Yaşlı Bir Evcil Hayvan Sahiplenmenin Harika Bir Karar Olmasının 4 Nedeni

Bu sevgi dolu yoldaşları kabul etmen için sana 20 neden verebiliriz. Ancak bu yazımızda en önemlilerini vurguladık. İşte yaşlı bir evcil hayvan sahiplenmenin harika bir karar olmasının 4 nedeni!

Yaşlı Evcil Hayvan Evlat Edin ulusal tatili resmi olarak Kasım ayında. Fakat bizler Kasım ayı gelmeden aklında bazı fikirlerin oluşması için yazımızı sen değerli okuyucumuzla paylaşıyoruz. Olgun bir köpeği veya daha yaşlı bir kediyi evlat edinmek için yılın herhangi bir zamanının en iyi zaman olduğunu düşünüyoruz. Belli bir yaştaki bu evcil hayvanlara aşırı şefkat göstermenin yanı sıra, yaşlı bir evcil hayvanı sahiplenmenin harika bir karar olmasının birkaç temel nedeni vardır.

Yaşlı bir evcil hayvanı sahiplenmenin bir numaralı sebebi inanılmaz derecede sevimli olmaları. Pekala, daha fazla ikna etmeye ihtiyacımız yok! Ancak, evlat edinme başvurusunu doldururken kendine güvenmene yardımcı olacak bazı noktalar daha var.

1)Kıdemli Evcil Hayvanlar Temelleri Biliyor

Bir evcil hayvan son yıllarına ne zaman girer? Büyük ölçüde cinse, boyutlarına ve genel sağlığına bağlıdır. Genel olarak, çoğu köpek 6 ila 8 yaşları arasında ve çoğu kedi 10 ila 12 yaşları arasında bu yaşam aşamasına sahiptir. Yani bir süredir buralardalar. Ev eğitimi ve tuvalet eğitimi gibi bazı şeyleri biliyorlar. Kıdemli köpeklerin de temel ipuçlarını bilmesi ve tasma eğitimi alması muhtemeldir. Daha yaşlı kediler sahiplerinin rutinlerine iyi uyum sağlar.

Evlat edinilebilir yaşlı evcil hayvanlar, genellikle koşuşturan köpek yavruları ve kedi yavruları kadar egzersiz gerektirmediklerinden, yaşlılar ve emekliler için de harika seçeneklerdir. Bununla birlikte, günlük oyun ve kucaklaşma seansları için hala istekliler ve bu da onları çekici bir arkadaş yapıyor.

2)Kişilikleri İyi Gelişmiştir

Yaşlı bir köpeğin veya kedinin kişiliği zaten bellidir. Bu nedenle ailene ve yaşam tarzına uygun olup olmayacağı konusunda daha net göstergelerin olur.

Ne yazık ki, birçok kıdemli evcil hayvan, sahiplerinin artık onlara bakma becerisine veya parasına sahip olmadığı için teslim oluyor. Yaşlı hayvanları besleyen insanlar, bir barınaktaki birçok bilinmeyene kıyasla, evcil hayvanların bir ev ortamında ne kadar hızlı doğal benliklerine geri döndüklerini fark ederler.

Bir evcil hayvanda arzu ettiğin nitelikler ne olursa olsun, ister çocuklar için harika bir oyun arkadaşı olan bir köpek olsun, isterse sevecen bir kedi olsun, barınak personeli ile birkaç hafta daha yaşlı bir hayvanı besleyip besleyemeyeceğini konuş. Bu sana birbirinizi tanıma fırsatı verir. Evcil hayvana seninle veya evlat edinmek isteyen başka bir aileyle birlikte sevgi dolu bir yuva sağlamaya yardımcı olur.

3)Yaşlı Evcil Hayvanlar Hala Güçlü Bağlar Kuruyor

Kıdemli bir evcil hayvan evlat edinme dilek listesi yapabilseydi, sadece “sevilecek bir insan” en üstte olurdu. Güvenli bir ortamda beslendiğinde, yaşlılar dahil tüm hayvanlar gelişir.

Yeni köpeğine rahatlık sunarak, ona yeni numaralar öğreterek ve hoşlandığı aktiviteler bularak bağ kurabilirsin. Kedinle bir ilişki kurmak da benzer adımlar gerektirir. Ona oyun zamanı ver. Vücut dilini okumayı öğren ve kendisini evinde hissettirmek için oyuncakları ve kedi ağaçları ver.

4)Muhtaç Bir Hayvanı Kurtarıyorsun

Yaşlı bir evcil hayvanı sahiplenmek için birçok neden var. Ancak sahipler her zaman tüm evcil hayvanlar, özellikle de yaşlılar için gereken uzun süreli bakımı göz önünde bulundurmalıdır. Evcil hayvan aşırı nüfus krizi ve mevcut hayvan tıbbi bakım personeli sıkıntısı, devam eden bir pandemi ile birleştiğinde, güvenli ve istikrarlı evlere olan ihtiyaç artmaya devam ediyor.

Pek çok barınak ve hayvan kurtarma kuruluşunun sahip oldukları ve yanıt verdikleri rekor sayıdaki alımları benimsemesi zorlu ve neredeyse imkansız. Böylece, kıdemli bir evcil hayvanı sahiplenerek, yerleştirilmesi daha zor olacak savunmasız bir hayvanın kalıcı, sevgi dolu bir aile bulmasını sağlarsın.

Evlat edinmeye karar vermeden önce her zaman kıdemli bir evcil hayvanın geçmişini öğrenmeye çalış. Böylece bir veterinerle ve hatta bir hayvan davranışçısıyla çalışabilirsin. Bu, yeni yaşlı evcil hayvanının her açıdan en iyi sağlığa kavuşmasını sağlar.

 

Paylaşan heymypet