Yaşlı Kedin İçin Yavru Kedi Sahiplenmeli Misin?

Yaşlı kedinin yalnız kaldığını mı düşünüyorsun? Muhtemelen aklından ona bir arkadaş olması için yavru kedi sahiplenmek geçiyor. Acaba gerçekten yaşlı kedin için yavru kedi sahiplenmen iyi bir adım mı? Birlikte öğrenelim! 

 

 

Biz insanlar bazen evcil hayvanlarımızı kendimizin küçük versiyonları olarak hayal ederiz. Bazen duygularımızı evcil hayvanlarımıza da yansıtırız. Hatta onların bizler gibi mutlu, üzgün, heyecanlı ve yalnız olduğunu düşünüyoruz. Sırf bu düşünce yüzünden yaşlı kedin için yavru kedi sahiplenmeyi bile düşündün değil mi? Aslına bakarsan onlar bizim gibi düşünmüyor. Yine de böyle bir düşünceye kapıldıysan sana söyleyeceklerimizi dinlemen gerek. 

Böyle zamanlarda evcil hayvanlarımızı ‘antropomorfize’ ediyoruz. Yani onları küçük tüylü takım elbiseli minik insanlar olarak hayal ediyoruz. 

Antropomorfizasyon her zaman olumsuz bir şey olmasa da, insan düşüncelerini ve duygularını kedilere yansıtmak kötü bir durum. Kedini en iyi arkadaşın olarak hayal etmek ve birlikte televizyon izlemekten keyif almak ayrı bir durum. Ancak, evcil hayvanının senin gibi duyguları olduğunu varsayman ve onun yaşam tarzında yapacağın değişiklikler doğru değil. 

Kediler Yalnız Olmaya Alışık Mı?

Çoğu kedi gruplar halinde yaşamaz. Aslanlar, organize bir sosyal yapı ile avlanmak veya yavru yetiştirmek için bir araya gelen, gruplar halinde yaşayan az sayıdaki kediden biridir.

Büyük veya küçük kedi türlerinin çoğu kendi başına olmayı tercih eder. Bu duygu, özellikle kendi başına büyütülmüşse, ev kedilerimizde de görülür.

Ne olursa olsun, özellikle yaşlandıkça ve hareketleri yavaşlamaya başladığında, onları arkadaşlığa ihtiyaç duyan biri olarak hayal etmekten kendimizi alamayız. Eve gelen bir kedi yavrusunun onları “yeniden gençleştireceğini” hayal ediyoruz. Ancak bu doğru bir düşünce mi?

Kedin olgunluk çağına kadar kendi başına yaşadıysa, bir yavru kedi davetsiz misafir gibi görünür. Kedinin yanına bir yavru kedi alman, rutinlerin kesintiye uğramasından veya uzun zamandan beri özel olarak kabul edilen paylaşım alanlarının bölünmesinden hoşlanmayabilir.

Yeni yavru kedin, yaşlı kedinin saldırılarının hedefi haline gelebilir veya sadece bir oyun başlatma çabası içinde olsa bile, yaşlı kedine saldırabilir.

Hayatı boyunca yalnız yaşayan bir kedi için, yavru kediyi hayatına sonradan sokmak, yıllarca mutsuzluğa yol açabilir. Böyle bir durumda, ne kadar istesen de yeni bir yavru kedi getirmekten kaçınmak en iyisi. Sonuçta onun bizim gibi yalnızlık içgüdüleri yok!

 

yaşlı kedin

Bazı Kediler Arkadaş İster

Ancak evcil hayvanın daha önce başka bir kediyle yaşadıysa, yeni bir yavru kediden mutlu olabilir. Kedin seninle aynı şekilde üzüntü yaşamasa da, arkadaş canlısı olduğundan başka bir kediyle uyumaktan veya yalanmaktan hoşlanıyor olabilir.

Bahsettiğimiz bu durum kedin için geçerliyse, seni en mutlu edecek kararı değil, evcil hayvanın için doğru olan kararı vermeniz önemli bir husus.

Yaşlı Kedin İçin Yavru Kediyi Nasıl Seçmelisin?

Yeni yavru kedinin rengi ve cinsiyeti muhtemelen yaşlı kedin için hiç önemli değil. Belli bir döneme kadar, yeni yavru kedinin cinsi de önemsiz. O halde yeni bir yavru kedi için en önemli kriterlerin onun mizacı olmalı.

Herhangi bir yavru kedi, olgun bir kediden daha aktif olur. Bu nedenle yeni bir arkadaş düşünürken o yavru kedinin yetişkin mizacını göz önünde bulundurman gerek.

Yaşlı kedin tüm hayatı boyunca rahat ve sessiz bir kişiliğe sahipse, büyüyüp aktif ve meraklı olacak bir yavru kedi getirmekten kaçın. Tabi onun rahatını bozmak istemiyorsan.

Genel olarak, bir kedi bir yetişkin olarak Siyam veya Habeş gibi ince bir vücut tipine sahip olacaksa, daha aktif olur. Bir yavru kedi yetişkinken tıknaz bir vücuda sahip olacaksa, muhtemelen daha az aktif olacaktır.

Bu nedenle, büyük kedinin hayatına yeni bir yavru kedi sokma dürtüsü hissediyorsan, kendine kedinin şu anda hayatından memnun olup olmadığını veya yeni bir arkadaş için can atıyor gibi görünüp görünmediğini sor.

Yeni bir yavru kediden faydalanacak tek kişinin sen olduğunuz ortaya çıkarsa, evine bir yavru kedi getirmeden önce uzun uzun düşün. 

Kendin için değil de kedin için doğru kararı verirsen emin ol sevgili kedin de bunun için sana teşekkür edecek.

Hiç yaşlı bir kediyi yavru bir kediyle tanıştırdın mı? Hangi kedinin evcil hayvanına daha iyi uyacağına nasıl karar verdin? Deneyimlerini çok merak ediyoruz!

 

Paylaşan heymypet