Tavşan Kafesi Nasıl Temizlenir?

Biliyoruz ki evcil hayvanlarımızı ne kadar seviyor olsak da onların kafeslerini ve tuvaletlerini temizlemek biraz zahmetli. Ayrıca ona zarar vermeyecek bileşenler kullanarak temizlemen gerek. Peki, tavşanının kafesini ne sıklıkla temizliyorsun? Tavşan kafesi nasıl temizlenir ki? Haydi, birlikte öğrenelim!

tavşan kafesi

 

 

Çoğu ebeveyn evcil tavşanının kulübesini veya kafesini temizlemekten hoşlanmaz. Ancak bir programa bağlı kalmak, onu daha az angarya hale getirecektir. Yani, belirli aralıklarda bu temizliği yaparsan senin için daha az zahmetli olur. Tavşanının kafesini ne sıklıkta temizlemen gerektiğine dair kesin bir kural yok. Ancak her gün az miktarda temizlik yaparak işinizi kolaylaştırman mümkün. Yalnız bu konuda bilmen gereken birkaç detay var. Tavşan kafesi temizliği hakkında bilmen gereken her şeyi senin için derledik!

Genel bir kural olarak, tavşanının kafesini en az iki haftada bir iyice temizlemen iyi olur. Ancak, bu temizlik kafesin boyutuna ve tavşanının tuvalet eğitiminin ne kadar iyi olduğuna bağlı. Çünkü, bu etkenler tavşanının kafesinin daha sık derinlemesine temizlenmesi gerektirir. Birden fazla tavşanın varsa, daha sık temizlemen gerekecek. Yine de bu durumda üşengeçliği bırakmanı öneririz. Biliyoruz ki, tavşanının sağlığını oldukça önemsiyorsun.

Günlük Tavşan Kafesi Temizliği

Tavşanının kafesinin temiz görünmesini ve kokmasını sağlamak için her gün biraz temizlik yapmak iyi bir fikir. Böylelikle haftalık olarak yapacağın derin temizliğin daha kısa sürmesini sağlamış olursun. İşte günlük temizlik sırasında izleyebileceğin yollar;

  • Yenmemiş taze yiyecekleri günlük olarak kafesten çıkar. İdeal olarak, bunu günde birkaç kez yapman daha iyi olur.
  • Yemek kasesini/kaselerini yıka.
  • Su şişesini yıka ve tekrar doldur. Tabii, tavşanının bayat ve pis su içmesini istemiyorsan…
  • Tuvalet kutusunun dışındaki su dökülmeleri ve idrar yığınları gibi küçük pislikleri temizlemen gerek. Bunun için ıslak mendil bile kullansan olur.
  • Günlük olarak tuvalet temizliği de tavşanının hijyeni konusunda sana yardımcı olur.

tavşan kafesi

Haftalık Tavşan Kafesi Temizliği

Tavşanının kafesinde derin bir temizlik yapmak için haftanın bir gününü seç. İzinli ve dinlendiğin günler olursa daha az üşenirsin. Haftanın bir gününü rutin olarak belirlemek senin de işini kolaylaştıracak. Bizden söylemesi… 

Tavşan kafesini derinlemesine temizlerken izlemen gereken yollar;

  • Tüm aksesuarları ve oyuncakları kafesten çıkar. Su ve bulaşık deterjanı kullanarak yıka ve iyice temizlendiğinden emin ol.
  • Tüm kumaş yatakları kafesten çıkar ve yıka. Temiz yastıklarla değiştir. Çünkü eskilerinin kurumasını beklemek güç olur. Birkaç takım kullanırsan bu süreyi daha da kısaltmış olursun.
  • Kafesi sıcak suyla sil ve inatçı idrar birikintilerini gidermek için sirke kullan. Daha küçük bir kafesi varsa, onu parçalara ayırıp küvette suyla yıkaman daha mantıklı olur. 
  • Kafesi dezenfekte etmeyi ihmal etme. Ancak herhangi bir dezenfektanın gerçekten iyi durulanması gerekir. Dezenfektan temizleyiciler ahşap kafesler için iyi seçenekler olmaz. Çünkü ahşap düzgün bir şekilde kapatılmamışsa kimyasalları emer.

Tavşan Tuvalet Kutularının Temizlenmesi

Bahsedildiği gibi, tuvalet kutularının günlük olarak kontrol edilip ve bölgesel olarak temizlenmesi gerekir. Bu sadece temizlik için yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda tavşanının idrar ve dışkı çıkışını izlemenin bir yolu olarak da önemli. Herhangi bir değişiklik, tavşanınla ilgili bir sağlık sorununa işaret etmesi mümkün. Böylelikle oluşacak bir sağlık sorununun erkenden teşhis edilmesini sağlamış olursun.

Paylaşan heymypet