Uçucu Yağlar Kuşlar İçin Güvenli mi?

Uçucu yağların kaygıyı azaltmak amacıyla popülerleşip kullanılmaya başlandığını duymuşsundur. Tabii sağlık koşullarını iyileştirmek için de. Peki oldukça popülerleşen uçucu yağlar kuşlar için güvenli mi? Haydi öğrenelim!

 

 

Kaygıyı hafifletmek de dahil olmak üzere pek çok sağlık koşullarını tedavi etme konusunda uçucu yağlar son zamanlarda oldukça popüler. Hatta aromaterapide sıkça kullanılan bu yağlar, geleneksel tıbba da alternatif. 

İnsanlar da bunları evlerinde çeşitli amaçlarla giderek daha fazla kullanıyor. Ancak evcil hayvanını bu yağlara maruz bırakmak uygun mu? Net bir cevap vermek doğru olmaz. Fakat kullandığın yağlara, bunları nasıl kullandığına ve en önemlisi veterinerinin ne söyleyeceğine bağlı. Dolayısıyla ‘uçucu yağlar kuşlar için yararlı mı?’ sorusunu biraz irdelememiz gerek.

Uçucu Yağlar Kuşuna Zarar Verir Mi?

Yüksek konsantrasyonlu bitki maddelerinden yapılan uçucu yağların, insanlar için sağlık ve zindelik faydaları oldunu kabul ediyoruz. Hatta bazı veteriner hekimler, tedavilerine uçucu yağları da dahil eder.

Bununla birlikte, hayvanlardaki hastalıklar ve diğer durumlarla mücadele etmek için uçucu yağların kullanımı nispeten yeni bir furya. Yağların evcil hayvanlarımızı tedavi etmede gerçekten etkili olup olmadığını veya hatta uzaktan fayda sağlayıp sağlamadığını belirlemek için yeterli araştırma çok yok. 

Bu nedenle yaşam alanını bir köpek, kedi veya kuş ile paylaşsan da her zaman alınması gereken önlemler var. Özellikle kuşlar için, tüylü arkadaşlarının çevresinde herhangi bir tür uçucu yağ kullanırken her zaman dikkatli olunması gerektiğinden, her zaman bir veterinere danıştığından emin olsan iyi olur. 

Uçucu Yağların Kuşlar İçin Tehlikeleri

Birçok uçucu yağ, uçucu bileşiklerdir ve bu nedenle, belirli konsantrasyonlarda kuşlar için potansiyel olarak toksik olduğunu kanıtlayabilir – çünkü insanlar için güvenli olan şey, evcil hayvanlarınız için, özellikle de yağlar yüzde 100 konsantrasyondaki orijinal formlarında kaldığında, güvenli değil.

Sorun şu ki, birçok uçucu yağ kullanıcısı, yağları evlerinde havaya bırakmak için difüzörlere ve ısıtıcılara güveniyor. Bu da kuşunu veya diğer evcil hayvanların için herhangi bir riski tamamen ortadan kaldırmayı imkansız hale getiriyor. 

Kuşlar özellikle hassas hayvanlar ve bu nedenle kuş sahipleri uçucu yağları kullanırken her zaman çok dikkatli olsa iyi olur. Veteriner hekimlerin, özellikle difüzörler ve ısıtıcılar kullanılırken, kuşların çevresinde aeroliz edilmiş uçucu yağların kullanılmasının güvenliği konusunda yeterli araştırmaları veya kanıtları yok. Yağların kuşlara verebileceği zarar yüksek olabilir, bu yüzden çoğu veteriner hekim uçucu yağ kullanımına karşı. 

Bahsettiğimiz yağları dikkatli ve uygun şekilde kullanıyorsan, örneğin seyrelttiğinden emin olmak, asla kuşunun gözüne sokmamak ve veterinerinden net talimatlar almak gibi, evindeki yağlardan tamamen kaçınmana gerek yok.

Ebeveynlerin bazıları, hem kafes temizliği hem de havayı tazelemek için esansiyel yağları kullanmayı bile düşünür. Kuşu olan herkes, evcil hayvanlara bakmanın bazen kötü kokulu bir iş olduğunu bilir ve esansiyel yağlar, sentetik içeren ticari kimyasal temizleyicilere daha doğal bir alternatif sunuyor gibi görünür.

Uçucu yağlarla temizlediğin her şeyi bolca durulaman, kuşunun yanlışlıkla tüketmemesi veya yağı tüylerine bulaştırmaması için dikkat etmen gereken bir husus.

Kuşlar İçin Uçucu Yağlar Neden Zararlı?

Küçük hayvanlar için çok toksik olabildikleri için, çay ağacı yağı gibi kuşları (veya genel olarak çoğu hayvan) için asla güvenli olmayan bazı uçucu yağlar olduğunu unutmasan iyi olur. Kuşunu yanlışlıkla zehirlemek istemezsin değil mi? İlla kullanmak istiyorsan bir veterinere danışman gerek. 

Bazı insanlar uçucu yağları iyileştirici özellikleri için yutsa da, kuşunun suyuna eklemek iyi bir fikir değil. Yağlar düzgün bir şekilde karışmazsa ve çok konsantre kalırsa evcil hayvanına zarar verir. (ve hatta zehirler).

Yağları kendi cildine uygulayabilirken, veterinerinin katı talimatı ve tavsiyesi yoksa, bir kuşa asla uygulamaman gerek. Kuşunun tüylerine uçucu yağlar uygulamak tüyleri ağırlaştıracak ve büyük olasılıkla evcil hayvanında strese neden olacak.

uçucu yağlar kuşlar

Kuşunu Uçucu Yağlara Maruz Bırakmak

Önce veterinerinle konuşmadan kuşunu asla uçucu yağlara maruz bırakmamalısın. Evcil hayvanının hasta olduğundan şüpheleniyorsan hemen veterinerini ara. Kanatlı dostunun sağlıkla ilgili soruları için; sağlık geçmişini bildikleri ve  en iyi önerileri yapabileceklerinden  her zaman araman gereken ilk kişi ‘veteriner’. 

Paylaşan heymypet