Papağanlar Neden Dans Eder?

Papağanlar müziğe karşı en duyarlı evcil hayvanların başında gelir. İnternette sayısız dans eden papağan videosu görmüşüzdür. Peki papağanların dansı ve müziği bu kadar çok sevmesinin sebebi nedir?

papağanlar dans

Biz insanlar müziğe tepkimizi birçok farklı şekilde gösteririz. Müzik bizde mutluluk, üzüntü ve diğer birçok duyguyu tetikleyebiliyor. Bu yüzden dinlemeyi seviyoruz? Peki hayvanlar bizimle aynı türde duygular yaşıyor mu? Mesela papağanlar dans etmeye bayılıyor gibi görünüyorlar.

İnternet, bir şarkıya eşlik eden papağanların ve diğer kuşların videolarıyla çalkalanıyor. Tabii ki, bir şarkı sözleri papağanlar için bir anlam ifade etmiyor. Ancak kesinlikle müzik, çeşitli vuruş takımları, armoniler, ses kalıpları ve diğer unsurlar sayesinde müziğe tepki veriyorlar. Ayrıca, kuşların iletişim kurmak ve kendi türlerinden birilerini etkilemek için kendi kuş şarkılarını kullandıklarını da biliyoruz.

Darwin’den bu yana, kuş cıvıltısı, müzikal olarak ödüllendirici bir özellik olup olmadığını belirlemek için derinlemesine incelendi. Kuşların müzik dinlerken gerçekten keyif alıp almadıklarını anlamak için epeyce mesai harcadılar. Bilim insanları, dişi kuşların kuş cıvıltısını duyduklarında müziğe insanlarla hemen hemen aynı şekilde tepki verdiklerini belirlediler. Kısacası, insan beyninin kullandığı nöral yollar, dişi kuşlarda kullanılan yollarla aynıdır. Erkek kuşlar için bu durum geçerli değildi. Hatta bazı şarkıların erkek kuşları kızdırdığı ortaya çıktı.

Kuşlar Müziği Hisseder

Birçok kuş ebeveynine göre, kuşlar müzikleri hissediyor ve hatta bazen dansla karşılık veriyorlar.  Yaygın papağan dansları, zıplama ve sallanma hareketlerinden oluşuyor. Bazense ileri geri hareket ederek duydukları müziğe fiziksel tepkiler veriyorlar. Kimileri de şarkıya sesleri ile eşlik ediyorlar. Bazı kuşların “tercih edilen” bir şarkı sırasında hareket etmeyi öğrendiğini kabul edebiliriz çünkü öyle öğrenmiştir. Pek çok kuş sahibi basitçe bir şarkı başlatır ve dans etmeye başlar. Bu da kuşta taklitçi bir tepkiyi tetikler. Sonunda, aynı şarkı kuşa tıpkı kuşa öğretildiği gibi dans ettirmeye başlar.

Papağanların Müzik Zevki

Nihayetinde, belirli bir müzik tarzına tepki veren birçok kuş hikayesi vardır. Hatta bazı şarkılardan hoşlanmazlar ve tepkisizlikle protesto ederler. Diğer araştırmalar, papağanların tercih ettikleri müzik türü konusunda seçici olabildiklerini ortaya koydu. Bazıları sakin ve karmaşık klasik müziği, bazıları sakin Pop’u tercih ederken, diğerleri daha yüksek sesli, daha gürültülü melodileri seviyor. Ancak kuşların hepsinin olmasa da çoğunun popüler elektronik dans müziğini beğenmediği belirlendi. İnsanların da tercihleri olduğunu göz önüne aldığımızda, kuşların da duymak istedikleri şeye benzersiz bir tepki sergilemeleri şaşırtıcı değildir.

Başka bir benzersiz ama küçük çalışma, birkaç papağana şarkıları kendi kendine seçme yeteneği verdi. Kuşların farklı müzikler içerisinden zevklerine uyanları seçmeleri için kafeslere bir dokunmatik ekran yerleştirdiler. Bir aylık süre boyunca, her iki papağan da kişisel favorilerini aralarından en az 1.400 kez seçti. Bu çalışma, papağanlara kendi kendine eğlenmeleri için kafeslerinde müzik kutuları koymaya teşvik ediyor.

Kuşların müziği nasıl takdir ettiği konusunda hâlâ pek çok şey bilinmiyor. Ancak sahipler arasında kesin olan bir şey var. Kuşların kesinlikle özgün bir müzik zevkleri var.

Paylaşan heymypet