Tavşan Tasması Nasıl Takılır?

Sevimli bir tavşanın var ve onu yürüyüşe çıkarmaya başlaman gerekip gerekmediğini merak ediyor olabilirsin. Köpekler çoğu zaman tasma takma eğilimindedir, çünkü bu, yürüyüşe çıkmayı kolaylaştırır. Peki, neden senin tavşanın da tasması olmasın? Tavşan tasması nasıl takılır? Tavşanın için inceledik.

Tavşanlara tasma takılması pek tavsiye edilmez. Bazı tasmalar güvensizdir ve tavşanı rahatsız edebilir, hatta ölümüne neden olabilir. Doğru tasmayı seçer ve tavşanına doğru taktığından emin olursan, tasma iyi bir fikir olabilir.

Bu yazımızda bazı tasmaların tavşanlar için neden bu kadar tehlikeli olduğunu ve bunun yerine ne kullanabileceğini ele alıyoruz. Malum, tavşanının güvenliği önemli.

Tavşanına Tasma Takmak İyi Bir Fikir mi?

Tavşanlar için tasmaların tavsiye edilmemesinin birkaç nedeni var.

İlk ve en önemlisi, tavşanlar kolay irkilir ve tasma takmaya çalışman aniden kaçmasına neden olabilir. Bu, tavşanının boğulmasına veya boynunun kırılmasına neden olabilecek bir nesneye takılmasına neden olabilir.

Tasmaların tavşanlar için kötü bir fikir olmasının bir başka nedeni de, tasmayı çıkarmaya çalıştıklarında tavşanını kolayca yaralayabilmeleridir. Çoğu tavşan tasmayı çıkarmaya çalışmak için zaman harcar ve yanlışlıkla bir ayağını veya ağzını tasmanın içine sıkıştırabilir. Bu meydana geldiğinde etrafta değilsen, tavşanın oldukça panikleyebilir ve bu da yaralanmaya neden olabilir.

Son olarak, tavşanların boyunlarında hassas ve daha ince bir deri bulunur. Bir tasma, tavşanının tüylerini boyunlarının etrafından aşındırabilir. Hatta özellikle tasma biraz sıkıysa sıyrıklara neden olabilir.

Tavşanların kolayca yaralanabilecek boyunları vardır, bu nedenle ve ürkek tepkileri nedeniyle tavşanın tasma takması kötü bir fikirdir.

Tavşanlar İçin Boyun Tasması

Boğulma problemini önlemek için kedi ve köpeklerimize kolayca açılabilen tasmalar takıyoruz, bu tavşanlarda da işe yarayabilir mi?

Ayrılabilir tasmalar, takıldıklarında kolayca açılırlar. Bu, bir hayvanın boğulmasını önler. Bununla birlikte, eğer tavşanın ayağını veya ağzını yakaya takarsa, basınç onu açmak için yeterince güçlü olmayacağından, ayrılma özelliği çalışmayabilir.

Ayrıca tavşanının kaçma riski de var. Tavşanını yürütürsen ve bir şey onları ürkütürse ve kaçarlarsa, kopan tasma açılarak tavşanının kaçmasına izin verebilir.

Tavşanımın Kimliğini Tasmaya Nasıl Koyabilirim?

Tavşanına kimlik koyabilmen için bir tasma kullanmayı düşünüyorsan, mikroçipleme daha iyi bir çözümdür.

Veterineriniz mikroçipi, tavşanının derisinin altına, kürek kemiklerinin arasına bir iğne ile enjekte edecektir. Prosedür genellikle ağrısızdır ve nerede yaptırdığına bağlı olarak 350 ila 750 tl arasında değişebilir.

Tavşanın dışarı çıkarsa ve onu bir veteriner kliniğine veya insancıl bir topluluğa götüren biri tarafından alınırsa, evcil hayvanın taranabilir. Mikroçip onlara bilgilerini verecek ve evcil hayvanını almanı ayarlamak için seninle iletişime geçeceklerdir.

Mikroçipin maliyeti, yüksek kaliteli bir tasmadan çok daha fazla değildir ve çok daha iyi ve daha güvenli bir seçenektir.

Tasma Zili

Bazı insanlar tasmanın üzerine bir zil takmayı isteyebilir, bu da tavşanlarını takip etmelerine yardımcı olabilir. Bu sayede evin neresinde oldukları hakkında bir fikrin olur.

Ancak zil, tavşanının giymekten keyif alacağı bir şey değildir. Hassas kulakları vardır ve hareket halindeyken sürekli çalan bir zili duymak çok sinir bozucudur! Ayrıca dinlenirken onları bulmana da yardımcı olmaz.

