Yaren Leylek Adem Amca’yı Yine Yalnız Bırakmadı!

Bu durum hikayeyi bilenler için belki şaşırtıcı değil, ama bilmeyenler için hemen anlatalım: Bursa’da 10 yıldır süren bir dostluk bu. Hem de bir balıkçı ve bir leylek arasında…

yaren leylek adem amca
Fotoğraf: Alper Tüydeş

Yaren leylek Adem Amca’yı yalnız bırakır mı hiç? 10 yıllık dostluğun hatrı var sonuçta öyle değil mi? Eskikaraağaç köyünde kendine yuva yapan Yaren, 10 yıldır her göçünde bir kez Adem Amca’ya uğruyor. Yaren’in takipçileri, her yıl baharda bu benzersiz kavuşmayı dört gözle bekliyor. Nitekim her defasında geliyor Yaren ve dostunu görmeyi de hiç eksik etmiyor. Bu ikilinin en sevdiği aktivite ise birlikte balığa çıkmak. Hikayenin başrolleri bir balıkçı ve bir leylek olunca pek şaşırtıcı değil aslında bu sonuç.

Yaren kışlarını Afrika’da geçiriyor. Bu yıl geri dönüş zamanını biraz geciktirdi. Hal böyle olunca sevenleri tedirgin oldu biraz. Fakat Yaren şaşırtmadı, köyüne geldi, yuvasına yerleşti ve ilk işi uçarak Adem Amca’nın sandalına konmak oldu. Habertürk’ün haberine göre Adem Yılmaz, nam-ı diğer Adem Amca’nın açıklaması ise hayvanseverlerin gözlerini doldurmaya yetti.

YAREN LEYLEK 4. EVLADIM GİBİ

“Gelip gelmeyeceğini merak ettim. Çünkü bu yıl 3 gün geç geldi. Geleceği konusunda tereddüt etmiştim. Allah’a şükür dün köye bugün de kayığıma geldi. Çok mutluyum. Köyümüz de Yaren leyleği çok seviyor. Her sene olduğu gibi köye bu sene de Yaren leylek ilk geldi. Yaren’in gelmesi evladımın gelmesi gibi, bundan dolayı çok mutluyum. 6 ay boyunca ben balık tutup, ona yedireceğim. Umarım her yıl gelir ve Adem amcasını sevindirir. 3 evladım vardı, 4’ncüsü de Yaren oldu. Yaren’in bu sene özlemini çok çektik. Çok huzurlu ve sevinçliyim.” dedi.

Doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, Yaren leyleğin bu seneki ziyaretini fotoğraflayarak sosyal medyadan müjdeli haberi verdi. Geçtiğimiz sene de Yaren’i bu şekilde kamerasına konuk etmişti başarılı fotoğrafçı.

Fotoğraf: Alper Tüydeş

Böylelikle hikayeden haberdar olan herkesin içini bir kez daha ısıtmaya yetti bu kavuşma. İnsan ve hayvan dostluğu, maalesef nadir bulunuyor ve belki de bu yüzden bu denli kıymetli. Ahmet Amca ve Yaren leylek birlikte keyifli vakitler geçirirler umarız.

Peki insan-hayvan dostluğunun tarihi neye dayanıyor? Yıllar boyunca bu iki canlı arasında nasıl bir etkileşim olmuş? Bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsin!

Paylaşan heymypet