Sakallı Ejderler Birlikte Yaşayabilirler Mi?

Egzotik hayvan ebeveynlerinin ailelerini genişletmek için akıllarını kurcalayan bazı sorular var. Mesela sakallı ejderlerin bir arada yaşaması gerektiği sık sık duyulan bir şey. Sence bunun aslı astarı var mı? Sakallı ejderler birlikte yaşayabilir mi? Sorunun cevabı yazımızda saklı!

sakallı ejderler

 

 

Sakallı ejderlerin bir arada yaşayıp yaşamayacaklarını merak ediyor musun? Sakallı ejderleri bir arada tutmaktan sık sık bahsediliyor. Ancak bazı forumlarda da oldukça tartışılan bir konu. “Sakallı ejderler birlikte yaşayabilir mi?” sorusunun kesin bir cevabı yok. Bazı durumlarda yaşamaları normal sayılır. Ancak bazen de sakallı ejderhaların ayrı tutulması gerekir. Pekiiii, bu durumlar neler? Soruyu cevaplıyoruz!

Sakallı Ejderlerin Birlikte Yaşaması

Bu aslında cevaplaması zor bir soru çünkü kişilere ve düzene bağlı. Eğer ejderlerinin birlikte yaşamasını tercih ediyorsan bunun birkaç yolu var. Yani sana önereceğimiz birkaç öneri var. Bizi sevdiğini ve önerilerimizi dikkate aldığını biliyoruz. Ancak, böyle bir işe kalkışmadan evvel öncelikle veterinerden tavsiye almayı unutma. Şimdi gelelim bizim önerilerimize:

Sakallı ejderlerin birlikte yaşamaya başlaması için oldukça büyük bir alana ihtiyacı olur. Bir alanda birden fazla sakallı ejder mi besliyorsun? O zaman onlar için hazırladığın alan ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur. Böylece “kendilerine ait hissedecekleri” bir alana sahip olmuş olurlar. Birden fazla sakallı ejderi bir arada barındırmak için en az 500 litrelik bir alan öneriyoruz. Düşünsene kim canı sıkıldığı zaman kenara çekilip kestireceği bir alan istemez ki? Onların da kafa dinlemeye ihtiyacı var…haha!

Bir arada tutulan sakallı ejderlerin kabaca aynı boyda olması gerekir. Çünkü bu, daha büyük sakalların daha küçük olanlara hükmetmesini engeller. Yaşadıkları yerde hiyerarşinin değil senin sözünün geçtiğini bilmeleri gerekiyor. Burada yalnızca iyiler barınır dostum…haha!

sakallı ejderlerDişi ve Erkek Sakallı Ejderler Birlikte Yaşamalı Mı?

Bir alana asla ve asla birden fazla erkek ejder koymaman gerek. Neden mi? Bir dişinin, yaklaşık iki yaşına gelene kadar (üreyecek yaşa kadar) erkeklerle birlikte barındırılmaması gerekir. Ejderlerin sağlıklı ve iyi durumda olduğundan emin olman şart. Daha genç, daha küçük veya sağlıksız ejderlerin yumurta bağlama gibi sorunlarla karşılaşma olasılığı yüksek olur.

Tüm bu koşullar yerine getirildiğinde bile, ilgili yaramazlara bağlı olarak bazen anlaşmamaları mümkün. Tamamen kişisel sebeplerden dolayı yani…haha! Ayrıca erkekler, özellikle üreme mevsiminde dişilere karşı çok agresif olur. Bu nedenle dişi ve erkek ejderlerin ayrılmaktan başka şansı kalmaz. Tamamen her iki tarafın da iyiliği için tabii. Sürekli söylenen ve homurdanan erkek ejderleri görmek istemeyiz değil mi? Haha! Bu konuda önemli olan mutluluklarını sağlamak! Sakallı ejderleri bir arada barındırmayı mı seçiyorsun? Tercihlerine saygı duyuyoruz ancak herhangi bir sorunda onları ayırman gerektiğini asla unutma. 

Sakallı ejder bakımı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsan bizi takip etmeyi unutma! Tüm evcil hayvanların refahını düşünüyor, onların her konuda yanında olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz! 

Paylaşan heymypet