Teksas Ciklet Balığını Akvaryumuna Eklemeli misin?

Teksas Ciklet Balığının orijini ve özellikleri nelerdir? Akvaryum meraklıları için altın değerinde bilgiler…

Teksas ciklet balığı

Teksas Ciklet balığı akvaryumda kolayca büyüyebilen balıklardır. Bu nedenle büyük bir tatlı su akvaryumuna ihtiyacın olacaktır. Bununla birlikte, bu ışıltılı ve güzel benekli balığı saldırganlığıyla da tanırız. Kolay büyüdükleri için geniş alana ve tolerans sahibi arkadaşlara ihtiyaç duyarlar. Bu balıklar akvaryumdan büyüdüklerinde doğaya salınmamalıdır.

Teksas Ciklet Balığı Orijini

Teksas Ciklet Balığı, Güney Teksas ve Kuzey Meksika’daki göllere ve nehirlere özgüdür. Bu da onları dünyanın en kuzeyinde doğal olarak bulunan ciklet türleri yapar. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü tek ciklettir. 1912 gibi erken bir tarihte Avrupa’ya ithal edilen bu cikletler, Amerika’dan Avrupa’ya ithal edilen en eski cikletlerden biriydi.

Akvaryum hobisinde popüler olan Teksas cikletleri, çoğu mağazada genellikle inci ciklet veya Rio Grande levrek adı altında stoklanır. İkinci isim, genellikle bulunduğu bir bölgeden, Teksas’taki Rio Grande Nehri’nin aşağısından gelir. Mağazalarda satılan örnekler genellikle esir yetiştirilir.

Bu tür aynı zamanda, bazen kasıtlı olarak, ancak genellikle artık bakamayacakları bir balıktan kendilerini mahrum bırakmak isteyen akvaryum sahipleri tarafından yerli olmadıkları alanlara da sokulmuştur. Yerli olmayan popülasyonların bulunduğu alanlar, kuzey Teksas’tan tilapiaya benzer bir tada sahip popüler bir av balığı haline geldiği Florida’ya kadar uzanır.

Renkler ve Desenler

Teksas cikletleri, akvaryum ticaretinde satılanların çoğu bundan biraz daha küçük bir yetişkin boyutuna ulaşsa da, bir ayağa kadar ulaşabilen büyük ve agresif bir balıktır. Bu türün gövdesi, sedefli yanardöner benekler görünümü veren maviden yeşile tonlu pullarla inci grisidir. Yanardöner benek yüzgeçlere kadar uzanır. Kuyruğun dibinde koyu bir noktayı açıkça görürüz. Vücudun merkezinde birkaç nokta veya çizgi daha göze çarpar.

Olgun erkeklerde, başlarında gözlerin üzerinde geleneksel ense kamburu gelişir. Yumurtlarken, balık çarpıcı bir yarı yarıya renk alır. Vücudun ön kısmı beyazlaşır ve arka ve karın altı siyah veya siyah-gri çubuklu olur.

Akvaryumdaki Diğer Balıklarla İlişkiler

Teksas cikletleri saldırgandır ve bu durumu arkadaş seçerken aklımızda tutmalıyız. Diğer büyük Orta veya Güney Amerika cikletleri, Oscarlar uygun arkadaşlardır. Diğer büyük türlerle birlikte yaşarken, her birinin kendi bölgesine sahip olabilmesi için akvaryum mümkün olduğu kadar büyük olmalıdır.

Teksas Ciklet Yaşam Alanı ve Bakımı

Minimum akvaryum boyutu, tek bir balık için 55 galon, üreme amaçlı kullanım için 75 galondur. Texas cikletleri diğer büyük balıklarla birlikte yaşayacaksa akvaryum minimum 125 galon olmalıdır. Bu tür, organik atıklara karşı hassas olduğu için filtrasyon sağlam olmalıdır. Su kimyasının optimal kalmasını sağlamak için haftalık kısmi su değişimleri gerçekleştirmelisin.

Teksas ciklet balığı

Bu balığı besleyen herkes, güzel bir manzara sunan olan bir akvaryum yapmaya çalışmanın kaybedilen bir savaş olduğunun gayet iyi farkındadır. Çünkü bu balık, bitkileri kökünden söküp küçük kayaları ve diğer dekor öğelerini hareket ettiren hevesli bir kazıcıdır. Bu, akvaryumun bitkilerden veya başka aksesuarlardan yoksun olması gerektiği anlamına gelmez.

Doğal ortamlarını taklit etmek en iyisidir. Doğal yaşam alanlarının kumlu nehir yataklarını taklit eden ince çakıl veya kumdan oluşan bir alt tabaka ile başlayabilirsin. Bol miktarda pürüzsüz kaya, bogwood veya dalgaların karaya attığı odunlardan ekleyebilirsin. Driftwood, suyun pH’ını daha yumuşak ve daha asidik tutmada da faydalıdır. Sağlam bitkiler habitatı tamamlar. Köklerinden sökülmelerini önlemek için köklerine erişilemeyecek şekilde dikmelisin. Yüzen bitkiler de iyi bir seçenektir. Açık alanlara ihtiyaç vardır, ancak geniş saklanma noktaları da gereklidir. Bu amaçla büyük kayalar ve kil çömlekler kullanabilirsin.

Teksas Ciklet Balığı Beslenmesi

Bu tür omnivordur ve bitki örtüsü ile dengelenmiş etli yiyeceklere ihtiyaç duyar. Telaşlı yiyiciler değildirler ve canlı, donmuş, pul ve peletlenmiş gıdalar da dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi yerler. Mümkün olduğunda solucanlar ve böcekler veya böcek larvaları gibi canlı yiyecekler sağla. Doğal renklerini parlak tutmak ve sağlığı korumak için taze sebzelerin yanı sıra spirulina pulları veya peletleri de yer.

 

Paylaşan heymypet