Tavşanlar için Zararlı Yiyecekler

Sürekli yemek peşinde görünen zıp zıp dostlarımızın sindirim sistemleri aslında epey hassastır. Hiç yememesi gereken gıdalar olduğu gibi kontrollü tüketmesi gerekenler de var. İpin ucu kaçtığı zaman ishalden daha ciddilerine bir çok sağlık sorunu yaşayabilirler. Bir göz atalım, acaba tavşanlar için zararlı yiyecekler neler?

tavşanlar için zararlı yiyecekler

Doğadaki tavşanlar ile evcil dostlarımızın yaşam şartları bir olmadığından sindirim sistemleri de aynı değil. Meyve, sebze ve yeşillikleri, ne kadar masum görünseler de kontrollü yemeliler. Tavşanlar için zararlı yiyecekler arasında kontrollü tüketmeleri gereken ve de onlar için zehirli olabilecek gıdalar var.

Otçul varlıklar olan tavşanlar, bizim yediğimiz tüm meyve ve sebzeleri tüketemezler. Siz onlara verdikçe yemeye devam ederler fakat kendilerine verdikleri zararın farkında olmazlar. Bu yüzden obur arkadaşlarımızın ebeveynleri olarak biz dikkatli olmalıyız.

Meyve ve sebzeler dışında pofuduk dostlarımızın asla yememesi gereken insan yiyecekleri vardır. Cips, çikolata gibi abur cuburlardan ve işlenmiş hazır gıdalardan kesinlikle uzak durmalılar. Bunların yanında ekmek, pirinç, kuruyemişler ve kurutulmuş meyveler de tavşanların diyetinde bulunmamalıdır.

Meyveler

Evcil dostunuzun diyetinde meyvelere, şeker oranlarından dolayı dikkat etmelisiniz. Haftada en çok 2 ya da 3 kere tüketmeleri yeterlidir. Tabii, hangilerinden vereceğinize göre değişir.

Elma, armut, erik ve kiraz haftada birkaç kez vermenizde sorun olmayan meyvelerdir. Bunlarla birlikte sindirmesi kolay olan kayısı ve şeftali için de içiniz rahat olsun. Fakat muz, mısır ve avokado vermeseniz iyi olur. Avokado tavşanlar için zehirlidir. Muz ve mısır ise hem çok şekerli hem de sindirimi zordur.

Sebzeler ve Yeşillikler

Tavşanlar için zararlı yiyecekler arasında bazı sebze ve yeşillikler de var. Bunların başında havuç ve marul gelir. Havuç aslında evcil tavşanlar için fazla şekerlidir. Marul da fazla tüketirse bağırsaklarını rahatsız eder.

Şekerle birlikte tavşanlar, nişastadan da uzak durmalıdır. Bu yüzden bezelye, patates ve pancar gibi nişasta zengini sebzeler yememeliler.

Nişastası, şekeri olmayan ama karbonhidrat zengini bir kaç sebze de dostunuz için oldukça zararlıdır: Örneğin pırasa, brokoli ve bakla…

Mantarlar tavşanlarda tümör sebebi iken sarımsak gibi soğanlı bitkiler de ölümcül sonuçlar doğuracak kadar zehirlidir.

Sağlığı için tavşanların diyetinde olmaması gerekenleri böylece sıraladık. Yalnız her tavşanın bünyesi de aynı çalışmaz. Hangi yiyeceklerle arasının nasıl olduğunu anlamak için, bir günde bir meyve ya da sebze ile besleyip 1-2 gün onu gözlemeni tavsiye ederiz. Gıdaları teker teker denersen problemin hangisinde olduğunu tespit etmen daha kolay olacaktır.

Paylaşan heymypet