Pug Özellikleri

pug köpek

Pug

köpek cinslerine ne kadar hakimsin

DİĞER ADLARI


RENKLERİ

Kahverengi, siyah ve beyaz


ÇIKIŞ YERİ

Çin


ÇIKIŞ TARİHİ

Bilinmiyor


FAMİLYA

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Pug Özellikleri Nelerdir?

Pug Dünyanın en eski köpek ırklarından biridir.  Asya’da ortaya çıkmış olan bu köpekler hakkındaki yaygın söylenti,  Pekingese ve  Bulldoglardan türetildikleri. Tüm küçük ırklar gibi ısırmaya meyillidir.  Çok sıcak ve çok soğuk havaları sevmezler, o sebeple ideal ev köpekleridir. Ev dışı ortamlar ve  bahçeler için  pek de uygun değillerdir. Evde çok hareketli köpekler olamasalar da, açık havaya çıkar çıkmaz koşup hoplamaya başlarlar. Obeziteye yatkın olduklarından günlük düzenli egzersize kesinlikle ihtiyaç duyarlar. Pug’ın da Mops ve Carlin gibi türleri vardır. Onların pati renkleri, türün diğer üyelerinden farklı olarak siyahtır. Sevimli ve kimselere benzemeyen ilginç yüz ifadeleriyle ve  ufak tefek yapısıyla tezat oluşturacak kadar korumacıdırlar.   

Genelde evde sakin ve dingin bir ruhalinde olmalarına rağmen gezmeyi ve koşmayı severler. Bu sebeple sürekli düzenli olarak gezmeye çıkarmanızı öneririz.  Patileri ve burunları siyah renklidir. Kısacık tüyleri kahverengidir. Kısa ve güçlü bacakları vardır. Özellikle ön bacakları çok kısa olduğu için iyi birer yüzücü değildirler. Eğer denize girmesini isterseniz küçük köpekler için özel üretilmiş bir can yeleği giydirmeniz gerekir. Çok sık havlamazlar.  

Puglar oldukça oyuncu köpeklerdir. Sahiplerine karşı da çok savunmacı ve korumacı davranırlar. Burun yapıları sebebiyle çeşitli solunum yolu hastalıklarına yatkınlık gösterirler. O sebeple özellikle soğuk havalarda çok uzun süre dışarıda kalmamaları iyi olur. Diğer köpek ırklarına kıyasla çok daha fazla su içmeye ihtiyaç duyarlar.

Pug Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Pug, kökü Milattan öncesine, çok eskilere dayanan Çin kökenli, kırışık yüzlü basık burunlu bir küçük ırktır. Çoğunun renkleri  kahverengi ve siyahtır. Tüyleri kısa ve parlaktır. Ufak tefek olmasına rağmen kaslı bir vücudu vardır. Vücudu ufak yapısına göre oldukça kaslıdır.

Pug Nasıl Beslenmelidir?

Pug türü köpekler de diğerleri gibi köpek maması ile beslenmeliler. Üstelik bu mamaları oldukça severler. Obeziteye yatkın ve açgözlü köpekler olduğu için porsiyonları iyice gözlemlenmelidir. Düzenli egzersiz ise olmazsa olmaz. 

Pug Yıkanır mı?

Köpeklerin çok sık yıkanmamaları gerekir. Cilt yapıları ve tüy bütünlükleri bozulma riski taşır. Üstelik özellikle kış aylarında üşütme ihtimalleri de vardır. Eğer çamura girdiyse ya da başka bir kaza meydana geldiyse ve yıkamaya mecbursanız, organik özel köpek şampuanlarından yararlanabilirsiniz.

Pug Ne Zaman Yıkanır?

Yavru puglar bağışıklık sistemi henüz gelişmediği için aşı süreleri tamamlanana dek yıkanmamalılar. Aşıları tamamlandıktan sonra da tıpkı yetişkin köpekler gibi yılda maksimum 1-2 kez mevsim dönümlerinde yıkanabilirler. 

Pug Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Pug türü köpekler şirin yüzleri, yuvarlak kafaları ve küçük gövdeleriyle çok sempatik köpeklerdir. Tüyleri kısadır ancak yine de ara ara tüy döktükleri için sık sık fırçalanmaları gerekir. Tarama fırçasıyla tarayarak tüylerini temiz ve bakımlı tutabilirsiniz. Haftada en az 2 kez dişlerini fırçalamalı ve tırnak kesimi, kulak bakımı gibi rutinleri aksatmamalısınız.

Pug Kaç Kilo Olmalıdır?

Erkek cinsi Pug Köpekleri Kilo 6 – 9 kg aralığında, dişi Pug’lar ise  6 – 8 kg aralığında olmaktadır.

