Top Pitonlarından Evcil Hayvan Olur Mu?

Başlığı görünce gözün korktu değil mi? Top pitonlarından evcil hayvan mı olurmuş?! En iyisi bu soruya yazımızda cevap verelim!

top pitonlarından

 

 

Top pitonu, yeni başlayan bir yılan sahibi için iyi bir yılan olur. Tipik olarak bir buçuk metre uzunluğa kadar büyürler. Evcil hayvan olarak tutulan diğer yılanlar kadar büyük değiller. İnanmayacaksın ama oldukça uysal olurlar ve idare edilmeleri nispeten daha kolay. Ya, gördün mü şimdi top pitonlarından evcil hayvan olur muymuş…

Top Pitonlarının Davranışı ve Mizaçları

Top pitonları bu şekilde adlandırılmıştır çünkü tehdit edildiklerinde kendilerini sıkı bir top haline getirerek başlarını sarmallarının içine sokarlar. Genç top pitonları üç yıl boyunca yılda yaklaşık 30 cm kadar büyür. Uygun bakımla 20-30 yıl yaşarlar. Daha da iyi bakıldıkları takdirde onlarca yıl daha yaşamaları mümkün.

Yabani olarak yakalanan yılanlar, yakalanma ve taşınma nedeniyle oldukça strese girme eğiliminde olurlar.

top pitonlarındanKonut Topu Pitonları

Top pitonları çok aktif yılanlar değil. Bu nedenle daha küçük bir alanda muhafaza edilmeleri iyi olur. Bununla birlikte, onlar usta kaçış sanatçılar. Bu nedenle güvenli bir şekilde oturan bir üst kısım kesinlikle gerekli.

Kıyılmış ağaç kabuğu, gazete kağıdı gibi yılanın için bir alt tabaka olacak birçok seçeneğin var. Yapay halı saha muhtemelen en kolay olanı. Çünkü kafese sığdırmak için birkaç parçayı kesip kirli parçaları gerektiği gibi değiştirmen mümkün olur.

Yılanın için sağlam dallar ve karanlık bir saklanma yeri ayarla. Güvenli bir şekilde çevrelenmiş hissetmeyi severler. Vu nedenle yılanı barındıracak kadar büyük olması şart.

Sürüngenler için tasarlanan akvaryumların genelinin altında ısıtma yastığı olur. Gayet de iyi çalışır. Ancak sıcaklığın izlenmesini zorlaştırdıkları kesin. Güneşlenme sıcaklıklarına ulaşmak için akkor bir ısı ampulü veya seramik ısıtma kullanmayı düşün.

Sıcak kayaları asla evcil sürüngenlerle birlikte kullanma. Ampülün yılanla temasını önlemek için ısı kaynağını perdele. Aksi takdirde yanıklar meydana gelir. Kafesteki sıcaklıkları izlemek için birden fazla termometre kullan.

Top Python Sahiplenmek

Top pitonu sahiplenmeye hazır olduğun zaman, genç ve evcil olarak yetişen bir yılan tercih et (bunun için bir yetiştirici bulman gerekir). Yuvarlak bir vücuda sahip, gözleri ve havalandırma delikleri temiz olan ve solunum problemi (hırıltılı solunum, burun delikleri çevresinde kabarcıklar) belirtisi göstermeyen bir yılan seç. Çünkü bunlar sağlıklı olduğunun belirtileri.

Dikkatli, meraklı ve tutulduğunda elinizi/kollarınızı nazikçe kavrayan birini ara. Ürkek olması normal ama bir süre uğraştıktan sonra sakinleşmesi gerekir.

Paylaşan heymypet