Sıradan Bir Kedinin Ortalama Ömrü Ne Kadar Olur?

Hepimiz kedilerimizi kendi yavrumuz gibi görürüz. Dolayısıyla onların başına bir şey gelmesinden oldukça endişe duyarız. Yine de onun doğal seleksiyonundaki yaşam ömrünü bilmek bizlerin hayatını kolaylaştırıyor. Sahi, sıradan bir kedinin ortalama ömrü ne kadar olur? Haydi, öğrenelim!

sıradan bir kedinin ömrü

 

 

Sıradan bir kedinin ortalama ömrü yaklaşık 15 yıl. Bu nedenle genellikle evcil köpeklerimizin çoğundan daha uzun yaşarlar. Genç bir kedinin, hatta yirmili yaşlarında bir kedinin görülmesi alışılmadık bir durum değil. Kedinin ne kadar yaşayabileceğini belirlemede birçok faktör rol oynar. Özellikle de sağlık durumu.

Kedi Irkları ve Ömrü

Bir kedinin tam olarak ne kadar yaşayacağını bilmek imkansız olsa da, bazı kedi türlerinin diğerlerinden daha uzun yaşadığı biliniyor. Siyam ve Manx kedi ırkları, genellikle kedi rekabetinden daha uzun yaşayan iki kedi ırkı. Ancak diğer ırkların 20’li ve hatta 30’lu yaşlarına kadar yaşadığı da görüldü. Hem safkan hem de evcil melez kediler, türün ortalama yaşam süresini geçme potansiyeline sahip olur.

Kedi Beslenmesi ve Ömrü

Kediler öncelikle et yerler, bu nedenle zorunlu etobur olarak kabul edilir. Bir ev kedisinin beslenme ihtiyaçlarını belirlemek için birçok araştırma yapıldı. Bu nedenle kedi sahipleri için mevcut olan mama seçenekleri oldukça fazla.

Ancak tüm yiyecekler eşit üretilmiyor. Yetişkin kediler büyük miktarlarda karbonhidrat veya laktozu sindireme. Bu nedenle bunlar mamalarında gereksiz bileşenler olarak yer alır. Karbonhidratlar sindirilen protein miktarını bile azaltır. Bu yüzden aslında bir kedi için zararlı sayılır. Öte yandan proteinler bir kedi için çok önemli. Kediler, benzersiz sindirim sistemleri nedeniyle bir köpeğe kıyasla çok miktarda proteine ​​ihtiyaç duyar. Yetişkin kediler günde en az 5,5 g/kg protein almalı. Bu, ortalama sekiz kiloluk bir kedinin her gün en az 20 gram ve genellikle çok daha fazla protein tüketmesi gerektiği anlamına gelir.

Esansiyel amino asitler de bir kedi için çok önemli bileşenler. Taurin, metiyonin ve sistin bu temel amino asitlerden bazıları. Bunlar, önemli vitaminler ve uygun miktarda protein olmadan bir kedinin sağlığı büyük zarar görür.

sıradan bir kedinin ömrü

Kedi Sağlığı ve Ömrü

Elbette sağlıklı beslenmeyen bir kedi sağlık sorunları yaşar. Ancak parazitler ve hastalıklar da kedilerin sağlığını etkileyen bir diğer faktör. Bazı hastalıkların kediler üzerinde uzun vadeli etkileri olur ve ömürlerini kısaltır.

Zayıf genetik, bağışıklığı zayıflamış ve organ fonksiyonlarını tehlikeye atan kediler, sağlıklı kediler kadar uzun yaşamaz.

Kedi Yaşam Tarzı ve Ömrü

Bazı kediler kapalı mekan evcil hayvanı olarak kabul edilir. Diğerleri de sokak hayvanları. Sokak kedilerinin aldığı günlük riskler, ev kedilerininkinden çok daha yüksek. Bu nedenle sokak kedilerinin ömrü genellikle kısalır. Bir kedi dışarıda ne kadar çok zaman harcarsa, o ortamdan kaynaklanan bir yaralanma veya hastalık riski o kadar fazla olur.

Evdeki kediler, güvenli bir evde barındırıldıkları için çok fazla riske maruz kalmaz. Yabani hayvanlar ve araçlar, evdeki bir kedi için tehdit oluşturmaz. Diyetleri genellikle kontrol edilir ve özellikle aşılanır ve önleyici ilaçlar kullanılırsa hastalanma riskleri azalır.

Kaydedilen En Yaşlı Kedi

Guinness Dünya Rekorları en yaşlı kediyi 38 yıl üç gün yaşamış olarak listeliyor. Crème Puff, bazen kuşkonmaz, yumurta ve krema gibi garip şeylerle beslenen evcil bir stenografi kediydi. 1967’de doğdu ve 2005’te Austin, Teksas’ta öldü. Crème Puff’ın bu kadar yaşlı bir kedi olacak kadar nasıl yaşayabildiği tam olarak bilinmiyor. Ancak sevgi dolu bakım, iyi genetik ve güvenli bir ortamın birleşimi muhtemelen kilit faktörler.

Kedimizin hayatı üzerinde hiçbir zaman tam kontrole sahip olmasak da, uzun bir hayat yaşama ihtimallerini artırmak için onlara güvenli, sağlıklı ve sevgi dolu bir ortam sunmalıyız. Bu yüzdendir ki sokak kedilerinin sahiplenilmesi gerektiğini her fırsatta söylüyoruz. 

Paylaşan heymypet