Şef Daniel Humm ve Devrim Niteliğindeki Vegan Servis Tercihi

Michelin yıldızlı vegan restoran mı dediniz? Bu bir rüya olmalı…

vegan
Fotoğraf: Instagram/@danielhumm https://www.instagram.com/p/CPv-JaTLZYr/

Bu köşeyi takip eden pati dostlarının pek iyi bildiği üzere dünyanın dört bir yanından hayvanlarla ilgili iyi haberler paylaşıyorum sizinle fırsat buldukça. Hayvanlara yönelik şiddetle ilgili yasal düzenlemelerden, kürk ve deri kullanımına son verilmesine kadar birçok konuda yazmıştım. Bugün ise konumuz yeme içme sektörünü değiştirebilecek bir vegan restoran…

ABD’nin (ve dünyanın) en tanınmış şeflerinden biri Daniel Humm, bir ay kadar önce yaptığı bir açıklamayla üç Michelin yıldızlı restoranın Eleven Madison Park’ta et ürünleri servis etmeyeceğini duyurmuştu. Restoran yeni menüsüyle 10 Haziran’da görücüye çıktı ve ABD basınındaki yorumlara bakılırsa çok da beğenildi.

Humm, Mayıs başında yaptığı açıklamada “vegan” kelimesini kullanmıyordu ama önemli noktaların altını çiziyor ve şöyle diyordu:

“Geçtiğimiz yılın ortalarında EMP’nin pandemiden sonra nasıl bir yer olacağını ve gıdaya nasıl yaratıcı bir gözle bakacağımızı düşünmeye başladığımızda, sadece dünyanın değil kendimizin de değiştiğini fark ettik. Her zaman çevremize dair bir hassasiyet gözetmiştik ama halihazırdaki yeme modelinin birçok açıdan sürdürülebilir olmadığı günden güne daha net hale geliyordu. Bu nedenle bitki bazlı yemeklerin sunduğu inanılmaz fırsatları sizlerle paylaşırken şehrimiz ve gezegenimizle bağımızı kuvvetlendirmenin de heyecanı içindeyiz.

“Takıntılı bir biçimde dünyanın en lezzetli sebze çorbalarını yapmaya çalışıyoruz. Günlerimizi tamamen bitkilerden elde edilen sütler, tereyağları ve kremalar geliştirmek için harcıyoruz. Fermentasyon denemeleri yapıyor ve zamanın en önemli malzemelerden biri olduğunun farkına varıyoruz.”

Humm’ın bu sözlerle duyurduğu yeni bakış açısı, o günlerde ABD basınında oldukça büyük ses getirdi. Bazıları bunun büyük bir risk olduğu yorumlarını yapsa da Haziran ve Temmuz ayları için rezervasyonlar çoktan doldu bile. Hatta 15 bin kişilik bir bekleme listesi olduğu söyleniyor.

Üstelik okuduğuma göre pancar, salatalık, marul, mantar, patlıcan, çilek gibi malzemelerle hazırlanan 11 yemeklik menünün tamamı da yemek eleştirmenlerinden övgüler alıyor.

Humm’ın bu kararı ve cesaretli duruşu yeme içme dünyasının geleceğine dair çok şey söylüyor.

Vegan ve vejetaryenlerin menüde yavan bir salata ve ekmek dışında yiyecek bir şey bulamadığı günlerden, üç Michelin yıldızlı vegan restoranlara gelebilmiş olmak dünyada bir şeylerin değiştiğini gösteriyor.

Humm gibi şeflerin sayısının ülkemizde de çoğalması dileğiyle…

Paylaşan Petti SMITH