Pug Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Puglar çok inatçı köpekler oldukları için çok kolay eğitilmezler. Hele ki tuvalet eğitimi vermek oldukça zor olabilir. Zeki köpekler olmalarına rağmen otoriteyle araları pek iyi sayılmaz.  Ebeveynlerini çok sevdiği ve sadakatle bağlı oldukları için onları üzmekten çok korkarlar. Bu yüzden de özellikle ev ile ilgili kurallara uyum sağlamaya çalışırlar. Diğer küçük ırklardan farklı olarak çok sık havlamazlar. Huzuru severler. Açık havadayken kıpır kıpır ve çok hareketli olurlar. Sağlıklı olmak için çok düzenli egzersize ihtiyaçları vardır. Tuvalet alışkanlığı kazanmaya çalışırken sizi zorlayabilirler. Ancak bir kere öğrendiler mi, sonrasında herhangi bir kaza yaşamazsınız. Köpekler için üretilen özel eğitim ürünlerini Pug’ınızla kullanabilirsiniz. 

Cana yakın köpekler olduğu için siz çalışırken, bir şeyler izlerken yanınızdan ayrılamayacaktır. Kucağınıza yerleşip sizinle vakit geçirmeye bayılırlar. İnsancıl canlılar oldukları için sürekli arkadaşlığınıza ihtiyaç duyarlar. En zeki türlerden biri olduğunu iddia edemesek de akıllı ve sevecen köpeklerdir. 

Pug Saldırır mı?

Pug’lar sempatik görüntülerini desteklercesine oldukça sevimli ve cana yakın köpeklerdir.  Çocuklarla da diğer köpeklerle de çok iyi anlaşırlar. Isırma alışkanlıkları vardır ancak yine de saldırgan değil, sevecen köpeklerdir. 

Pug Kaç Saat Uyur?

İnsan yavruları gibi Pug yavruları da bebekken çok uyur. 5 aya kadar günde 20 saat uyuyabilirler. Bütün gece uyurlar ama gündüz de sık sık şekerleme yaparlar. Büyüyüp yetişkin bir köpek olduklarında ise günlük uyku süreleri 14 saate düşer. Yine aynı şekilde geceleri uyurlar ve gündüzleri kısa şekerlemelerle geçer. Geceleri 9 saat civarı uyurken gündüz de kesintili olarak 5 saati uykuda geçirirler. Yaşlandıkça daha fazla uyumaya başlarlar. Yavaşlayan metabolizmaları daha çok uykuya ihtiyaç duymalarına yol açar. 

Pug Tüy Döker mi?

Puglar mevsimsel olarak tüy dökerler. Tüyleri kısa olmasına rağmen dökülebilir. Haftada 2-3 kere tüylerini dakikalarca tarayın. Böylelikle aşırı tüy dökümünü önlemiş olursunuz. Tararken dikkatli hareket etmezseniz tüylerini kırılabilir ve dökülme oranını artırabilirsiniz. Baş kısmındaki tüyler de dahil bütün vücudunu tarayın. Omega ve yağ asidi gibi takviyeler verirseniz tüylerin dökülmesini önler ve daha güçlü olmalarını sağlarsınız. Dilerseniz tüy toplayıcı eldiven de kullanabilirsiniz. 

Pug Ne Kadar Büyür?

Erkek Pug’lar 30 –  36 cm,  Dişi Pug Köpekleri ise  25 – 30 cm kadar büyüyebilir.  Erkeleri en çok 9 kilo ağırlığında iken, dişileri ise biraz daha zayıftırlar. 

Pug Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Hayvan sağlığı konusunda uzman veteriner hekimler dişi köpekler için ideal kısırlaştırma dönemi olarak ilk kızgınlıktan önceki dönemin uygun olduğunu belirtir. Bu da aşağı yukarı 5-10 aylık dönemlerine denk gelmektedir. Kısırlaştırma ilk kızgınlıktan önce gerçekleştirilirse özellikle dişilerin meme kanseri riski büyük ölçüde azalır. İleride büyük sağlık risklerine yol  açabileceğinden, dişi köpek yavrularının üç aylık olmadan önce kısırlaştırılmaması çok önemlidir.

Pug Kaç Yıl Yaşar?

Puglar 12 ila 15 yıl arasında yaşayabilirler.

Pug Nasıl Tıraş Edilir?

Pug kısa tüylü bir ırk olduğu için çok tüy dökme sorunu yaşamayacaktır. Böylece tıraş ihtiyacı olmayacaktır. 

Pug Kaç Yavru Doğurur?

İlk doğumdaki Pug yavrusu sayısı  2’den 5’e kadar değişir, ancak 7 yavrunun doğduğu da görülmüştür. 

Pug Yasaklı Irk mıdır?

Puglar kesinlikle yasaklı ırk değildir.

Pug Neden İshal Olur ?

Köpeklerde ishalin en olası nedeni, sürekli yeri koklayarak ve yalayarak gezmeleri, yemek atıkalrını yemeleri, çöpleri karıştırmaları ve diyetlerinde yapılan ani değişikliklerdir. Köpek ishalinin diğer sebepleri arasında gıda alerjileri ve intoleransları, egzokrin pankreas, yetmezliği yangısal bağırsak sendromu, gibi bir çok hastalık sayılabilir.

Paylaşan heymypet