Köpekler ve Kediler Neden Aniden Koşmaya Başlar?

Aniden koşmaya başlayan kedi ve köpeklere o kadar alışmışız ki, artık bu tuhaf davranışı sergilediklerinde garipsemiyoruz bile. “Bu deli hayvan neden aniden koşmaya başlar hiç bilmiyorum” diye içimizden birkaç kere geçirmişizdir ama. Neyse ki bilim insanları bu konuyu da bizler için aydınlatmış da, merakımızı dindirebileceğiz!

patili dostlarımız neden aniden koşmaya başlar?

Evinde sessiz sakin oturuyorsun, kedin veya köpeğin mamasını yiyor ya da usulca sağda solda geziniyor. Sonra aniden… karşında çılgın bir enerjiyle etrafa atılan ve düz duvara tırmanan bir hayvan var! İşte tüm bu tuhaflık ve şaşkınlığın ortasında birçok evcil hayvan ebeveyni aynı soruyu soruyor. Yahu bu hayvan neden aniden koşmaya başlar?

Amerika Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Jose Arce’nin bu soruya oldukça basit bir yanıtı var: “Eğleniyorlar”. Bilim insanları ve veteriner hekimler, bu ani enerji patlamalarına Coşkun Hareket Aralıkları (CHA) diyor. Bu aralıklar evcil veya vahşi fark etmeksizin birçok hayvanın yaşantısının doğal bir parçası.

Tabi “doğalmış bu, tamamdır bitti gitti” demeden önce bu davranışı daha derinlemesine inceleyelim dedik. CHA’lar her ne kadar rastgeleymiş gibi gözükse de, onları tetikleyen bazı dış etmenler de var.  Önce köpekler için konuşalım. Mesela tüm gün evde oturmuş bir köpek dışarı çıktığında illa ki aniden koşmaya başlar. Ya da eve geldiğinde patili dostunu sarıp sarmalayan yüksek enerjiyi düşün, aslında o da bir Coşkun Hareket Aralığı. Bir de banyo sonrası enerjisi var. Patili dostlarımız banyodan sonra vücutlarında biriken gerginlik ve heyecanı evde aniden koşarak atmaya çalışabilir.

Gelelim kedilere! İlk olarak sana muhtemelen bildiğin bir bilgi vereceğiz. Kediler CHA modunu daha çok akşamları ve geceleri açar. Şaşırmadın, değil mi? Ek olarak, patili dostlarımız kendilerini yaladıktan ya da tuvaletten sonra aniden koşmaya başlayabilirler. Başka bir örnek, normalde kuru mamayla beslenen bir kedi o gün yaş mama yerse, coşar da coşar! İlk başta da dediğimiz gibi, bu aniden koşma davranışı aslında bir coşku ve eğlence göstergesi. Doğal olarak heyecanlandıkları durumlarda CHA’lar kaçınılmaz hale geliyor!

Sosyal Medyada Bizi Takip Et!

[elfsight_social_icons id=”1″]

PATİLİ DOSTLARIMIZ SADECE MUTLUYKEN Mİ ANİDEN KOŞAR?

İlk olarak şunu bir kez daha belirtelim, bu coşkunluk ya da bilimsel ismiyle Coşkun Hareket Aralıklarını doğal karşılamak gerek. Nitekim birçok evcil hayvan ebeveyni, bu davranışı kafasında olumsuz bir durumla eşleştiriyor. Hatta direkt olarak bu davranışı obsesif kompulsif bozuklukla ilişkilendirenler çok. Fakat paniklemene gerek yok! Bariz obsesif bozukluk işaretleri göstermediği takdirde evet, patili dostlarımız sadece mutluyken aniden koşar.

Tabi bir de kaygılı ebeveynler var ama hemen onların da içini ferahlatalım. Patili dostlarımız sağa sola koşuştururken kendilerini sakatlamazlar, korkmana gerek yok! Elbette kesin konuşmanın bir anlamı yok ama kedi ve köpekler tahmin ettiğimizden daha akıllılar. Hele ki bu tarz içgüdüsel davranışların başlarına iş açma olasılığı pek bir düşük. Ancak kontrolsüz enerjilerinin gerçekten fazla olduğunu düşünüyorsan, o enerjiyi biraz dağıtman gerekebilir. Bunu da köpeğini daha sık dışarı çıkararak, ya da kedinle evde oynayarak yapabilirsin!

Patili dostlarımız neden aniden koşmaya başlar sorusunu da bu şekilde noktalamış olduk. Sözlüğümüze Coşkun Hareket Aralığı gibi bilimsel bir ifade girdi. Üstelik bu davranışın çok normal ve heyecanla alakalı olduğunu da öğrendik. Coşku demişken, hayvanlar sence kahkaha atar mı? Bilim insanları bu soruya da yanıt bulmuş, yazımızı okumak istersen bekleriz!

Paylaşan heymypet