması yemek kilo alımına neden olur.

Yetişkin Kedi Mamasına Ne Zaman ve Nasıl Geçilir?

Yavru kedinin ilk doğum günü civarında (veya büyük ırklar için 18 ay ile 2 yaş arasında), yetişkin kedi mamasına geçmenin zamanı gelmiş demek oluyor.

Herhangi bir sindirim bozukluğunun önlenmesine yardımcı olmak için 7 ila 10 günlük bir süre içinde yetişkin mamasına geçiş yapmanı öneririz. İşte:

  • 1-2. Günler: Normal yavru kedi mamasının 3/4’ünü servis et ve yeni yetişkin kedi mamasının 1/4’ünü ekleyin.
  • 3-4. Günler: Yarısı yavru kedi maması, yarısı yetişkin kedi maması servis et.
  • 5-7. Günler: 1/4 yavru kedi maması ve 3/4 yetişkin kedi maması servis et.
  • 8-10. Günler: Yalnızca yeni yetişkin kedi mamasını servis et.

Kedin yeni mamayı yemeye direniyorsa, geçişi yavaşla. Hatta yetişkin mamasının miktarını artırmadan önce ona daha fazla zaman tanı. Yavru kedi mamasından yetişkin kedi mamasına geçiş yapma konusunda ek ipuçları için veterinerine danışmayı ihmal etme.

Paylaşan heymypet