Suyu Sevmeyen Kedimi Nasıl Temizlerim?

Kedilerin çoğu su sesi duydukları anda kaçacak delik arıyor. Banyoya dair kurduğumuz mis kokan, köpük köpük hayaller yerini bir anda acı acı miyav’lara, yuvalarından çıkan tırnaklara bırakıyor. Sonrası kan, ter ve gözyaşı… Peki bunun daha kolay bir yolu yok mu? Elbette var. Kendini de, kedini de üzmeden tertemiz olmasını sağlayabilirsin. Nasıl mı?

kediler yıkanır mı

SUSUZ KEDİ TEMİZLİĞİ

Kediler gün boyu kendilerini yalayarak temizler. Peki kediler yıkanır mı? Bunun cevabı için şu yazımıza bir göz atman iyi olacaktır. Yine de ara ara tepeden tırnağa dört dörtlük temizlensin, mis gibi koksun isteriz. Fakat kedin sudan gerçekten hiç hoşlanmıyorsa ve yıkanma fikri onun için bir stres faktörüyse fazla ısrarcı olmamanı öneririz. Zira su ve sabuna alternatif temizlik kedi temizliği ürünleri bunun için var. Islanmaktan hoşlanmayan tüylü dostlarımızın seveceği kuru temizlik ürünlerini aşağıda senin için sıraladık. Bu ürünlerin kedine uygun olan versiyonlarını veterinerine danışarak seçebilir, kedinle tatile çıkarken bile yanında taşıyabilirsin. 

KURU SPREY ŞAMPUAN

Kedini temizlemek için kolaylıkla tercih edebileceğin bir ürün. Hazırlanması ayrı, uygulaması ayrı çileli banyo seanslarının yanında kullanımı çocuk oyuncağı gibi kalıyor. Aslında bunların içinde de su var, su bazlılar yani. Ama kedinin hissetmeyeceği kadar minik miktarlarda olduğu için kullanırken sorun yaşamazsın. Bizlerin kullandığı kuru şampuanlar gibi düşünebilirsin. Uyguladıktan sonra durulamaya ihtiyaç duymaması esas avantajı diyebiliriz. Düzenli yıkamak yerine bu ürünü ara ara kullanarak tüylü dostunun temiz ve taze kokusunu koruyabilirsin, ki o da bu durumdan hoşlanacaktır diye tahmin ediyoruz. 

Kokusunun tazelenmesini istediğinde onu rahatsız etmeden parfüm gibi çok hafif miktarlarda da uygulayabilirsin. Miktarı biraz fazla kaçırırsan ıslaklığı hissedip hemen gardını alacaktır, baştan uyaralım. Doğrudan yüzüne ve gözlerine uygulaktan kaçınmanı söylemeye gerek bile yok sanıyoruz.

Nasıl uygularım?

Kedin için kaçamayacağı ve kendini rahatsız hissetmeyeceği bir ortam hazırla. Çok huzursuzlanırsa kucağına alıp okşayarak biraz sakinleştirmeyi dene. 

Rahatça yerleşince bir yandan okşamayı sürdürerek bir yandan şampuanı yavaş yavaş püskürtmeye başla. Gerdan ya da sırt kısmına uygularken iyice rahatsızlık belirtileri göstermeye başladıysa o bölgelere doğrudan püskürtme konusunda ısrarcı olma. Belki temiz bir bezi spreyle ıslatıp o bölgeleri bezle temizlemeyi deneyebilirsin.

KÖPÜKLÜ KURU ŞAMPUAN

Kuru sprey şampuanın alternatifi köpüklü şampuanlar. Eline bir miktar sıktıktan sonra şampuanı kedinin tüylerine yedirerek köpürtebilirsin. Sprey şampuanlardan farklı olarak parfüm olarak kullanamazsın fakat avantajı da sprey kadar sıvı kıvamlı olmadığı için kedinin rahatsız hissetme riskini aza indirir.  

kedi temizliği

Nasıl uygularım?

Kedine kendini rahat hissedeceği, ama kaçmak isterse de başaramayacağı bir ortam hazırla. Hazır hissettiğinde kedi temizliği için eline bir miktar köpük sıkarak sırtından ya da başının altından ovalayarak dağıtmaya başla. Muhtemelen bundan çok keyif alacaktır ama eğer huzursuzlanmaya başlarsa en sevdiği tarak ya da fırçayla tarayarak biraz mayışmasını sağlayabilirsin. Hem şampuanı tüylerine iyice yedirmiş olursun. Tüylerini ovaladıkça köpürecektir. Köpüğün üzerinden bir de fırçayla geçince tüm kirin çıktığını göreceksin. Kulaklarına, yüzüne ve gözlerine bulaşmaması gerektiğini sakın unutma. Köpük  kısa sürede kendiliğinden kuruyacaktır. Ama temiz bir havluyla nazikçe kurulamayı da tercih edebilirsin.  Oh! İşte mis gibi tertemiz oldu bile…

Paylaşan heymypet