Bilim İnsanlarından Güzel Haber: Voeltzkow Bukalemunları Yeniden Keşfedildi

Yüz yılı aşkın zamandır doğal yaşam alanında görüntülenemeyen Voeltzkow bukalemunlarından güzel haber var. Alman bilim insanları kuzeybatı Madagaskar’da yaptıkları incelemelerde Voeltzkow bukalemunları ile karşılaştıklarını bulduklarını duyurdu.

Voeltzkow bukalemunları
Fotoğraf içerikteki YouTube videosundan alınmıştır

YENİDEN KEŞFEDİLEN BUKALEMUN

Voeltzkow bukalemunu, bir asrı aşkın süredir doğal ortamlarında görüntülenemediklerinden dolayı, nesillerinin tükenmiş olabileceğine inanılıyordu. En son 1913 yılında görüntülenen Voeltzkow bukalemunu Alman bilim insanları tarafından adeta yeniden keşfedildi.

Bavyera Eyaleti Zooloji Koleksiyonu bünyesinde çalışan bilim insanları Frank Glaw ve David Protzel, Salamandra dergisinde yayımladıkları araştırmada, buldukları türlerin Labord bukalemunuyla çok yakın akraba olduğunu keşfettiklerini belirtti.

VOLETZKOW BUKALEMUNLARI BİRKAÇ AY YAŞIYOR

Söz konusu bukalemunlar, sadece yağmur mevsiminde yaşayabiliyor. Yumurtadan çıkma, hızla büyüme, rakipleriyle savaşma, çiftleşme ve ölümle sonuçlanan ömürleri sadece birkaç ay sürüyor. Öte yandan yağmur mevsiminde de koşullar bilim insanlarının araştırma yapmasına müsaade etmiyor.

Glaw bulgularıyla ilgili açıklamasında “Bu hayvanlar için omurgalılar dünyasının mayıs sinekleri diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar ayrıca, söz konusu türün dişileriyle ilgili elde kayıt bulunmadığını hatırlatarak, dişi bireylerin hamilelik, stres ve erkeklerle karşılaşma anlarında özel renkli desenler sergilediklerini belirtti.

YAŞADIKLARI ORMANLAR YAVAŞ YAVAŞ YOK OLUYOR

Voeltzkow bukalemunlarının doğal habitatı, orman kayıpları nedeniyle tehdit altında. Katsepy ve Soalala arasındaki sahil ile Antrema’da yaşayan bukalemunların ormanları, bir yandan tarım alanı açma amacıyla tahrip edilirken bir yandan da kontrolsüz yangınlar nedeniyle yok oluyor.

Uzmanlar araştırma metninde, “Gezegenimiz çok sayıda türün neslinin tükeneceği bir sürecin başlangıcında. ‘Kayıp’ türlerin yeniden keşfedilmesi, koruma önlemleri açısından önemli veriler sağlamanın yanı sıra, biyoçeşitlilik krizi içinde bir parça umut ışığı görmemizi de sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Bukalemunlar için evinde yapay bir orman yaratmak istersen bu bitkileri mutlaka elinin altında bulundurmalısın.

Paylaşan heymypet