Tavşanların Davranış ve Beden Dilini Anlamak

Tavşanların davranış ve beden dilini anlamanın sırlarını açıkladığımız yazımız huzurlarınızda!

 

 

Evcil tavşanların çoğu insanın düşündüğünden daha büyük kişilikleri olur. Hiç evcil tavşanı olmayan insanlar, her tavşanın kendine özgü bir kişiliğe sahip olduğunu anlayamaz. Tüm tavşanlar mutlu, üzgün veya korktuklarını belirtmek için çeşitli şeyler yapar ve her tavşan farklı olsa da bazı davranışlar çoğu tavşan için aynı anlama gelir. İşte tavşanların davranış ve beden dili…

Eğlence Hali

Tavşanlar, neşeyle havaya atlayan ve topuklarını birbirine vuran bir insana benziyor değil mi? Sevimli dostlarımız aslında topuk sesi çıkarmasa da, mutlu veya heyecanlı olduklarını göstermek için havaya sıçrayıp vücutlarını büküyorlar. Zıplamanın neye benzediğini bilmeyen biri, tavşanının korktuğunu, kaçtığını veya onda başka bir sorun olduğunu düşünür. Ancak zıplama, mutlu bir tavşan için çok normal, doğal bir şey.

Çukur Kazma

Tavşanlar doğal kazıcılar. Vahşi kuzenleri evlerini yapmak için yuvalar kazarlar ve bizim ev tavşanlarımız da eğlenmek için kazarlar. Bu içgüdüsel bir davranış ancak onları seven insanları için rahatsız edici olması mümkün. Tavşanlar ayrıca dikkatini çekmek için ayaklarını veya ellerini de kazacak. Kazmak normal bir davranış…

seçiliTavşan 500

Eğer tavşanın odanın içinde sanki bir şey onu kovalıyormuşçasına olabildiğince hızlı koştuysa, o zaman 500 numaralı tavşana tanık oldun demek. Bu davranış mutlu ve tavşanının heyecandan dolayı etrafta hızla hareket ettiğini gösterir. Tavşan 500 koşuşunu gördüysen mutlu bir tavşanın olduğu için sevin.

Yana Devrilme

Bazı insanlar, tavşanlarının yanlarına doğru düştüğünü gördüklerinde tedirgin olurlar. Ancak bu sallanma, mutlu bir tavşanın işareti. Genellikle tavşanın dinlenecek, oturacak ve sonra uzanmak için yan tarafına dönecek. Devrilme normal bir tavşan davranışı ve tavşanının rahatladığı anlamına gelir.

Tavşan Sesleri

Tavşanlar sosyal ve birbirlerine nasıl hissettiklerini anlatacak kendi kelime dağarcığına sahip olurlar. Çığlık gibi bazı sesler çok belirgin gerçekleşir. Bir tavşan yalnızca korktuğunda, strese girdiğinde veya korktuğunda çığlık atar. Umarız hiçbir zaman bir tavşan çığlığı duymazsın.

Daha az endişe verici diğer sesler arasında vızıltı veya korna sesi yer alır; bu, heyecanlandıkları anlamına gelir. Diş gıcırdatma, tavşanının rahatsız olduğu veya acı çektiği anlamına gelir. Ancak aynı zamanda memnun olduğu anlamına da gelmesi mümkün. Eğer tavşanın dik otururken, kambur dururken ve hareket etmiyorken diş gıcırdatması (mırıldama olarak da bilinir) duyulursa, bu büyük olasılıkla acı çektiğini gösterir. Tavşanın rahatken çok yumuşak bir şekilde duyulursa, rahatlamış demek oluyor.

Paylaşan heymypet