Su Altı Köpek Fotoğrafları mı? İşte Sanat Diye Biz Buna Deriz!

PatiliYorum’un patileme işleri hız kesmeden devam ediyor! Bugün seni, inanılmaz eğlenceli ve sevimli bir fotoğraf serisinin nasıl viral hale gelip kitap ve hatta sergi olduğu hikayesi ve pek tabii bu serinin yaratıcısı Seth Cassel ile tanıştırmak istiyorum! Uyarı: Fotoğraflar kalbinin erimesine, çıt etmesine, pıt etmesine neden olabilir…

su altı köpek fotoğrafları
kaynak: https://www.instagram.com/sethcasteel/

PatiliYorum’un patileme işleri hız kesmeden devam ediyor!

Su altı köpek fotoğrafları harika görünüyor! Bugün seni, inanılmaz eğlenceli ve sevimli bir fotoğraf serisinin nasıl viral hale gelip kitap ve hatta sergi olduğu hikayesi ve pek tabii bu serinin yaratıcısı Seth Cassel ile tanıştırmak istiyorum!

Uyarı: Fotoğraflar kalbinin erimesine, çıt etmesine, pıt etmesine neden olabilir…

Seth Casteel, Amerikalı bir fotoğraf sanatçısı. İnternette fenomen oluşu ve fotoğraflarının tanınır hale gelmesi ise su altında köpekler ile gerçekleştirdiği fotoğraf çekimlerinden çıkan birbirinden güzel, eğlenceli karelere dayanıyor!

su altı köpek fotoğrafları
www.instagram.com/sethcasteel/

Seth Casteel, sualtında köpek fotoğrafı çekme fikrinin kendisinden değil; bir köpekten çıktığını belirtiyor. ‘O nasıl olmuş ki ya?’ diye düşündüğünü tahmin edebiliyorum! Hemen açıklayayım: Seth Casteel, Buster adından bir Cavalier King Charles Spaniel ile 2010 yılında bir çekim gerçekleştirmekteymiş. Çekim, sıradan bir çekim olarak tasarlanmış aslında. Köpeğin çeşitli açılardan fotoğrafları çekilecek, bu sayede köpeğin dair detaylı bir tanıtım yapılacakmış; ancak işler pek de böyle ilerlememiş!

su altı köpek fotoğrafları
www.instagram.com/sethcasteel/

Buster, durmaksızın çekim alanında bulunan havuza atlıyor, doyasıya yüzüyormuş. Buster’ın bu halleri Casteel’in çok hoşuna gitmiş ve Buster’ın suya atladığı bir esnada o da dayanamayıp o an ekipmanda bulunan sualtı kamerasını da kaptığı gibi suya atlayıvermiş! Casteel, Buster’ın hayatını değiştirdiğini; çünkü ‘Sualtı Köpekleri’ serisinin ve devamında yayımlanan başta Sualtı Köpekleri (Underwater Dogs) olmak üzere tüm kitapların Buster sayesinde ortaya çıktığını söylüyor ve ekliyor: ‘Sualtı Köpekleri isimli seride, kitapta ve daha nicesinde benim adımın geçmesi bence tamamen yanlış. Tüm bunlar benim değil, Buster’ın eseri ve onun adıyla anılmayı hak ediyor.’ 

seth casteel
www.instagram.com/sethcasteel/

Seth Casteel, Buster sayesinde geliştirdiği ve yetişkin köpeklerle çekimini yaptığı su altı köpek fotoğrafları serisinin devamını yavru köpeklerle getirmiş ve bu seriyi de ‘Sualtı Yavruları (Underwater Puppies)’ adıyla kitap olarak yayımlamış. Yetişkin köpeklerle yapılan çekimlerin hemen ardından yavru köpeklerle böylesi bir projenin yapılmak istenmesinin ardında ise yine iç ısıtan bir hikaye yatıyor: Casteel, 2007 yılında barınaklardaki köpeklerin fotoğraflarını çekiyor, bu profesyönel çekilmiş fotoğraflar sayesinde daha fazla insanın dikkatini barınaklara yönlendirmeyi ve daha fazla köpeğin sahiplendirilmesini umut ediyormuş. Yavru köpeklerle su altında gerçekleşecek çekim sayesinde de yıllar önce barınak köpekleri için geliştirdiği bu ince davranışı, artık fazlasıyla popüler bir kişi haline gelmiş olduğundan, yinelemek ve bu sefer daha büyük kitlelere ulaşmak niyetindeymiş.

Yavru köpeklerle yapılan çekimlere dair bir detaydan daha bahsedeyim: Bu çekimler esnasında tamı tamına 1500 adet yavru köpek ile çalışılmış. Casteel, çekim esnasında köpeklere, istedikleri zaman havuzdan kolayca çıkabilmeleri için çıkışı da kendisi öğretmiş!

www.instagram.com/sethcasteel/

Çekimlerde Casteel, sıradan bir mayo giyiyor ve köpeklerle birlikte, birebir aynı tempoda hareket ediyormuş. Bu çekimleri ekipmanlı profesyönel bir dalış gibi düşünmemekte fayda var; zira köpekler sürekli hareket halinde, Casteel’de onların peşinde… Rahat giyim ve dolayısıyla rahat hareket edebilmek şart! Çekimlerde yeri geldiğinde Casteel 60 saniyeye kadar nefesini suyun altında tutmak zorunda kalabiliyormuş. Köpeklerin dikkatini çekmek ve istenilen davranışları yerine getirmeleri konusunda motive etmek için çeşitli oyuncaklar kullanıyormuş.

 Yeri gelmişken hemen söyleyeyim; çekimlerde hiçbir canlıya zarar verilmiyor, güvenlik önemleri en üst seviyede tutuluyormuş.

Seth Casteel ve su altı çekimleri, artık bir çekimden çok daha fazlası. Az evvel de belirtiğim gibi, bu çekimlerden çıkan seriler ve nicesi kitap olarak basılmış durumda. İlk seri ve ilk kitap ‘Sualtı Köpekleri’ New York Times’ın en çok satanlar listesine girmeyi başarmış, ayrıca 2012 yılının en çok satılan fotoğraf kitabı olmuş. Bu kitaplara ülkemizde de ulaşmak mümkün!

www.instagram.com/sethcasteel/

Casteel’in hayatını değiştiren seri, 2019 yılında ilk kez bir sergiye de konuk olmuş. Minnesota Marine Art Museum’da gerçekleştiren sergide tamamen popüler olan sualtı köpek fotoğraflarını sergilemiş.

Kendi adıma; başta bu harika karelerin çekimine vesile olmuş akıllı köpüş Buster’a, ardından Buster’ın sözünü dinleyip fikrin peşine düşerek bu harika kareleri yaratan Seth Casteel’a ve çekimlere konuk olmuş tüm tüylü dostlarımıza çok teşekkür ediyorum!

Senin favorin hangisi? Ben seçmekte baya bir zorlandım ve sonunda pes ettim. Üstelik şu suratlara bakın! Seçim yapmak imkansız gibi geliyor!

Bu güzel karelerin gününüze mutluluk katması dileğiyle… 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Paylaşan PatiliYorum