Tavşanlarda Kaşıntı Sebepleri

Evcil tavşanın sürekli kaşınıyor mu? Peki, ne kadar süredir bunu yapıyor? Çünkü, durum pek normal değil. İşte tavşanlarda kaşıntı nedenleri ve sebepleri hakkındaki yazımız…

tavşanlarda kaşıntı

 

 

Evcil tavşanın aşırı derecede kaşınıyorsa ve kendini çok fazla çiziyorsa, ele alınması gereken bir sorunu var demek oluyor. Akarlardan alerjiye kadar çeşitli sorunlar bir tavşanın kaşınmasına ve çizilmesine neden olur. Ancak neyse ki bunlar tedavi edilecek şeyler. İşte tavşanlarda kaşıntı sebepleri ve önlemenin yolları.

Tavşanlar Neden Kaşınır? 

Bir hayvan şiddetli kaşıntı ve tırmalama yaşadığında buna kaşıntı denir. Tavşanlarda kaşınma sorununun kürk, deri veya kulak parazitlerinden kaynaklanıyor olması mümkün. Ayrıca, kuru cilt, alerjiler veya enfeksiyonla da kaşıntı yapar. Nedeni ne olursa olsun, tavşanının sağlığı ve iç huzuru için bununla hemen ilgilenmen önemli.

Tüy Akarları

Cheyletiella parasitivorax, tavşanların kürklerinde yaşayan mikroskobik akarlar. Cheyletiella akarları, tavşanını beslenmek için ısıran, kaşınmasına ve çizilmesine neden olan kan emici parazitler.

Tüy akarlarına “yürüyen kepek” de denir. Çünkü genellikle tavşanların üzerinde ölü deriyi hareket ettirerek hareketli deri hücrelerinin görünümünü oluştururken görülürler. Tavşanının derisinin küçük bir bölgesinde başlayıp, tedavi edilmezse tüylerinin her yerine, yaşadıkları ortama, diğer tavşanlara ve evcil hayvanlara yayılır.

Tavşanın hiç dışarı çıkmasa bile, evine getirdiğin yiyeceklerden veya yatak takımlarından tüy akarlarının ona bulaşması mümkün.

Bitler

Diğer bazı parazitler kadar yaygın olmasa da bitler tavşanlara bulaşır. Bu bitler türe özgü olarak yayılır. Bu nedenle insanlar ve tavşan olmayan diğer evcil hayvanlar onları kapamaz.

tavşanlarda kaşıntıPireler

Pek çok insan tavşanların pire kapabileceğini düşünmez. Ancak onlar da pireleniyor. Pireler, tıpkı tüy akarları gibi, tavşanları ısıran ve tavşanların kaşınmasına neden olan kan emici parazitler.

Dişi pireler her gün 50’ye kadar yumurta bırakır. Bu nedenle tavşanının üzerinde yalnızca bir veya iki yetişkin pire görsen bile muhtemelen yüzlerce yumurta bırakmış haldedir. Pireler ayrıca insanları ısırır. Ancak dişi pireler, tek besin kaynakları insan kanı olduğunda genellikle canlı yumurta üretemez.

Evcil tavşanlar, tıpkı açık hava tavşanları gibi pire kapar. Evdeki diğer evcil hayvanlar tavşanına pire getirmiş olabilir. Pireler de tıpkı karıncalar ve böcekler gibi evlere kendi yollarıyla girmiş olabilir.

Bir pire tarağı, pireleri ve pire pisliğini bulmana yardımcı olur. Pire kiri, ıslak bir pamuklu çubukla ovulduğu zaman kırmızıya dönen silindirik dışkı oluşturur. Bu, emilen kanı normal çevresel kirden ayırmak için iyi bir numara. Tıpkı bitleri saçtan ayırdıktan sonra sıkmamız gibi.

Kuru Cilt

Tavşanının, kaşınmasına ve çizilmesine neden olan kuru bir cildi olması mümkün. Çok düşük nemli odalar, tozlu ortamlar, yetersiz beslenme ve çok sık yıkamak cildi kurutur. Tabii bazı şampuanlar da… Geçici bir rahatlama için, veterinerinden tavşanlar için güvenli bir sprey ürünü önermesini iste.

Alerjiler

Tıpkı insanlar gibi, bazı tavşanların da kaşınmalarına neden olan bazı maddelere alerjisi olur. Genellikle bu alerjiler çevresel olur ve beslenmeyle alakası olmaz. Bu nedenle tavşanını evde daha rahat hale getirmek için yatak takımlarında, çöplerde, temizlik solüsyonlarında ve hava temizleyicilerinde değişiklikler yapmayı düşün.

Yaygın çevresel alerjenler, bazı çöplerdeki veya tavşan samanındaki tozun yanı sıra battaniyelerde kullanılan çamaşır yumuşatıcıları ve deterjanları kapsar.

Tavşanlar ayrıca tüy akarları ve pire gibi parazitlere karşı alerjik olur. Bu, bu haşerelerin istilasını evcil hayvanın için daha da rahatsız edici hale getirir.

Kaşıntı İçin Nasıl Önlem Alınır?

Tavşanının kaşınmasını önlemek için ortamını temiz tutmak iyi bir fikir. Tavşanının kafesinin mümkün olduğunca temiz olduğundan emin ol. Günlük ve haftalık bakım, evcil hayvanının sağlığında önemli bir fark yaratır. Hatta birçok cilt enfeksiyonunu önler. Tavşanını yıkarken sadece tavşanlar için özel olarak tasarlanan ürünleri kullan.

Tavşanının tüylerini düzenli olarak incelemek de iyi bir fikir. Bu, herhangi bir anormalliği kolayca fark etmene ve cilt probleminin kötüleşmesini önleyen tedavi adımlarını hemen atmana yardımcı olur.

Aynı zamanda, pire önleyici gibi ürünleri düzenli olarak kullanarak evindeki diğer evcil hayvanlar için önlem al.

Paylaşan heymypet