Sun Conures Kuş Türü Hakkında Bilgiler

Birbirinden tatlı görünümleriyle kalbimizde taht kuran Sun Conures kuş türü hakkında bilgiler öğrenmek ister misin? Öğrenelim öyleyse!

sun conures kuş

 

 

Çoğu insan Sun Conures kuş türünü çarpıcı görünümleri nedeniyle çok sever. Türe aşık olanlar, onun oyuncu kişiliği ve keskin zekası gibi diğer pek çok sevimli özelliği nedeniyle severler. Biz de bu sevimli kuş türüyle alakalı ilginç bilgileri derledik. Keyifli okumalar!

Sun Conures Boyutları

Gagadan kuyruk tüylerinin ucuna kadar yaklaşık 30 cm uzunluğunda gelen Sun Conure, güzel orantılı figüre sahip orta boy bir kuş. Sağlıklı kuşlar profil olarak ne ince ne de kalın görünür. Macaws veya Cockatoos gibi daha büyük kuşların boyutu ve hacmi olmadan klasik bir papağan görünümüne sahip olurlar.

Gürültülü Kuşlardır

Potansiyel Sun Conure sahiplerinin fark etmesi gereken bir şey, bu kuşların son derece gürültülü olduğu. Dolayısıyla apartman dairelerinde yaşayanlar için iyi bir seçim olmayabilir. Gün boyunca, özellikle de gün doğumu ve gün batımında yayacakları kulakları sağır eden bir çığlığa sahipler. Temas çağrıları kilometrelerce uzağa gider ve gün boyunca yiyecek ararken vahşi doğada birbirlerini bulmalarına yardımcı olur. Ancak evcil olanları, komşularına yakın yaşayan ebeveynler için sorunlara neden olabilir.

sun conures kuşÖmürleri 

Sun Conure kuş türünün uygun bakım ile evde 30 yıla kadar yaşaması mümkün. Bir Sun Conure’u eve getirmeye karar vermeden önce karar vermen gerek. Sahiplendiğin kuşuna uzun süre boyunca bakmaya istekli ve kararlı mısın?

Konuşmayı Kolayca Öğrenirler

Konuşma özelliği tüm Sun Conures türleri için geçerli olmaz. Ancak, bazı kuşlar konuşmayı oldukça başarılı bir şekilde öğrenir.

Sun Conures; ıslık, mikrodalga, kapı zili ve telefon gibi diğer ses türlerini taklit etmeyi tercih eder. Bazı Sun Conure’lar ise hiçbir zaman hiçbir sesi taklit etmez. Sadece türleri için normal seslendirme aralığına bağlı kalmayı tercih eder.

Canlı Renklere Sahip Olurlar

Bu kuş türünün renklerş, eşit derecede popüler olan Jenday Conure’a biraz benzer. Sun Conures, tüm Conure türlerinin en renklisi olarak kabul ediliyor. Bu tür; kırmızı, sarı, yeşil, turuncu, mavinin çeşitli tonlarında tüylere sahip olur.

Sun Conure’nin bir başka ayırt edici özelliği de, göz halkaları. Göz halkaları, göz çevresindeki çıplak beyaz cilt lekeleri. Bu yamalar, Amerika papağanı türlerinde yaygın olarak görülen çıplak yamalara benzer. Hatta birçok kişi tarafından bir papağanın sahip olması için çekici bir özellik olarak görülüyor.

Paylaşan heymypet