Emniyet Kemeri Tarzında Koşum Adı Verilen Tasmalar Tavşanlar İçin Uygun mu?

Koşum, tavşanın için kesinlikle daha iyi bir seçenektir. Ancak bir koşum sürekli olarak giyilmemelidir; sadece yürüyüşler veya diğer açık hava etkinlikleri için tavşanının üzerine yerleştirilmelidir.

Emniyet kemeri tavşanına uymalıdır, aksi takdirde tavşanın kaçabilir veya yaralanma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Çok gevşekse, tavşanın dışarı kayabilir, çiğneyebilir ya da içine bir ayağı sıkışabilir. Çok sıkıysa, tavşanını strese sokar ve rahatsız edici olabilir. Bir veya iki parmağını koşum takımı ve tavşanın arasında kaydırabilmelisin.

Tavşanının giymesi için güvenli olan üç farklı türde emniyet kemeri vardır.

H-Koşum Tasması

H-koşum, tavşan sahipleri için en popüler tasmalardan biridir. Tavşanının boynuna ve beline otururlar, bu da baskıyı tasma gibi sadece boynu yerine tavşanının vücuduna dağıtır. Hem boyunda hem de bel kısmında tavşanına göre sıkmanı veya gevşetmeni sağlayan tokalar bulunmaktadır.

Yelek veya Ceket Koşum Tasması

Tavşanına küçük bir yelek gibi uyuyor. Bu koşum takımlarının çoğu, boyun ve belde Velcro ile bağlanır (bazılarında çıtçıt veya düğme olabilir). Bağlantıları her zaman iki kez kontrol edin ve düğmeler gevşemeye başlarsa veya Velcro yapışkanlığını kaybetmeye başlarsa, yeni bir kayış takmanın zamanı gelmiştir.

Omuz Askısı Tasması

Bu tasma, tavşanın boynu yerine omuzlarına baskı yapmak için tasarlanmıştır. Omuzların üzerine ve ön bacakların altına oturur ve tavşan için daha rahat olma eğiliminde olsa da, bu tasma takımları o kadar kolay bulunmaz.

Bu tasma takımları, tavşan çevikliği topluluğundaki insanlar tarafından tercih edilir, bu nedenle özel sipariş verebilir veya çevrimiçi mağazalardan bulabilirsin.

Tüm koşum takımlarının üstüne bir tasma takabileceğin bir halka yerleştirilmiş olacaktır. Tavşanının koşum takımına hemen alışmayacağını unutmayın. Tavşanının tasmayı takmaya alışması çok zaman ve sabır gerektirecektir.

Kaçınman gereken emniyet kemerleri, halat Koşumlarıdır. Panik yapıp kaçmaya çalışırlarsa, bunlar tavşanına fiziksel zarar verebilir.

Tavşanınla Yürümek

Tavşanlar, kedi ve köpeklerden farklıdır. Onlar yırtıcı hayvanlardır ve tavşanlar yüzyıllardır av hayvanlarıdır, bu nedenle bir tavşanla yürümek, köpekle yürümek gibi aynı olmayacaktır.

Tavşanını gezdirmeye karar verdiysen, düşünmen gereken birkaç nokta var.

İlk olarak, tüm tavşanlar yürümeye başlamaz ve yürümesi için de zorunlu tutulmamalıdır. İlk önce bir koşum takarken rahat olmaları gerekir.

İkincisi, bunun gerçekten bir yürüyüş olmayacağını bilmelisin. Tavşanını takip etmen ve tasmalıyken asla çekmemen veya sürüklememen gerekir.

Tavşanın yürüyüş sırasında strese girerse, onu hemen alıp sakinleştirmeli ve eve geri götürmelisin. Tavşanların kırılgan kemikleri vardır ve koşum takarken paniklediklerinde sırtlarını veya omuzlarını kolayca kırabilirler.

Sonuç olarak, yürüyüşler tavşanlar için gerekli değildir.

Çözüm

Tavşanın için koşum takımlarını, onu eğittikten sonra takabilirsin. Tavşanının koşum takmaya alışması zaman alacaktır.

Tasmalıyken onları daima gözetim altında tutun ve dışarıyı keşfetmeleri için onlara zaman verin. Daima tetikte olduğundan emin ol: Mahalledeki kedi veya köpeklere veya yukarıdan gelen herhangi bir yırtıcı kuşa dikkat edin.

Tavşanına mikroçip taktırmayı unutma. Bir tasmadan çok daha iyi bir seçenektir ve sana gönül rahatlığı verecektir.

Paylaşan heymypet