Şeker Planörlerinin Davranışları

Şeker planörleri hakkında detaylı bilgi edinmek mi istiyorsun? Acaba onların davranışları nasıl olur? Haydi, birlikte yakından tanıyalım!

şeker planörlerinin

 

 

Şeker planörler, Avustralya, Papua Yeni Gine ve Endonezya’yı evleri olarak gören sevimli küçük keseli hayvanlar. Ama aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki evlerde çok popüler evcil hayvanlardır. Eşsiz ve özel beslenme gereksinimleri olur. Ancak davranışlarını anlayabilirsen, bakımı çok eğlenceli olur. Gelelim şeker planörlerinin diğer davranışlarına…

Vahşi Doğada Şeker Planörleri

Vahşi planörler, yedi yetişkine kadar (artı yeni doğmuş bebekler) gruplar halinde yaşar. Hatta oldukça sosyal olmalarıyla bilinir. Ağaçlarda yaşarlar, sosyal bakım yaparlar. İki dönümden fazla arazi ve ağaçları içerebilen bölgelerini korurlar. Baskın erkek, tükürüğüyle ve koku bezlerini (göğsünde ve alnında) kullanarak grubunun geri kalanını işaretler. Bu sayede kolonisinin üyelerini bu eşsiz koku ile tanır.

Şeker Planörü Sahiplenmek

Normal, vahşi bir şeker planörünün ne yaptığını (ve neden yaptığını) anladığın zaman evcil şeker planörünüzün evde ne yaptığını daha iyi anlaman mümkün. Evcil hayvanın olarak yalnız bir planörün varsa, arkadaşlık için can attığını anlaman gerek. Eğer onun sosyal arkadaşı olamaz ve gününün büyük bir kısmını ona ayıramazsan, dostun strese girer. 

Kısırlaştırılmamış erkek planörün varsa daha fazla bölgesel davranış yaşaman mümkün. Çünkü içgüdüleri ona, eğer bir şeyler onun gibi kokmuyorsa, bunların kendi bölgesi veya kolonisi için bir tehdit olduğunu söyler. Genel olarak, evcil planörler tipik olarak vahşi planörler olarak tutulmaz. Bu nedenle ya bakımını onlar için daha doğal bir ortam yaratacak şekilde uyarlamalı ya da en azından bazı davranışlarının türler için normal olduğunu anlamalıyız. (örneğin, koku alma, korktuğunda tırmalama vb.).

şeker planörlerinin

Şeker Planörlerinin Normal Davranışları Nasıl Olur?

Şeker planörleri çok sosyal canlılar. Eve alıştığı takdirde (özellikle genç bir yavruyken) insanlara karşı son derece arkadaş canlısı olur. Normal şeker planör davranışı, eğer yalnız tutulurlarsa ve sen planörünle her gün vakit geçirmek için yeterli zaman yaratırsan planörin seninle bağ kurar.

Planörlerin korktuklarında, üzüldüklerinde veya tehdit edildiklerinde ses çıkarır. Sanırım bu sesi tarif etmemiz biraz zor. Yaşayarak göreceksin.

Erkek planörlerin, eşyalarına ve sosyal gruplarına veya eşlerine kokuyla işaretleme yapması normal. Planörün üzerinize sürtünerek veya hatta üzerinize biraz idrar damlatarak seni işaretlemesi mümkün.

Şeker planörleri gececi bir hayvan. Bu nedenle genellikle gün boyunca aktif olmaz. Bu, sen uyanıkken ve o uyurken planörünle bağ kuramayacağınız anlamına gelmez. Ancak onunla oynamak için onu uyandırmaya çalışırsan biraz huysuz olabileceği anlamına gelir. Çoğu planör sahibinin gün boyunca boyunlarına ve gömleğinin altına taktıkları bir kumaş veya yün kese olur. Bu, planörlerini onlara yakın tutar. Böylece kokun evcil hayvan şeker planörünüze aşina olur. Bu, özellikle sana aşina olmayan ve henüz seninle bağ kurmamış olan eğlenceler ve yeni planörler için önemli.

Şeker planörleri, genellikle gün boyunca uyudukları için genellikle akşamları yemeklerinin tadını çıkarırlar. Bu, yemek zamanlarını evcil hayvanınla paylaşamayacağın anlamına gelmez. Sen yatağa gittiğin zaman yemeklerinin taze olduğundan emin olman gerektiği anlamına gelir.

Şeker planörleri ağaçları sever. Bu yüzden tırmanmayı ve bir yerden bir yere atlamayı severler. Yerde koşmak istemiyor değil mi? Yükseklerde kendilerini güvende hissederler. Böylece hemen koluna tırmanıp ensene saklanması olası. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlıkları için bu normal davranışı teşvik ettiğinden emin ol. Ancak buna yalnızca güvenli ortamlarda izin ver.

Paylaşan heymypet