Pet Şef: Kuşlar için Kurabiye Tarifleri!

Kim kurabiye sevmez ki? Kanatlı dostunun bayıla bayıla yiyeceği, bol çekirdekli, bol tohumlu ve bol meyveli tariflerle geldim.

Hani arada değişiklik olsun diye minik dostuna petshoptan kraker alıyorsun ya, artık evde kendin yapabilirsin! Kuşlar için kurabiye tariflerimi düşünürken onlardan tabii ki ilham aldım. Ama bence benimkiler daha sağlıklılar

Çekirdekli Kurabiye

Yarım çay bardağı badem

Yarım çay bardağı ayçekirdeği içi

Yarım çay bardağı keten tohumu

Yarım çay bardağı haşhaş

Yarım çay bardağı un

1 yumurta

1 yemek kaşığı zeytinyağ

Fırınımızı 180 derece ısıtıyoruz. Bademleri biraz kırmak lazım. Toz haline gelmeden parçalanmaları kafi. Tüm malzemeleri çatal ya da kaşıkla iyice karıştırıyoruz. Unun topak topak kalmamasına dikkat ediyoruz. Karışımı ufak toplar haline getirip yağlı kağıtlı tepsiye diziyoruz. 13-15 dakika, biraz kahverengileşene kadar pişirilmesi yeterli!

Yulaflı Kurabiye

1 tepeleme çay bardağı yulaf

1 tepeleme çar bardağı kuş yemi

Yarım çay bardağı un

1 yemek kaşığı su

Yarım çay bardağı bal

Fırınımızı 180 derece ısıtıyoruz. Önce kuru malzemelerimizi karıştırıyoruz. Bu karışıma biraz kuru meyve de eklenebilir. İnce doğranmış bir tanecik kuru incir, lezzetine lezet katar kurabiyenin! Kuru karışıma önce suyu sonra balı ekliyoruz. Hamur biraz yapış yapış kaldıysa biraz daha un ya da yem ekleyebiliriz. Yağlı kağıt serili tepsiye hamuru yarım parmak kalınlığında açalım. Kurabiyemizi fırına atıyoruz, kahverengileşince hazır! Soğuduktan sonra bir parça kırıp iple dostunun kafesine as, bak nasıl da mutlu oluyor!

Fıstık Ezmeli Kurabiye

2 tepeleme çay bardağı yulaf

Yarım çay bardağı susam

Yarım çay bardağı karabuğday

Yarım çay bardağı ayçekirdeği içi

Yarım çay bardağı kuru üzüm

Yarım çay bardağı bal

Yarım çay bardağı fıstık ezmesi

1 yemek kaşığı su

Kuru üzümleri ince ince doğradıktan sonra tüm kuru malzemeleri karıştırıyoruz. Su, bal ve fıstık ezmesini yumuşayana, karıştırması kolaylaşana kadar eritiyoruz. Fıstık ezmesi karışımını kuru malzemelerimizle bir çatal ya da kaşıkla karıştırıyoruz. Elle oynanabilir kıvama gelince, hamurdan küçük toplar yuvarlıyoruz. Toplar tamamen soğuduğunda minik dostun için hazır!

Sonuncu tarif sadece kuşlar için kurabiye olmak zorunda değil. Karabuğday yerine biraz daha yulafla hazırlarsan minik dostunla beraber yiyebilirsin

Paylaşan Pet Şef