Papağanlara Öğretmesi Kolay Kelimeler

Sevimli papağanlar üstün taklit etme yetenekleri ile tanınır. Bu akıllı bıdıklar duydukları çoğu şeyi gayet başarılı bir şekilde seslendirebiliyor. Peki senin papağanın? Sen de papağanınla konuşmak ister misin? İşte papağanlara öğretmesi kolay bazı kelimeler…

papağanlara öğretmesi

 

Birçok kuş türü insan konuşmasını taklit edebilirken, papağanlar bu yeteneği ustalıkla yaparlar. Kuşlar bu taklitleri sahipleriyle derin sohbetler etmek için yapmıyor. 2015 yılında Plos One’da yayınlanan bir çalışmaya göre sürüleriyle “uyum sağlamak” amacıyla taklit ediyorlar. Sen de papağanına birkaç kelime öğretmek ister misin? İşte papağanlara öğretmesi kolay kelimeler…

İnsan konuşmasını taklit eden papağan sahipleri genellikle evcil hayvanlarını hangi tür kelimelerin ve ifadelerin öğretilmesinin en iyi olacağı konusunda kararsız kalırlar. Kuşunun taklit ve öğrenme yeteneğini görmek için temel kelimelerle başla. Belki de kuşun dünyanın en yetenekli kuşlarından biri ve bunu sen keşfedeceksin. Kim bilir…

Merhaba

Kuşuna “merhaba” demeyi öğretmek genellikle kuş sahiplerinin papağanlarıyla denedikleri ilk şey. İlk bu kelimeyi öğretmelerinin bir nedeni var. Çünkü “merhaba” kelimesi kuşların kolayca telaffuz edebileceği kısa ve basit bir kelime. Dolayısıyla kuşunun etkileyici bir kelime dağarcığı edinmesi için ideal bir başlangıç noktası.

Herhangi bir kuş eğitimi egzersizinde olduğu gibi, kuşuna karşı sabırlı olmak ve günlük tekrarlamayı sürdürmek önemli. Bazı papağan türleri diğerlerine göre konuşma konusunda daha yetenekli olur. En iyi konuşanlar arasında; Afrika gri papağanları, Amazon papağanları, kakadular ve muhabbet kuşları bulunur.

papağanlara öğretmesiİsimler

Kanatlı dostuna kendi adını söylemeyi öğretmek, papağanlarda konuşmayı teşvik etmenin iyi bir yolu. Bir kuşun adı, ömür boyu her gün defalarca duyacakları bir kelime olduğu için kendilerinin de bunu seslendirmeye çalışmaları gayet doğal.

Sevimli arkadaşın adını öğrendikten sonra, kendi adını veya diğer evcil hayvanların adını söyletmeyi dene. Kuşunun seni ve diğer öğrendiği isimleri ne kadar çabuk benimsediğine şaşıracaksın. Akıllı bıdıklar!

Açım

Eğer papağanlara anlamlı şekilde konuşursan, belirli kelimelerin gerçekte ne anlama geldiğini öğrenip uygun şekilde kullanmaları mümkün. Dostuna konuşmayı teşvik etmeye çalışıyorsan, onun yiyecek ve su kaplarını doldururken “açım” ve “susadım” demeye dikkat et.

Zamanla, kuşunun bu kelimelerin anlamlarını ve nasıl telaffuz edildiğini kavraması mümkün.

Cici Kuş

“Cici kuş” ifadesi, evcil kuş sahipleri arasında konuşmayı öğretmeye çalışanlar arasında uzun süredir popüler. “Merhaba” gibi, “cici kuş” da birçok kuşun ilginç bulabileceği kısa, hızlı bir ifade.

Papağanının tek kelimeleri öğrenmeden çoklu kelime ifadelerini taklit etmesini bekleme. Kuşunun kelimeleri ve ifadeleri öğrenmesine yardımcı olmanın yolu tekrar etmek. Sonuçta kuş seni taklit ediyor ve herhangi bir şeyi taklit etmenin en iyi yolu sürekli duymak.

Paylaşan heymypet