Top Pitonları Nasıl Beslenir?

Evcil hayvan olarak top pitonu sahiplenmek biraz ürkütücü gelse de doğru bir bakımla onlar da yuvamızı şenlendirebilir. Peki bakımı konusunda yeterince bilgi sahibi misin? Top pitonları nasıl beslenir?

top pitonları

Top pitonları, hem yeni başlayan yılan meraklıları hem de değişen renk morflarından hoşlanan daha deneyimli sahipler için harika evcil yılanlar. Ancak dünyanın her yerindeki top pitonu sahiplerinin ortak endişesi, evcil yılanlarının düzenli olarak beslenmesini sağlamak.

Top Pitonları Ne Yiyor?

Top pitonları da diğer yılanlar gibi büyüklüklerine bağlı olarak değişen boyutlarda av yerler. Daha küçük ve daha genç yılanlar büyük cırcır böceklerini yer. Ancak ideal olarak büyüyene kadar tüylüleri yemeleri gerekir. Yetişkin top pitonları yeterince büyüdükleri zaman yetişkin fareleri ve sıçanları yerler.

Beslenme Şekli

Tipik olarak bir yılan, en geniş kısmı kadar geniş olan avı kolayca tüketir. Dolayısıyla vücudunun ortası 1 cm genişliğindeyse, 1 cm genişliğindeki büyük bir avı hiçbir sorun yaşamadan tüketir. Bununla birlikte, bazı yılanlar daha küçük avları tercih eder. Hangisini tercih ettiğini görmek için avın boyutunu denemen gerekir. Çok büyük bir avı beslemek, kusmaya ve hatta avın ağzında veya yemek borusunda sıkışmasına neden olur. Şüphe duyduğun zaman büyük olan yerine daha küçük olan av seçeneğini besle.

Top Pitonunu Ne Sıklıkla Beslemek Gerekir?

Bu soruyu sizin için en iyi cevaplayacak kişi yılanın. Ancak genellikle yetişkin bir yılan (bir yaşın üzerinde) her 10 ila 14 günde bir yemek yer. Genç yılanlar hala büyüdükleri için daha sık yemek yemeli. Büyürken en az haftada bir, hatta her 5-6 günde bir yemek yemeleri gerekir. Yılanın haftalık yemek istemiyorsa, bir dahaki sefere onu tekrar beslemek için daha uzun süre beklemende sorun yok. Ayrıca, yılanın aşırı kilolu görünüyorsa (kuyruk yavaşça bir noktaya kadar daralmalı, havalandırma deliğinden uca kadar genişlikte ani bir değişiklik olmamalıdır), obezite sorunlarını önlemek için beslemeler arasında daha uzun süre beklemen gerek.

top pitonlarıTop Pitonun Neden Yemek Yemiyor?

Büyük tıbbi durumların yanı sıra yılanlar birçok nedenden dolayı yemek yemeyi reddeder. Çok üşümek, özellikle kış aylarında pek çok evcil piton için yaygın bir sorun. Ancak bir ısı ışığı sağlanarak kolayca düzeltmek mümkün.

Bağırsak parazitleri yılanının kendini iyi hissetmemesine veya kilo alamamasına neden olur. Yılanının ağır bir kıl kurdu, koksidia veya solucan gidericilerle tedavi edilmesi gerekebilecek diğer bağırsak parazitleri açısından taranması için yıllık dışkı muayenesi yapılması önerilir.

Top pitonun deri dökmek üzereyse, eski deriden kurtulma işlemi bitene kadar yemek yemez. Yılanının deri dökmek üzere olduğunun işaretleri arasında derisinde kül rengi bir görünüm ve süt rengi gözler yer alır.

Stres, yılanların yemek yememesinin sıklıkla gözden kaçan bir nedeni. Yeni muhafazalar, muhafazadaki diğer yılanlar veya çok fazla müdahale top pitonunun strese girmesine ve yemek istememesine neden olur.

Avdaki farklılıklar da seçici bir yılanın yemeyi bırakmasına neden olur. Hatta avın rengi bile yılanının yemeğini yiyip yemeyeceğini belirler.

Top Pitonunu Nasıl Beslersin?

Top pitonunuzun yemek yememesinin nedenlerini zaten araştırdıysan (ve sunulan avın türü veya muhafazadaki artan sıcaklık dahil olası değişiklikleri yaptıysanız), yılanının yemek yemesini sağlamak için yapacağın bazı şeyler var. Yılanını bir besleme kabında (normal muhafazasından ayrı bir yerde) besle. Ardından yılanının yemek yerken dikkatinin dağılmasını önlemek için bu kabı bir havluyla ört.

Eğer tüm seçenekleri denediğin halde yılanın hala yemek yemiyorsa bir veterinere görünmesi şart. O sana en doğru bilgiyi aktaracaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir top pitonu ne kadar büyür?
Top pitonlarının beş metre uzunluğa kadar büyümesi mümkün.

Bir top pitonu ne kadar yaşar?
Top pitonlarının 30 yaşına kadar yaşaması mümkün!

Bir top pitonun cinsiyetini nasıl anlarsın?
Kuyruğuna bak: Dişi top pitonun uca doğru incelen bir kuyruğu olur; erkek top pitonun kuyruğu sonuna kadar daha kalın kalır.

Paylaşan heymypet