Renkli Köpekler! Rusya’da Neler Oluyor?

Rusya’yı ilginç bir çete ele geçirmiş durumda. Renkli köpekler çetesi! Peki bu şaşırtıcı görüntülerin altında nasıl bir hikaye yatıyor?

Renkli köpekler ilk olarak Rusya’nın Dzerzhinsk şehrinde ortaya çıktı. Bu dostlarımız pembe renkliydi ve görenleri hayrete düşürüyorlardı. Fakat ilginçtir ki, Dzerzhinsk’ten 450 km uzaktaki Podolsk şehrinde de mavi köpekler cirit atmaya başladı! Yetmezmiş gibi Dzerzhinsk’te bu sefer de yeşil köpeklere rastlayan halk, neye uğradığını şaşırmış bir durumda.

İlk olarak pembe köpeklerle başlayalım. Rusya’daki yerel haberlere göre, pembe dostlarımız bir tür kimyasal madde ile haşır neşir olmuşlar. Başta bu durum yetkilileri oldukça telaşlandırmış. Çünkü Dzerzhinsk nükleer enerji üreten bir şehir. Fakat renkli köpekler güvende çünkü madde hiçbir şekilde zehirli değil.

Yine de bazı dostlarımız stres altında çünkü başka köpekler onlara saldırgan yaklaşıyor. Doğada bu tarz durumlara sıklıkla rastlanmakta. Mesela kuşlar, aynı tür olsalar bile kendilerinden farklı renkte başka kuşlara saldırganlık gösterebiliyor.

Renkli köpeklerden biri

Şimdi sıra Podolsk’taki mavi köpeklerde. Bu dostlarımız ise yakınlardaki bir mobilya fabrikasından sızan boyada banyo yapmaya karar vermiş anlaşılan. Resmi verilere göre her iki şehir de endüstriyel atık konusunda pek dikkatli değil. O yüzden açığa çıkan kirlilik, böyle renkli köpeklere ve  görüntülere sebep olmuş!

RENKLİ KÖPEKLER TEKRAR SOKAKLARDA

Aradan üç hafta geçtikten sonra o da ne! Dzerzhinsk sokaklarında yine rengarenk patili dostlarımız dolaşıyor! Tek fark, bu sefer renklerinin yeşil olması. Yine de hikaye aynı hikaye: Kimyasal sızıntı. Bu sefer de iflas eden bir fabrika, atıklarını doğaya pek bir özen göstermeden atıp gitmiş öylece. Böylelikle hem çevre kirliliğine katkıda bulunup, hem de patili dostlarımız için tehlikeli bir durum yaratmışlar. Bir taşla iki kuş bu olsa gerek (!) Neyse ki daha yoğun olmasına rağmen ilk iki vakadaki gibi yine zararsız. Bu kanıya, yerel veteriner hekimleri köpek dışkılarında yaptıkları incelemelerle varmışlar.

Köpekleri 20 gün gözetim altında tutacaklarını belirten veteriner hekim Karelkin: “Bünyelerinde herhangi olumsuz bir duruma rastlamadık. Ama yine de bizimle burada kalacaklar çünkü dışkıları hala mavi. Bu boya yemiş olma ihtimallerini artırıyor.” diyerek dostlarımızın durumunu açıkladı.

 

Bazen hayvanlar dünyasında böyle ilginçliklerle karşılaşabiliyoruz. Yine ilginç bir başka hikaye okumak istiyorsan buradan okuyabilirsin!

Paylaşan heymypet