Sokak Hayvanları İçin Tezgah Açan Küçük Kıza Alkış!

Bazı şeyler yaş dinlemiyor gerçekten, mesela vicdan ve hayvanseverlik. Nitekim bunun en güzel kanıtı, Karabükte yaşayan İpek Uluyurt değil de kim?

İpek ve açtığı sokak hayvanları için tezgah Fotoğraf: Yasin Erdem

Sokak hayvanları için tezgah açmak ve evdeki kullanılmayan eşyaları değerlendirmek gerçekten harika bir fikir. Bununla birlikte görüyoruz ki, harika fikirler için yaşını başını almış olmaya hiç gerek yok. Nitekim kendi küçük ama kalbi kocaman İpek, sergilediği örnek davranış ile bunu kanıtlıyor bizlere.

Karabük’ün 75. Yıl Mahallesinde oturan İpek, sokak hayvanlarının mamaya ihtiyaç duyduğunu fark etti. Buradan yola çıkan küçük kız, özellikle kış şartlarında patili dostlarımıza yardım etmek istedi. Evinin yanındaki bir parkta tezgah açarak, kazandığı parayla mama alıyor İpek. Peki kendine ait veya akrabalarından edindiği eşyalardan oluşan tezgahında neler mi var? Oyuncaklar, kitaplar, resimler, el yazmaları ve niceleri! Küçük kızımız sokak hayvanları için tezgah açmakla kalmıyor sadece. Aynı zamanda kendinden bir parça koyarak, kendi eşyalarından da vazgeçiyor. Bu onun kocaman yüreğinin kanıtı değil de nedir?

sokak hayvanları için tezgah kız
Sokak hayvanları için tezgah açan İpek Kurt / Fotoğraf: Yasin Erdem

SOKAK HAYVANLARI İÇİN TEZGAH KURMAK ONU MUTLU EDİYOR

İhlas Haber Ajansı’ndan Yasin Erdem’in haberine göre, tezgaha rağbet var! Belki de ufaklığın yaptığı tasarım dokunuşları sayesindedir. Nitekim tezgahının olduğu kamelyaya üzerinde hayvanlarla ilgili sözler de bulunuyor. Örnek olarak “Bizim kadar yaşam hakkına sahipler’’, “Doğanın dengesi hayvanlarla korunur’’, “Hayvanları koruyun’’ yazıları göze çarpıyor.

İpek’in açıklaması ise pırıl pırıl kalbinin bir yansıması adeta, “Eşyaların çoğu bana ait. Bazılarını da akrabalarımdan aldım. Hayvanları o kadar çok seviyorum ki. Büyüyünce veteriner olmak istiyorum. Evimde de bir kedim var. Arada bir gelenler oluyor. Satış yapabiliyorum. Görenler ‘Çok iyi bir şey yapıyorsun, aferin sana’ diyorlar. Hayvanlara yardım etmek beni çok mutlu ediyor’’ diyor küçük kız.

Umarız bu azmini ve veteriner hekimlik hayallerini sürdürür İpek. Çünkü bu ufak yaşta sokak hayvanları için tezgah açmak, oldukça cesur bir girişim. Hayvanlara duyduğu sevginin de en net temsilcilerinden biri.

Yaratıcı çalışmalar ile sokak hayvanlarına yardım etmek her şekilde mümkün. Mesela zaman zaman yaratıcı çözümler ile birçok sorunun üstesinden aynı anda gelebiliriz. Örnek mi? Portekiz’de kedilere yuva olan çamaşır makineleri! Yazımızı buradan okuyabilirsin.

Paylaşan heymypet