Sınırsız Besleme Kediler İçin Kötü Mü?

“Sınırsız beslenme kediler için kötü mü?” sorusunu cevapladığımız bu yazımızda çoğu ebeveynin bilmediği detayları ele aldık. Onların karnının doyduğundan emin olmak isterken aslında büyük hatalar yapıyorlar. Devamı yazımızda…

sınırsız besleme

 

 

Sorumlu bir evcil hayvan ebeveyni olarak tüylü arkadaşlarımıza mümkün olan en iyi bakımı sağlamak isteriz. Bu en iyi bakıma besleyici bir diyet de dahil. Beslenmeyle ilgili yaygın sorulardan biri de sınırsız beslenmenin uygun olup olmadığı. Sınırsız besleme, kedilerin istedikleri zaman yemeleri için mamanın hazır bırakılması uygulamasına verilen genel bir ad. Çoğu kişiye pratik gelse de, pek iyi bir yöntem değil.

Ücretsiz beslenme kavramını keşfedeceğiz. Daha sonra bazı kişilerin bu yöntemi seçmesinin nedenlerini tartışacağız ve dezavantajlarını ortaya çıkaracağız. Yazımızın sonuna geldiğimiz zaman tüylü bebeğini nasıl besleyeceğine ve onu uzun vadede sağlıklı tutacağını öğrenmiş olacaksın.

Sınırsız Beslenme Nedir?

Sınırsız besleme, kedinin gün boyu erişebileceği bir kase mama bulundurmak ve ne zaman acıksa yemesine izin vermek anlamına gelir. Bir kedi ebeveyninin belirli yemek zamanlarında yiyecekleri dağıttığı programlı beslemenin aksine, sınırsız besleme, kedilerin yiyeceklerini kendi hızlarında yemelerine olanak tanır.

İnsanlar Neden Kedileri Sınırsız Besliyor?

Kolaylık! İşte insanları kedileri ücretsiz beslemeyi tercih etmeye iten önemli bir faktör. Bu yöntemle katı beslenme programlarına bağlı kalmana gerek kalmaz. Bu beslenme şekli de yoğun aileler veya uzun süre evden uzakta olan evcil hayvan ebeveynleri için ideal kılar. Çok kedili bir evde yaşayan bazı evcil hayvan ebeveynleri de, bireysel açlık ihtiyaçları ne olursa olsun tüm kedilerin her zaman yiyeceğe erişebilmelerini sağlamak için bu yöntemi tercih eder. Ek olarak, bazıları bu yöntemin kedilerin yemek zamanlarıyla ilgili açlık veya kaygı yaşamasını engellediğine inanıyor.

sınırsız beslemeSerbest Beslenme İyi Mi Kötü Mü?

Serbest besleme uygun olsa da potansiyel dezavantajlar da vardır. Önemli bir endişe, aşırı yeme riski ve dolayısıyla obeziteye yol açmasıdır. Yiyeceklere sınırsız erişimi olan kediler, gereğinden fazla kalori tüketebilir, bu da kilo alımına ve buna bağlı sağlık sorunlarına yol açabilir. Ücretsiz beslenmeyle kedinizin iştahını izlemek zorlaşır ve sağlık sorunlarına işaret edebilecek değişiklikleri fark etmek zorlaşır.

Serbest beslemenin ikinci dezavantajı, sık sık yemenin kedinin susuz kalmasına neden olması. Kediler her yemek yediğinde, sadece yiyecekleri sindirebilmek için sistemlerinde bulunan gerekli nemi kullanıyorlar. Bu nedenle onları sistematik bir dehidrasyon döngüsünde tutuyorlar.

Serbest beslemenin üçüncü bir dezavantajı, tutarlı bir tuvalet rutini oluşturmasına olan etkisi. Planlı besleme, kedinin kum kutusunu kullanmaya ne zaman duyacağını tahmin etmene olanak tanır. Sınırsız beslenme durumunda kediler öngörülemeyen dışkılama alışkanlıklarına sahip olur. Bu da çöp kutusunun temiz ve düzenli tutulmasını zorlaştırır.

Kedini Nasıl Besleyeceksin?

Sınırsız besleme uygun gibi görünse de, kedinin ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını düşünmek çok önemli. Serbest beslemeyi tercih edersen, kedin yiyecek alımını yakından izle. Öğünlerinde porsiyon kontrolü uygula. Hatta kilo alımını ve buna bağlı sağlık sorunlarını önlemek için aktif oyun süresini tamamladığından emin ol. 

Alternatif olarak, planlı besleme, alışılan bir rutin sunar. Kedinin yeme alışkanlıklarını daha yakından izlemene olanak tanır. Ayrıca kum kutusunun tutarlı bir programa göre temizlenmesini sağlar.

Bu konuda aklında soru işaretleri varsa, veterinerine danışmayı düşün. Eminiz ki o da bizim gibi planlı beslenmenin önemine dikkat çekecek. 

Paylaşan heymypet