Taurin içeren besinler hangileri? İşte Kedin İçin Taurin Zengini Besinler!

Taurin kediler için büyük önem taşıyan ve yeterli miktara alması gereken değerli bir amino asit. Hangi besinlerin Taurin açısından zengin olduğunu merak ediyorsan doğru yerdesin.

TAURİN İÇEREN BESİNLER

Taurin içeren besinler ile ilgili kedilerin sağlıklı gelişiminde ne kadar etkili olduklarından bahsetmiştik. Şimdi de kedimiz için ideal oranda Taurin içeren besinlerin neler olduğuna bir göz atalım. Taurin kedi için elzem bir etmen.

Kedin için kuru mama seçerken ne kadar taurin içerdiğini kontrol etmen gerekiyor.
1 kg kuru mama için önerilen taurin miktarı 1000 mg. Kedi mamasının yanı sıra doğal gıdalarla beslenen kediler için de doğru bir beslenme düzeni, ihtiyaç duydukları Taurin miktarını kolaylıkla karşılar. beslenme düzeniyle kolaylıkla alabilir.

Örneğin yaklaşık 25 – 30 gram bonfile 55 mg taurin içerir. Buna karşılık, bir kilo sığır karaciğeri yaklaşık 1 gram taurin içerirken, tavuk karaciğeri kilo başına 3.2 gramdan biraz fazla taurin içerir. Kedinin diyetine iyi bir taurin kaynağı eklemek istiyorsan, kas eti yerine daha fazla taurin içeren besinler olarak organ etlerini tercih edebilirsin. 

taurin içeren besinler

Balık ve yengeç gibi deniz ürünleri de taurin içeren besinler arasında. Örneğin yaklaşık yarım kilo somon fileto ortalama 2 gram, uskumru ise ortalama 4.5 gram  taurin içeriyor. Kabuklu deniz hayvanlarının kilosunda ise yaklaşık 2.5 gram taurin bulunuyor. 

Atlanmaması gereken önemli bir nokta: gıdalar pişirildiğinde kaybolan her vitamin gibi taurin de ısıya duyarlı ve pişirildiğinde neredeyse yarı yarıya değer kaybediyor.

Yapılması gereken, bu konuda uzman bir veteriner hekimle birlikte kedin için en uygun beslenme diyetini belirlemek. Reçeteye mümkün mertebe taurin zengini gıdalar ekleyecektir ya da duruma göre taurin takviyesi önerecektir.

Paylaşan heymypet