Seyahat Sırasında Sokak Hayvanlarına Nasıl Yardım Edilir?

Başıboş bir kedi ya da köpek bulmak gerçekten üzücü. Özellikle tatildeyken ya da hareket halindeyken, durumla nasıl başa çıkılacağını bilmek zor. Hepimiz kendi evcil hayvanlarımıza değer veririz ve bir hayvanın kendi başına mücadele etmeye bırakıldığını görmek yürek parçalayıcıdır. Bununla birlikte, pek çok eski evcil hayvan veya bir evde bulunma şansı olmayan evcil hayvanlar için bu sert bir gerçektir. Ne yazık ki, bütün sokak hayvanlarına yardım edebilecek imkanımız olmasa da, daha küçük ölçekte yardım edebileceğimiz yollar var. Gelin birlikte seyahat sırasında sokak hayvanlarına nasıl yardım edilir bakalım!

Sokak Hayvanlarına Yardım Etmek

Hindistan, Udaipur’daki Sınırsız Hayvan Yardımı’nın kurucu ortağı Erika Abrams, “Sokakta hayvanları görmek Batılı gezginler için bir şok olabilir” dedi. “Sokak hayvanlarının hayatları son derece zordur. Ama aynı zamanda neşe dolu da olabilir.” Ne yazık ki, işlevsel olarak sokak hayvanlarıyla uğraşmanın sadece senin için değil, evde seni bekleyen tüm evcil hayvanlar için hastalık riski oluşturabileceğini unutma. Ancak sokak hayvanlarıyla nasıl ilişki kuracağını biliyorsan, bir hayat kurtarabilir veya en azından geçici bir rahatlık sağlayabilirsin. İleri Hayvan Refahı Toplumu barınak yöneticisi Lisa Chastain, “Herhangi bir hayvanın acı çektiğini görürseniz, yürümeyin, çaba gösterin” dİyor. “Bazen sadece yiyecek ve su vermek bile sokak hayvanlarına büyük bir yardımdır.” Yardıma muhtaç sokakları görmeyi beklediğin bir yere seyahat ediyorsan, kör olma.

Cornell Üniversitesi Veterinerlik Koleji’nde barınak tıbbı klinik profesörü yardımcısı Erin Henry, varış noktandaki hayvan kurtarma operasyonlarının isimleri ve iletişim bilgileri ile hazırlanmanı öneriyor. Bu kuruluşlar, muhtemelen, bulunan kedi veya köpeklere bakmak için bavulundan çıkaracağından daha fazla kaynağa sahip olacaktır. Ayrıca, ziyaret ettiğin yere bağlı olarak, bulduğun hayvanın tipik bir “sahipliği” olmadığını, ancak yine de acı çekmediğini veya yardıma muhtaç olmayabileceğini de göz önünde bulundur. Örneğin, Tayland’ın Phuket kentindeki topluluklar, Soi Köpek Vakfı ile birlikte sahil köpeklerine göz kulak oluyorlar. Adanın kurtarma gruplarından biri, “İstanbul’da sakinlerin şehrin birçok kedisine yürekten bağlılıkları o kadar sevimli ki, onların türler arası ilişkileri 2016 yılında “Kedi” adlı belgesel filme konu oldu” diyor. Bu hayvanlar iyi bakılıyor, seviliyor ve muhtemelen herhangi bir kurtarmaya ihtiyaçları yok.

Evde Yapabileceklerin

Seyahat ederken yardıma ihtiyacı olan hayvanları bulmak üzücü olsa da, ne yazık ki bölgende ihtiyaç duyan çok sayıda evcil hayvanın olması muhtemeldir. Çevrende yaşayan başıboş kedilere yardım etmek istiyorsan, yaşadığın bölgedeki belediyelerin programlarına bak. Bu programlar, evde refakatçisi olamayan başıboş kediler için gerekli veteriner bakımı ve mamasını sağlarken, gelecek nesillerin üremesini de engeller. Kendi bahçende bir sokak kedisinin varlığından haberdarsan, onları hastalıklardan korumak için güvenilir bir barınağa götürebilirsin. Kendi kedin de varsa, onu içeride, korumalı bir kedi evinde tutun. Denetlenmeyen sokak kedileri sadece birçok sağlık tehlikesiyle karşı karşıya kalmaz, aynı zamanda diğer sokak kedileriyle kavga edebilir ve üreyebilir.

Paylaşan heymypet