Tavşanların Çıkardığı 10 Ses ve Anlamları

Tavşanlar iletişim kurarken, özellikle de bizlere bir şey anlatmak istediği zaman, bazı sesler çıkarır. Bu sesler tavşanımızın duygu durumu hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar. Peki, sen tavşanının dilinden anlıyor musun? İşte tavşanların çıkardığı sesler ve anlamları…

tavşanların çıkardığı

 

 

Mırıldanma, diş gıcırdatma ve gıdaklama gibi tavşan sesleri sana tavşanının nasıl hissettiği hakkında çok şey söyler. Tavşanlar, vücut dillerinin yanı sıra sessiz sesler aracılığıyla başkalarıyla iletişim kurar. Tavşanların yanında ne kadar uzun süre kalırsan, seninle sesli olarak nasıl iletişim kurduklarını ve çıkardıkları seslerin çeşitliliğini o kadar çok fark edeceksin. Mutlu ve mutsuz tavşan seslerini yorumlamayı öğrendiğin zaman tavşanını daha iyi anlayacaksın. Peki bu sesleri sana öğreteceğiz desek? İşte tavşanların çıkardığı sesler ve anlamları…

Mutlu Tavşan Sesleri

Koşan, sıçrayan ve vücudunun yanı üzerine düşen bir tavşan görürsen, bu genellikle tavşanın mutlu olduğu yaptığı anlamına gelir. Diğer bazı memnuniyet belirtileri ise aşağıda sıraladığımız sesler:

Gıdaklama: Tavşanın gıdaklaması, bir tavuğun gıdaklama seslerine benzemez. Tavşanların sesi çok daha sessiz olur. Bir tavşandan gelen bir gıcırtı sesi, kemirdikleri şeyden memnun oldukları anlamına gelir.

Mırıldanma: Bir tavşan için mırlamak, her ikisinin de “mutlu” olduğu anlamına gelmesi bakımından, kedi mırlamasına çok benzer. Ancak kediler gırtlağını kullanarak mırıldanırken, tavşanlar dişlerini hafifçe birbirine sürterek ses çıkarırlar. Çok yumuşak bir ses ama dinlemek isteyeceğin bir ses. Rahatsız edici bir diş gıcırtısından bahsetmiyoruz.

Uğuldama: Tüm tavşanlar bu sesi ara sıra çıkarır. Ancak bu sesi duyan tavşan ebeveynleri aşık bir tavşan ile ilişkilendirir. Sanki dişisinin kalbini çalmaya çalışan bir tavşanı temsil ediyor yani. Biz bu sesi çok sevdik! 

tavşanların çıkardığı

Mutsuz Tavşan Sesleri

Çığlık atmak gibi bazı sesler çok bariz acı veya korku belirtileri. Bir tavşan yalnızca korktuğu veya strese girdiği zaman çığlık atar. Umarım, asla bir tavşan çığlığı duymazsın, çünkü bu ses endişe verici olduğu kadar ürpertici de. Diğer bazı mutsuz-korkulu-endişeli ses belirtileri ise aşağıda sıraladığımız sesler:

Hırlama: Tavşanlar kesinlikle hırlıyor. Umarız duymamışsındır çünkü, genellikle bir hamle ve muhtemelen bir ısırıktan önce gelir. Tavşan kendini tehdit altında hissederse (senin tarafından bile), hırlamaktan ve hamle yapmaktan çekinmez.

Burnundan Soluma: Tavşanlar hırıltı ile birlikte bu sesi çıkarır. Yukarıda da söylediğimiz şekilde muhtemelen bu sesi duyduysan ısırık çok yakın.

Tıslama: Kulağa tam olarak düşündüğün gibi geliyor. Tavşanlar diğer tavşanları uzaklaştırmak istedikleri zaman bir tıslama sesi kullanır.

Sızlanma: Tavşanlar, ele alınmak istemezlerse sızlanır. Özellikle kafesinde yalnız yaşamayan tavşanlar bu sesi çok çıkarır. Sızlanma sesi, kendilerini içinde buldukları ortama bir protesto olarak gösterir. Bu, istenmeyen bir kafes arkadaşını veya hamile bir tavşan söz konusu olduğu zaman, daha sık duyulur.

Ayakları Tekmeleme: Tavşanlar arka ayaklarını yüksek sesle yere vurduğu zaman, genellikle gergin ve korkmuş oldukları anlamına gelir. Tavşanın garip bir ses duyduğunu ve bir avcının yolda olduğunu düşündüğünü gösterebilir. Ezme, çevredeki herkesin kötü bir şeyin geldiğini bilmesini sağlar. Bu davranış, başkalarını potansiyel bir saldırı hakkında bilgilendirmek isteyen serbest dolaşan tavşanlar arasında çok yaygın görülür.

Diş Gıcırdatma: Dişlerini gıcırdatan bir tavşanın sesi neredeyse kusursuz olur. Aynı şekilde yapılsa da mırlamakla karıştırmak zor. Tavşanın dişlerini gıcırdatıyorsa, çok acı çekiyordur ve tıbbi müdahaleye ihtiyacı var demek oluyor.

Çığlık Atmak: Çığlık atan bir tavşanın sesi iki nedenden dolayı tüylerinizi ürpertir. İlk olarak, korkmuş bir çocuğa ürkütücü bir şekilde yakın bir ses. İkincisi, tavşanlar yalnızca bir yırtıcı hayvan onları kovaladığı zaman veya ölmek üzereyken çığlık atar. Bir tavşanın çığlık atması asla yanlış alarm değil. 

Paylaşan heymypet