Sevdiklerini Biliyoruz Ama Kediler Yoğurt Yiyebilir Mi?

Kedini bir kaşık dolusu yoğurt ile beslemeden önce birkaç önlem almak isteyeceksin. Evet sevdiklerini biliyoruz ama kediler yoğurt yiyebilir mi?

Kedi sahipleri hikayeyi çok iyi biliyor. Bir kap meyveli yoğurdunu soyup açıyorsun ve daha kaşığını bile alamadan kedin tadına bakmak için bir yolunu bulmaya çalışıyor. Sevdiklerini biliyoruz peki kediler yoğurt yiyebilir mi? Cevap evet, bazı yoğurt türleri kediler için güvenlidir. Ancak bu, diyetlerinin düzenli bir parçası olması gerektiği anlamına gelmez. Kedine bir ısırık vermeden önce her zaman beslenme etiketini kontrol etmen gerekiyor.

Yoğurt Kediler İçin İyi Mi Kötü Mü?

Yoğurt yüksek düzeyde protein, kalsiyum, B2, B12 vitaminleri ve probiyotikler sunar. Bu nedenle kedin için iyi olduğunu düşünebilirsin. Ancak kedin zaten sağlıklı ve dengeli bir veteriner tarafından önerilen kedi maması yiyorsa, bu faydalar, kedinin diyetine günlük bir katkı olarak yoğurdu garanti etmek için yeterli değildir.

Kediler yoğurt yiyebilirken, bunun tüm kedigiller için ideal bir muamele olmadığını bilmen gerekiyor.

Süt ürünleri genel olarak kedilerde GI rahatsızlığına neden olur. Çünkü çoğu kedi laktoz intoleransıdır. Esas olarak gevşek dışkı ve kusmaya neden olur. Bundan dolayı yoğurt, bir kediyi beslemek için ideal yiyecekler listesinde üst sıralarda yer almaz.

Laktoz intoleransının en yaygın belirtisi, ishal veya kusma gibi GI rahatsızlığıdır. Kedin süt ürünleri yedikten sonraki 8-12 saat içinde bu semptomlardan herhangi birini yaşarsa, bu laktoz intoleransı olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.

İnsanlar için yoğurt, sindirime yardımcı olan güçlü bir dost bakteri veya probiyotik kaynağıdır. Bununla birlikte, evcil hayvanlarımız GI problemleriyle uğraşmadıkça tipik olarak aynı bakterilere ihtiyaç duymazlar. Kedinin sindirim sistemi bozuksa, yoğurt kaşığını bırakıp veterinere gitmek en iyisidir. Kedinin veterineri sindirim sorunlarını azaltacak ve hatta bağırsaklarına yardımcı olmak için kedin için güvenli probiyotikler önerecektir.

Kediler İçin Hangi Yoğurt Çeşitleri Güvenlidir?

Kedinin süt ürünlerine karşı herhangi bir hassasiyeti yoksa, çoğu sade, şekersiz yoğurt kediler için güvenlidir. Bununla birlikte, kedine bir kaşık vermeden önce, ona zarar verecek fazladan malzeme olmadığından emin olman gerekiyor. Genel olarak, düşük kalorili ve aromalı yoğurtlar, kedinden uzak tutmak isteyeceğin ekstra toksik maddeler içerdiklerinden, bunları tercih etme. Bu tarz yoğurtlar, şunları içerir:

-Ksilitol

-Üzüm veya kuru üzüm

-Çikolata

-Narenciye (limon, misket limonu, portakal, greyfurt vb.)

-Hindistan cevizi

Kediler İçin Ne Kadar Yoğurt Zararlı Değildir?

Kedinin süt ürünlerine kötü tepki vermediği göz önüne alındığında, en fazla bir çorba kaşığı yoğurt, paylaşmak için güvenli bir muameledir. Genel bir kural olarak, ikramlar kedinin günlük kalori alımının yüzde 10’undan fazlasını oluşturmamalıdır. Bununla birlikte, yine de genel olarak kedilerde yüksek laktoz intoleransı insidansı nedeniyle, onlara kediye özel bir ödül maması vermek ve sadece süt ürünlerinden tamamen kaçınmak tercih edilir.

Kedinin, veteriner onaylı kedi maması aracılığıyla temel besinlerinin çoğunu sağlıklı ve dengeli bir diyetle alıyor olması gerekiyor. Biraz yoğurdun kedine zarar verme olasılığı düşük olsa da, veterinerin önerdiği kedi maması ve hatta ev yapımı kedi maması, kedinin süt ürünleriyle gelen potansiyel olarak dağınık sorunlardan herhangi biri olmadan atıştırmasına izin verecektir.

 

Paylaşan heymypet