Pop-It Oyuncak Çılgınlığını Evcil Bir Maymun Başlatmış!

Dünyanın her yerini saran yeni bir trend: Pop-it oyuncaklar! Eminiz ki her yerde karşına çıkıyorlar. Peki bu pop-it oyuncak çılgınlığını dünya çapında meşhur hale getirenin evcil bir maymun dostumuz olduğunu biliyor muydun?

Zaman zaman böyle ilginç oyuncaklar dünyayı kasıp kavuruyor. Taa sanal bebek tomagochiler, beybladelerden tut stres çarklarına kadar. Şimdi ise pop-it oyuncaklar çıktı piyasaya. Senin de gözüne çarpmıştır illa. Peki bu oyuncağın olayı tam olarak ne? Anladığımız kadarıyla insanların hoşuna giden şey oyuncağın çıkardığı “pop” sesi. Gerçi yanlış oldu, bu ses sadece insanların hoşuna gitmiyor. Pop-it oyuncak çılgınlığını popüler hale getiren şey evcil bir maymun çünkü!

Aslında bu oyuncağın neredeyse 50 yıllık bir geçmişi var. Kökleri İsrailli bir çiftin kurduğu oyuncak markası, Theora oyuncağa dayanıyor. Çift 1974 yılında oyuncağı tasarlayıp birkaç protitip yaratıyor. Ancak bugünün plastik teknolojisi o günlerde ellerinde olmadığı için oyuncak tasarım seviyesinde kalıyor. Yıllar içerisinde oyuncak çeşitli şekillerde farklı yerlerde boy gösteriyor ama bir türlü başarılı bir ürün haline gelemiyor. Ta ki…

pop-it çılgınlığını
İlk pop-it prototipleri. Fotoğraf: Theora Design

“Pop-itler 2019’a kadar pek parlak bir performans göstermiyordu. Sonra birileri tuttu TikTok ve Youtube için Pop-itlerin olduğu bir video çekti. Onların peşinden de evcil bir maymunun pop-itle oynadığı bir video geldi. Ne olduysa o videondan sonra oldu. Video 500 milyon izlendi” diyor Theora oyuncağı kuran çiftin oğlu Boaz Coster.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gaitlyn Rae (@gaitlyn.rae)

POP-IT ÇILGINLIĞINI VİRAL YAPAN MAYMUN DOSTUMUZ GAITLYN RAE!

Gaitlyn Rae Amerika’da çiftlikte yaşayan evcil bir maymun dostumuz. Pop-it ona doğum günü hediyesi olarak geliyor. O da oyuncağın ne işe yaradığını keşfedip başlıyor oynamaya. Bu video viral olduktan sonra eve kutu kutu pop-it geldi diyor dostumuzun sahibi Jessica Lacher.

Sonrası ise kısmen malum: Envai çeşit pop-it sardı dünyanın dört bir yanını. Boaz, “Oyuncak 500 milyon – 1 milyar kadar satılmıştır herhalde. Ama %99’u çakma. Hiçbirinin lisansı yok. Mızmızlandığımızı zannetmeyin. Aslında keyfimiz yerinde, hedefimiz ortaya piyasayı yıkacak bir oyuncak daha çıkarmak.” diyor Boaz Coaster.

pop-it çılgınlığını

Kim derdi ki evcil maymun dostumuz Gaitlyn’in doğum gününde çekilen videonun böylesine büyük bir etkisi olacak diye? Tahminen kimse… Evcil hayvanlar nelere kadir (!). Acaba pop-it oyuncak çılgınlığını daha ne kadar sürdüreceğiz, görelim bakalım.

Paylaşan heymypet