Sincap Beslemek Yasak Mı?

Bir ağacın altında kitabını okurken seninle arkadaş olmak için gelen fındık sever sincabı çok mu sevdin? Alıp eve götürmeyi bir an olsun düşündüysen, bu yazımızı okumalısın. Çünkü, sincap beslemek yasak olabilir…

sincap beslemek

 

 

Son zamanlarda sincap beslemek ve sincap sahiplenme farklı bir evcil hayvan edinmek isteyenlerin sıklıkla merak ettiği bir konu haline geldi. Ancak sincap sahiplenme meselesi diğer hayvanlar gibi gerçekleşmiyor.

Yaban hayvanı olduğu için doğal ortamlarından uzaklaştırılması yanlış bir durum. Fakat onları yaban hayatından alarak sincap satışı yapan kişiler de bulunuyor. Sincap sahiplenmek isteyen kişiler bu kişiler ile iletişime geçerek fiyatını sorup satın almak istiyorlar. Daha neler!

Sincapların evcil olduğunu düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Bu muhteşem canlılar sevimli görüntüleri ile ilk görünüşte mükemmel bir evcil dost gibi görünebilir. Bu da onların evcilleştirilip birlikte yaşayabileceğiniz kanısını güçlendirir. Fakat bu çoğu kez oldukça büyük bir yanılgı. Sincap doğası gereği evcil değildir ve kümes gibi ortamlarda da yaşamını kolay kolay sürdüremez. Bu tarz bir yaşam onun doğasına aykırıdır.

Oldukça hareketli bir hayvan türü olduğu gibi, yaban hayatından koparılması da zordur. Bazı kaynaklarda bebeklik döneminde eve alınan bir yavru sincabın kolaylıkla evcilleştirilebileceği anlatılır. Ancak, sincaplar oldukça hassas bir yapıya sahip olur. Kötü bakım, ilgisizlik, doğadan koparılma ya da doğaya tekrar salınma gibi durumlar ağır travmatik etkilere yaratabilir. Bu durumda bu sevimli hayvanların üzüntüden ne yazık ki hayatını kaybetmesine sebep olabiliriz.

Ayrıca ülkemizde sincaplar Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından koruma altındaki yaban hayvanları sınıfına dahil edilmiştir. Bu nedenle, doğadan koparılarak farklı ortamlarda büyütülmeye çalışılması ya da satın alınması yasaktır.

İlgili makamlar tarafından bu yasağın ihlal edildiği durumlar tespit edildiğinde ise cezai yaptırımlar uygulanabilir.

sincap beslemekEvde Sincap Beslemek Neden Yasak?

Sincapların her türü; evcil olmayan, kümes hayvanı olmayan bir canlı. Sincap bir yaban hayvanıdır ve onu belli bir alana onu kendi hür yaşam alanından doğadan koparıp onu hapsetmek ve daha sonra da onu terk etmek ona yapabileceğin en büyük kötülüklerden bir tanesi olur.

Kendi hür alanından yani doğadan kopartılmış sosyal ilişkileri insanlar ile kısıtlanmış bir yaban hayvanı için bu durum vahşet verici bir durum.

Tarım Ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Tarafından koruma altına alınan yaban hayvanlarından olan sincap türleri için bir takım sözleşme imzalanmış. Bu imzalardan en büyüğü ise CİTES (Convention on the International Trade in Endangered Species of Wild Flora and Fauna). Yani, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme…

CİTES sözleşmesi kapsamında doğadan alarak beslenmesi, büyütülmesi satılması ve hatta satın alınması çok büyük yasak olarak belirlenmiştir. Türkiye bu suçu tescillemiş ve 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa göre ceza yaptırımı getirmiş bir ülkedir.

Lütfen, en sevdikleri ortamdan koparmak yerine minik dostlarımıza kendi alanlarında yardım edelim. Pek sık rastlamasak da onların minicik sesleri hepimize iyi gelir. Duygusal mı duygusal dostlarımız minik bir gülümseme ve bir avuç fındık ile evcilleştirilmeden de sevgi bağı oluşturabilir. Onun sağlığından endişe ediyorsan ve evin etrafında ‘pinekleyen’ bir sincap gördüysen, ağaçların birine onun için bir yuva yapabilirsin.

Sen daha önce bir sincap besledin mi? Peki, sincap sahiplenmenin yasak ve yaptırımları olduğunu biliyor muydun? Umarız ki verdiğimiz bilgiler seni aydınlatmaya yetmiştir…

Paylaşan heymypet