Veterinerlere Göre Kedinin Soğuk Aldığının 1 Numaralı İşareti

Çoğu evcil hayvan sahibi, tüylü arkadaşlarını acı içinde görmekten daha kötü bir şey olmadığı konusunda hemfikirdir. Köpeğinin acil ameliyata ihtiyacı olsun, kedinin böbrek enfeksiyonu olsun veya balığın biraz uyuşuk görünüyor olsun, bir evcil hayvanın sağlık sorunları onlar için olduğu kadar senin için de streslidir. Bu, daha küçük hastalıklar için de geçerlidir. Örneğin, kedinin soğuk alması. Bunun ne olduğundan emin değil misin? Korkma. Veterinerlere göre, bir kedinin üşütmüş olacağına dair en önemli işaretleri ve bunun tam olarak ne anlama geldiğini açıklayacağız. Kedinin daha rahat hissetmesine yardımcı olacak kolay yollar ve veterineri ne zaman ziyaret etmeniz gerektiğini öğrenmek için okumaya devam et.

Bir Kedinin Üşütmesi Ne Anlama Gelir?

Muhtemelen bir insan olarak üşütmenin nasıl bir şey olduğunu biliyorsundur. Burnun tıkanır, gözlerin sulanır, kendini uyuşuk hissedersin ve hatta belki öksürür veya hapşırırsın. Görünüşe göre, kediler için benzer durumlar söz konusu. Kuzey Kaliforniya’da bir veteriner olan Sabrina Kong, “Tıpkı insanlar gibi, kediler de soğuk algınlığına yakalanır ve diğerlerinin yanı sıra burun akıntısı, sürekli hapşırma, hafif ateş ve dehidrasyon gibi semptomlar yaşar” diyor. Kedi yavruları da bu soğuk algınlığını insanlarla benzer şekilde geçirir. Kediler bir virüs veya bakteriye maruz kalarak üşüyebilir. Dış mekan kedileri, diğer kedilerle sık etkileşimleri nedeniyle ev kedilerine göre soğuk algınlığına çok daha yatkındır.

Bu hastalıklar aynı zamanda yatılı tesisler ve barınaklar gibi kedilerin çok olduğu yerlerde de daha sık görülmektedir. Orada, soğuk algınlığı, enfekte olmuş kedilerle ve ayrıca yiyecek ve su kapları, tuvalet kumları ve oyuncaklar gibi enfekte olmuş nesnelerle doğrudan temas yoluyla bulaşır. İnsanlara benzer şekilde, semptomsuz kediler de soğuk algınlığını bulaştırır. Ayrıca kedi nezlesi ile kedi gribi arasında kedi viral rinotracheitis olarak da adlandırılan bir fark olduğunu belirtmekte fayda var. Grip konusunda kedinin özel bir ilgiye ihtiyacı olacak. Enfekte olduktan sonra, hayvan yaşam boyu virüs taşıyıcısı olur, bu da uykuda kalır, stres ve zayıf bağışıklık dönemlerinde semptomlara neden olmak için geri dönebilir. Minik yavru kedilerde, yaşlı kedi yavrularında ve FIV gibi kronik veya immünosupresif hastalıkları olan kedilerde, hastalık şiddetli ve hatta ölümcül bir forma dönüşebilir. Veterinerlere göre, kedinin üşüttüğünün en önemli işaretlerini öğrenmek için okumaya devam et!

Kedinin Üşüttüğünün En Önemli İşaretleri 

Soğuk algınlığın olduğunda, muhtemelen günlük rutininden saparsın. Sabah 7’de yataktan çıkmak yerine öğlene kadar uyuyabilirsin. Izgara somon ve salata gibi öğünlere bağlı kalmak yerine tavuklu şehriye çorbası ve ballı sıcak çay gibi rahatlatıcı yiyeceklere geçebilirsin. Kedinin de benzer ihtiyaçları olacak. Kedinin üşüttüğünün en yaygın işareti, davranışlarında ani bir değişiklik olduğu zamandır. Örneğin, normalde eğlenceli ve enerjik bir kedin varsa, aniden uyuşuk görünen ve artık seninle veya diğer hayvanlarla oynamak istemeyen bir kediye dönüştüyse, bu bir şeylerin yanlış olduğunun çok açık bir işaretidir. Kedinin de soğuk algınlığı olacağından şüpheleniyorsan, dikkat etmen gereken başka önemli belirtiler de vardır. 

Sulu Gözler Ve Burun Akıntısı 

Kedinin üşütmüş olacağını düşünüyorsan, gözlerini ve burnunu incelemek isteyeceksin. Klasik göz işareti, kedinin gözlerini bir veya daha fazla kısması, potansiyel olarak sulu akıntı veya kızarıklıkla birlikte olmasıdır. Burun semptomları insan gribi gibidir. İlk önce, klasik burun çekme ve hapşırmayı duyarsın ve sulu akıntıyı görürsün. Daha ciddi vakalarda, bir kedinin göz ve burun akıntısı kalın ve kremsi hale gelir. Diğer semptomlar iştahsızlık, ateş veya nefes almada zorluk içerir.

Kedinin Üşüttüğünden Şüpheleniyorsan Veterinere Başvur 

Çoğu durumda, kedilerde soğuk algınlığı endişelenecek bir şey değildir. Birkaç gün içinde kendi kendine düzelir. Bununla birlikte, soğuk algınlığı zatürree gibi ciddi hale gelen ikincil enfeksiyonlara yol açabilir. İnsan soğuk algınlığında olduğu gibi, hastalık genç ve yaşlı kediler için daha endişe vericidir. Kedinin üşüttüğünü düşünüyorsan, onu güvende tutmak için, bir veteriner muayenesi planlaman iyi olacaktır. Hafif bir soğuk algınlığı gibi görünse de, daha ciddi bir şey olabilir. Aynı semptomları paylaşan ve çok daha ciddi olan birden fazla koşul var. Veteriner, kedini bu sorunlar açısından değerlendirecek ve kedinin soğuk algınlığının iyileşmesini sağlayacaktır.

Kedini Böyle Rahat Ettir

Kedinin birkaç gün soğuk algınlığı semptomları olabilir. Bu yüzden onu mümkün olduğunca rahat ettirmek isteyeceksin. Bunu yapmak için, evindeki nemi, bir nemlendirici veya buharlaştırıcı ile artırmanı öneririz. Bunu yaparak kedinin semptomlarını hafifletmeye ve burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olacaksın. Kedinin iştahı düşükse, bunun nedeni yemeğinin kokusunu almakta güçlük çekmesi olabilir. Bununla mücadele etmek için en iyi seçenek, kediyi yemeye özendirmek için özellikle çabalamaktır. Sık sık elle beslemeyi dene. Güçlü kokulu ıslak yiyecekler satın al. Hatta yiyeceklerin kokusunun biraz daha çıkmasını sağlamak için biraz mikrodalgada pişirmeyi dene. Kedin soğuk algınlığıyla savaşmak için mamasından gelen enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Kedini rahat ettirmek için yapacağın son şey onları temiz tutmaktır. Temiz nemli bir bez kullanarak burunlarını ve gözlerini akıntıdan temizleyebilirsin. Sert kabuklar varsa, nemli bezi kullanarak, kabuğu kırmak için kabuğun üstünde nemli bezi biraz bekletebilirsin. Böylelikle kedin soğuk algınlığından stressiz ve rahat bir şekilde kurtulacaktır.

Paylaşan heymypet