Veteriner Hekim Müdahalesinde “Ayaküstü” Dönemi

Pandemiyle birlikte dünyanın gidişatında ciddi değişimler olmadı demek akılsızlık olurdu herhalde. Bu değişimlerden biri de, veteriner hekim müdahalesinde ortaya çıkıyor. Araştırmalara göre veteriner hekimler artık hayvanlara daha kısa sürede daha etkili müdahalelerde bulunuyor.

veteriner hekim müdahalesinde yeni dönem

Pandemi baş gösterdiğinden beri dünya çapında birçok sektör, bu durumdan ciddi anlamda etkilendi. Bu sektörler arasında evcil hayvan endüstrisi, genelin aksine COVID’den olumlu sonuçlar aldı diyebiliriz. Sonuçta araştırmalara göre insanlar, pandemi süresince evcil dostlarımıza yoğun bir ilgi gösterdi. Bu da sektörde değişimlere ve önemli adımlara yol açtı. Mesela mı? Veteriner hekim müdahalesinde yepyeni uygulamar ortaya çıktı. “Ayaküstü” muayene ve müdahalelerden bahsediyoruz.

Bu yeni uygulama yöntemi, hayatımıza esasında sosyal mesafe ile birlikte girdi. Her ne kadar mama ve ekipman alışverişlerimizi online yapsak da, muayeneler fiziksel olarak yan yana olmayı gerektiriyor. Hal böyleyken de dostlarımızın sağlığı için bir çözüm üretmek gerekti. Dünya çapında birçok veteriner hekim, bu çözümü “ayaküstü” muayene yönteminde buldu. Aslında olup biten gayet basit. İnsanlar evcil dostlarıyla veteriner hekimlere geldiler. Hekimler de dostlarımızı araçlardan alıp hızlı bir müdahale ve muayene prosedürüne soktu. Bu arada dostlarımızın ebeveynleri arabalarında beklediği için temas hatrı sayılır anlamda azaldı. Hem hız kazanan hem de teması azaltan uygulama, pandemi bittikten sonra da devam edecek gibi gözüküyor.

köpeklerde veteriner fobisi

VETERİNER HEKİM MÜDAHALESİNDE AYAKÜSTÜ DÖNEMİ BİLGİ İHTİYACI DEMEK

M/A/R/C Research’ün araştırmasına göre evcil hayvan sahiplerinin %86’sı, “ayaküstü” muayenelerden memnun kaldı. Üstelik yukarıda bahsettiğimiz gibi, insanların %48’i pandemi bittikten sonra da bu uygulamanın devam etmesini istiyor. Yalnız “ayaküstü” müdahalelerde sürecin hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi için gerekli olan bir şey var. O da, insanların evcil hayvanları ile ilgili daha fazla bilgi edinmesi. Bizzat dostlarının başında durup olup biteni göremedikleri için evcil hayvan sahipleri yoğun gerginlik yaşıyor. Ek olarak veteriner hekimleri en azından fikir olarak doğru yönlendirirlerse tüm süreç kolaylaşıyor. Tam da bu noktada evcil dostlarımızla ilgili sağlıklı bilgiler üreten kaynaklar, dünya genelinde önem kazanıyor.

Her şeye rağmen değişen koşullara adapte olan veteriner hekimler talep yoğunluğunu başarı haline getirebiliyor. Bu da evcil hayvan endüstrisinin en önemli kollarından birinin güçlenmesi anlamına geliyor. Bir kez daha şartlar ne kadar zorlasa da COVID, evcil dostlarımız açısından olumlu etkiler bırakıyor diyebiliriz.

Bakalım veteriner hekim müdahalesinde ayaküstü dönem daha ne kadar uygulanacak. Gayet pratik ve etkili gözüken bu yöntem, bize bir yandan da evcil hayvan yanlısı ofisleri hatırlattı. Pandemiden sonra evcil hayvan dostu ofislerde etkili bir artış gözlemleyebiliriz. Bu konuyu ele alan yazımıza buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet