Tavşan Tırnağı Nasıl Kesilir? Tavşan Tırnak Kesimi Tavsiyeleri!

Eğer tavşan ebeveyniysen, tavşan tırnağı nasıl kesilir iyi bilmen gerekiyor. Neden mi? Çünkü tırnaklar düzgün ve düzenli bir şekilde kesilmediği takdirde kemirgen dostumuzun sağlığına zarar verir de ondan. Tam da bundan dolayı yazımızda değindiğimiz tavsiyelere bir göz atsan iyi olur!

Tavşan tırnağı nasıl kesilir

Tırnak kesimi, tavşan dostlarımız için en az taranma kadar önemli. Bunun sebebi, tırnakların kemirgen dostlarımızın sağlığına doğrudan etkide bulunması. Fakat tırnak kesimi, pek de kolay bir işlem değil. Bundan dolayı bu süreci kolaylaştıracak bir iki tavsiye iyi olur diye düşündük, ne dersin? Tavşan tırnağı nasıl kesilir sorusuna yanıt olsun diye tavşan tırnak kesimi tavsiyeleri karşında!

Öncelikle, tırnak makasını hazırla ve tavşanını tutması için bir arkadaşından destek al. Tırnak makasını kediler veya özel olarak tavşanlar için üretilmiş olanlardan seçsen iyi olur. Bir havlu, peçete ve kemirgen dostun için ödül mamalarını da eksik etme deriz.

Şimdi başlayalım. Yardımcın, tavşanını havluyla sarıp sarmalasın. Bu onu sakinleştirecek ve işini kolaylaştıracak. Tabi onu dikkatlice tuttuğundan emin ol. Eğer huzursuzluk belirtileri gösteriyorsa, hiç zorlamaya gerek yok. Onu geri yere bırak ve sakinleşene kadar bekle. Bu süreçe sakin durması için ona ödül mamaları verebilirsin.

Kemirgen dostumuz sakinleştikten sonra, önce dostumuzun tırnağının uçlarını kes. Sık sık ve küçük küçük gitmek en iyisi. Tırnakların sonundaki pembeliği görene kadar devam et. Aman dikkat, o pembelikten öte gitme. Aksi takdirde kemirgen dostunun damarını kesersin ve canı gerçekten acır.

TAVŞAN TIRNAĞI NASIL KESİLİR: PANİKLEMEDEN!

Tavşan tırnağı nasıl kesilir

Tüm bu sürecin en önemli noktası, sakin kalmak. Bu kriter, tavşanın için de geçerli. Çünkü bu süreci,  ancak sakin olduğunuz takdirde güzelce yönetebilirsin. Bununla paralel olarak, tavşanının tırnağını fazla derin kesersen de paniklememeye dikkat. Önce hızlıca kanamayı durduralım. Aşırı derinden almadıysan, canını sıkmana gerek yok. Arada böyle kazalar olur. Diğer tırnaklara devam et ki, hepsi kesilsin.

Devam ederken kemirgen dostumuzun gerildiğini hissediyorsan hemen dur. Nitekim bu süreç pek kolay bir süreç değil. Hayvanın gerilmesi çok doğal. Mesela tavşanın havlu yüzünden bunalabilir. Ya da başta korkmasa bile sonradan sonraya panikleyebilir. Tırnak kesme süreci bittikten sonra, tüm tırnaklara hızlıca bir göz at. Herhangi bir tırnağın kanayıp kanamadığından emin ol.

Bu tavsiyeleri teker teker uygula ve bitti! Şimdi ne var sırada? Kemirgen dostuna ödül maması vermek! Tüm bu süreçte tavşanını ödüllendirirsen, sakin kaldığı için onu ödüllendirmiş olursun. Böylelikle bir sonraki tırnak kesme macerası, daha rahat geçer.

Tavşan tırnağı nasıl kesilir sorusunu da bu şekilde yanıtlamış olduk. Tavşan bakımı için kritik başka bir konu daha var. O da tüy yumakları. Peki tüy yumakları ile nasıl mücadele edeceğini biliyor musun? Bence yanıtın ne olursa olsun, yazımıza bir göz at. Fazla bilgi göz çıkarmaz, haksız mıyız?

Paylaşan heymypet